Narzędzia podróży

Czy leci z nami bagaż ?

Ze stewardeską podarowaną nam 16 lat temu na lotnisku w Londynie podróżujemy do dzisiaj. Dostaliśmy nową walizkę w ramach rekompensaty za uszkodzenie suwaka w naszym bagażu (hmmm nasza stewardeska kupiona za całe 100 PLN na bazarze pod Pałacem Kultury nie wytrzymałaby tyle lat…..).

Co robić w przypadku gdy bagaż przyleci znacznie opóźniony lub uszkodzony bądź w ogóle nie zostanie nam dostarczony ? Zawsze warto złożyć reklamację – niezależnie od tego czy lecieliśmy tradycyjnym przewoźnikiem czy niskokosztowym albo czarterem z biurem podróży.

Atrakcyjne ceny biletów tanich linii zachęcają do zabierania jedynie bagażu podręcznego jednak nie wszędzie i nie zawsze da się polecieć bez pakowania większego bagażu nadawanego do luku samolotu (tzw. bagaż rejestrowany).

luggage-2384860_640

Mały papierek bardzo ważny

Z reguły przyklejany jest do karty pokładowej przez obsługę przy nadawaniu bagażu w czasie odprawy na lotnisku – mała karteczka odrywana jest od większej przylepianej na nadawany bagaż (tzw. baggage tag). Obsługa lotniskowa umieszcza ją z reguły na karcie pokładowej – jest ona potwierdzeniem nadanego przez nas bagażu i w razie czego podstawą reklamacji.

Niespodzianka po przylocie – uszkodzony bagaż lub jego brak

Jeśli bagaż:

 • nam zaginął bądź
 • uległ uszkodzeniu

zgłaszamy się do punktu informacyjnego (lost & found) – są to dedykowane miejsca usytuowane z reguły obok karuzel, z których odbieramy bagaż. Takich miejsc może być kilka na danym lotnisku – trzeba zwrócić uwagę która firma obsługuje przewoźnika, z którym lecieliśmy (z reguły firmy mają na szyldach listę obsługiwanych linii lotniczych).

Wypełniamy protokół nieprawidłowości bagażowej (PIR) – gdzie szczegółowo opisujemy zgubę. Na zgłoszenie mamy:

 • 7 dni w przypadku zniszczenia/ uszkodzenia bagażu
 • 21 dni w przypadku opóźnienia/ zagubienia bagażu.

Po wypełnieniu PIR dostajemy kopię zgłoszenia.

Dobrze jest jednak dokonać zgłoszenia od razu po przylocie – nie będziemy musieli udowadniać, że strata nastąpiła w czasie gdy bagaż znajdował się pod opieką przewoźnika.

shop-2148839_640

Znaleziony bagaż się nie zgadza

Zguba przywożona jest z reguły przez kuriera – warto wtedy sprawdzić stan walizki – jeśli czegoś brakuje lub jest zniszczona należy to od razu zgłosić przy odbiorze u kuriera/ w punkcie bagażowym.

Może się również zdażyć, że w naszym bagażu odebranym po przylocie brakuje czegoś albo coś się zniszczyło.

W reklamacji określamy:

 • rodzaj szkody
 • wycenę szkody – dołączamy rachunki za przedmioty, które znajdowały się w bagażu, w przypadku ich braku szkoda będzie oszacowana na podstawie wagi bagażu. Górna granica odszkodowania to równowartość 1.000 SDR – czyli ok. 4.900 PLN
 • załączamy kwit bagażowy oraz kopię dokumentu PIR

Pamiętajcie jednak, że przewoźnicy mogą wyłączyć swoją odpowiedzialność za cenne przedmioty (elektronika, biżuteria) – przed tego typu sytuacjami można zabezpieczyć się dodatkowo ubezpieczając bagaż.

Pamiętam jak zorientowaliśmy się dopiero w hotelu po przylocie, że w bagażu brakuje fabrycznie zapakowanych nowych perfum – nie mieliśmy niestety rachunków i dowodów na ich zapakowanie do bagażu.

Skargę kierujemy do przewoźnika lotniczego, jeśli nie jest on polskim przewoźnikiem to przygotowujemy ją w języku angielskim.

Jeśli przewoźnik nie odpowie na skargę lub odpowiedź nas nie usatysfakcjonuje, możemy się skarżyć do sądu.

Pamiętajcie, że przewoźnicy z reguły nie odpowiadają za szkody związane z normalnym zużyciem na skutek eksploatacji – zarysowania, otarcia, wgniecenia, szkody powstałe w wyniku przeciążenia i przeładowania, pęknięcia szwów. Warto jednak próbować po przylocie reklamować nawet mniejsze uszkodzenia – może uda Wam się coś wynegocjować.

My nasze plecaki pakujemy w wodoszczelne worki (często dołączane do kupowanego plecaka) – chronią przed wilgocią, brudem w podróży (czystość luków bagażowych autobusów często pozostawia wiele do życzenia, na „części workowej” zawsze można położyć plecak na ulicy – część dotykająca pleców pozostaje czysta) ale i ograniczają dostęp do bagażu.

IMG_0002-01.jpeg
nasze plecaki w workach

Na pewno pomaga streczowanie bagażu – usługa dostępna na lotniskach – chroni przed zniszczeniem ale również otwarciem przez nieuprawnione osoby. Musimy się liczyć, że w trakcie kontroli bagaż zostanie otwarty, a strecz rozcięty.

Opóźniony bagaż – należy Ci się dieta

Wakacje rozpoczęte a my zostajemy bez bielizny czy kosmetyków. Możemy zgłosić się do przewoźnika z wnioskiem o wypłatę dziennej diety na zakup niezbędnych nam rzeczy – typu środki higieny i ubrania.

Alternatywą jest kupienie ich na nasz koszt, a później przedstawienie rachunków z żądaniem zwrotu. Oczywiście nie kupimy sobie sukni balowej czy garnituru na koszt przewoźnika – muszą być to rzeczy pierwszej potrzeby.

W swoich regulaminach przewoźnicy określają górną wysokość zwrotu kosztów – np.: w przypadku LOT będzie to 100 USD

O odszkodowaniach za opóźnienia lotnicze przeczytacie w innym poście.

33 myśli w temacie “Czy leci z nami bagaż ?”

 1. Mam to szczęście, że nigdy nie spotkało mnie to nieszczęście, a ostatnio latam głównie z bagażem podręcznym. Przy podróży z małym podróżnikiem u boku nie mogę sobie pozwolić na to, żeby zginęła, lub dotarła spóźniona jej ulubiona książeczka, maskotka czy (jeszcze nie dawna) zapas mleka na kilka dni. Chociaż gdy pojedziemy na dłużej niż 4-5 dni pewnie to już nie będzie takie proste 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Samolotem mialam okazje leciec na urlop. Gdy widzialam popekane walizki to az serce do gardla mi podchodzilo w oczekiwaniu na moje bagaze. Na szczescie byly nieuszkodzone. Artykul bardzo cenny. Teraz wiem przynajmniej co zrobic

  Polubione przez 1 osoba

 3. Dwa razy zgubili mi bagaż. Raz, niestety kiedy jechałam na wakacje, a nie z nich wracałam. Wtedy nie miałam takiego mądrego „przewodnika” co zrobić. Moja radość odnalezienia walizki po prawie dwóch tygodniach była tak wielka, że zapomniałam o odszkodowaniach. I od razu kupiłam walizkę, która wyróżniała się kolorem – to ważne 😉

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s