Pałac Rundale na Łotwie – Dolina Spokoju
Prezydent Łotwy dumnie przyjmuje w pałacu dyplomatów odwiedzających kraj. Posiadłość jest perełką Łotwy, ale jeszcze niedawno składowano tu … zboże na zabytkowych posadzkach, a w najpiękniejszej Sali balowej organizowano zajęcia gimnastyczne dla dzieci. Pałac Rundale na Łotwie – poznajcie jego burzliwą historię z rosyjskimi carycami-kochankami w tle. Zobaczcie również jak tu dojechać i gdzie przenocować.
Półtorej godziny jazdy od Rygi znajduje się barokowy pałac przypominający Wersal. Pałac Rundale na Łotwie to perełka architektury wpisana w 2007 na Listę Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego (nie mylić z listą światowego dziedzictwa UNESCO). Pomysłodawcą pałacu był Ernest Jan Biron (właściwie Ernest Jan Bühren) – książę Kurlandii i Semigalii, który dzięki zręcznym gierkom politycznym i sprytowi bogacił się i posiadał wpływy w najwyższych sferach Rosji. Prywatnie również nie próżnował – jako kochanek carycy Anny Iwanowny zaskarbił sobie dodatkowe wpływy i bogactwo. Zobaczcie poniżej piękne wnętrza Jego rezydencji – miał rozmach !
Nasze inne artykuły o Łotwie:
Ryga co zobaczyć – Art Novou !
Ryga-zwiedzanie – informacje praktyczne
Litwa Łotwa i Estonia – co jeść
Jak szlachcic zabrał zamek rycerzom. Pałac Rundale na Łotwie
Zbudowany w XVIII wieku w stylu barokowo-rokokowym Pałac Rundale na Łotwie jako letnia posiadłość Ernesta Jana Birona. Ponad 30 lat (1730-1760) zabrało wykończenie bogatych wnętrz pałacu.
Pierwotnie na terenie posiadłości znajdował się zamek należący do zakonu Kawalerów Mieczowych. Zakon popadł jednak w długi i koniec końców sprzedał posiadłość, którą nabył właśnie Ernest Jan Biron.
Biron pochodził ze szlachty kurlandzkiej, a że był faworytem Anny Iwanowny z dynastii Romanowów to szybko wspinał się po schodach kariery politycznej. W latach 30-tych XVIII wieku piastował wiele wysokich stanowisk w Rosji. Mieszkał w Sankt Petersburgu i został księciem kurlandzkim.
Wersal na wzór Petersburga. Pałac Rundale na Łotwie
Marzeniem Birona było stworzenie pałacu na wzór pałaców w Sankt Petersburgu.
W tym celu zatrudnił Francesco Bartolomeo Rastrellego – architekta cara. To właśnie ten włoski architekt zaprojektował pałac w Carskim Siole i Pałac Zimowy w Petersburgu.
Interesowny kochanek carycy. Pałac Rundale na Łotwie
Bogate życie uczuciowe Birona zaowocowało wyznaczeniem Go przez Anne Iwanowną jako regenta po Jej śmierci. Niestety Biron był ofiarą spisku i został aresztowany w 1740 roku, a następnie zesłany na Syberię. Wszystkie Jego majątki zostały przejęte przez wojsko.
Jednak Caryca Katarzyna II zrehabilitowała Birona – wróciły do Niego majątki i tytuły.
Pierwszym celem Birona po uwolnieniu była naprawa i wykończenie Pałacu w Rundale – popadającego w ruinę. Architekt Rastrelli chętnie kontynuował projekt budowy tej rezydencji.
Sprowadzono dodatkowych artystów – skandynawski architekt Severina Jensena stworzył projekt stajni.
Zatrudniono kolejnych artystów gotowych projektować wnętrze pałacu. W tym czasie bywała tu w gościnach caryca Katarzyna II.
Niestety Biron nie cieszył się zbyt długo swoją rezydencją – zmarł 5 lat po ukończeniu rezydencji. Syn nie był zainteresowany zbytnio dziełem ojca. Rezydencja została wkrótce przekazana Walerianowi Zubowowi – faworytowi cesarzowej.
Skład zboża i lazaret. Pałac Rundale na Łotwie
W 1812 roku wnętrza zostały zniszczone przez konflikt francusko-rosyjski.
Reforma agrarna w XIX w. spowodowała, że posiadłość przeszła pod kontrolę rządu. Stworzono tu lazaret, a potem internat.
Po I Wojnie światowej obiekt został przekształcony w muzeum.
W czasach gdy Łotwa wchodziła w skład ZSRR umieszczono tu magazyn zboża.
Renowacja Pałacu Rundale na Łotwie
W latach 70-tych przystąpiono do pierwszych prób renowacji rezydencji.
Największy remont przeprowadzono jednak po 1991 roku, którego wyniki możemy podziwiać dzisiaj. Podczas wizyt zagranicznych mieszkają tu głowy państw – nie ma się co dziwić bo pałac naprawdę robi wrażenie.
Statystyki robią wrażenie. Pałac Rundale na Łotwie
3 miliony cegieł – tyle użyto do budowy pałacu. W środku znajdowało się aż 138 pokoi o łącznej powierzchni blisko 7 tys. m2. Po raz pierwszy użyto blachy aluminiowej do pokrycia dachu, a tapety z jedwabiu pokrywały ściany
Wyzwaniem było sprowadzenie na miejsce materiałów budowlanych – zbudowano więc na potrzeby budowy kilkanaście cegielni. Na budowie pracowała 1,5 tys. osób, w tym 260 murarzy.
Na terenie posiadłości porastało 60ha lasów i 10 ha parku w stylu francuskim.
Sala Balowa czyli pod gniazdem bocianim. Pałac Rundale na Łotwie
Wkraczanie kolejnymi bramami na teren rezydencji już robi wrażenie – widzimy pałac w całej okazałości.
Do zobaczenia mamy ponad 40 sal.
Tuż za wejściem widzimy pięknie zdobiona klatkę schodową.
Sala Balowa/ Biała miała być pierwotnie kaplicą – obecnie najpiękniejsze i najbardziej reprezentacyjne miejsce w Pałacu. Wnętrze jest białe wykańczane zdobieniami i reliefami ze scenkami rodzajowymi. Z kolei zdobienia nad oknami pokazują 4 żywioły – ziemię, powietrze, ogień wodę. Kiedyś sala balowa – w czasach komunizmu spełniała rolę sali do ….. ćwiczeń.
Stiuki Graffa z pięknymi i pełnymi detalami np.: … gniazdem bocianimi – tak, żeby bawiący się tutaj goście mieli wrażenie przebywania na otwartym powietrzu.
Obok zobaczycie Gabinet Porcelany z ceramika z Chin i Japonii na ponad 40 (!) półkach układających się w kształt trójkąta.
Złota Sala i Sypialnia Księcia z mitami w tle. Pałac Rundale na Łotwie
Wrażenie robi również tzw. Złota Sala z wymalowanymi czterami cnotami: Siłę, Mądrość, Doskonałość, Prawdę i Szczerość na suficie o powierzchni 200 m2 (!) Dzieła malarskie na suficie są autorstwa Włochów – Martiniego i Zucchi.
Sypialnia Księcia wykończona jest malowidłami ze scenami pochodzącymi z mitów greckich z historiami miłosnymi w tle.
Motywy kwiatowe i duchy Dam. Pałac Rundale na Łotwie
Sala Różana jest z wyraźnym motywem Flory – boigini kwiatów. Zresztą elementów florystycznych jest tu bardzo dużo – kwiatowe zdobienia są na ścianach i sufitach.
Królestwo Księżnej zajmowało pokój z wygodami oraz znajdującą się obok toaletą i garderobą.
Z kolei do rozrywek służyła Sala Bilardowa z portretem żony Birona z dwiema córkami. Podobno pojawia się w tej części Pałacu duch Czarnej Damy (córki Szuwałowa). Z kolei w innej części posiadłości pojawia się Duch Białej Damy – dziewczyny zakochanej bez wzajemności w Walerianie Zubowie.
Jadalnia i biblioteka. Pałac Rundale na Łotwie
Zobaczcie jakie piękne wnętrza kryła jadalnia i biblioteka.
Piece kaflowe jak komiksy. Pałac Rundale na Łotwie
Prawdziwą ozdobą Pałacu, która znajduje się w każdym pomieszczeniu są piece. Każdy z nich jest inny, zdobiony ręcznie robionymi kaflami z Delft (dwa pochodzą z Gdańska). Przyjrzyjcie się koniecznie zabytkowym kaflom – każdy jest w istocie komiksem przedstawiającym inną historię.
Podziemia Pałacu. Pałac Rundale na Łotwie
Kończąc zwiedzanie wracamy w stronę szatni przez piwnice pałacu. To tu zgromadzono przedmioty znalezione podczas remontu.
Ogród francuski. Pałac Rundale na Łotwie
Rastrelli był twórcą nie tylko bryły pałacowej ale również ogrodu. Blisko pół tysiąca gatunków róż pochodzących z kilkunastu krajów. Żywopłoty tworzą ciekawe kształty (tzw. Zielony Teatr). W plenerze odbywają się koncerty.
Informacje Praktyczne. Pałac Rundale na Łotwie
Bilety i zwiedzanie
Ceny biletów nie są niskie. Wprawdzie wnętrza bardzo wynagradzają ubytek w portfelu to jednak nie jest najtaniej:
- bilet normalny – 11 Euro
- bilet ulgowy – 3,5 Euro
Powyższe ceny obejmują tzw. dłuższą trasę (oznaczoną na zielono). Trasa czerwona (nieco krótsza) to mniej pokoi – jest nieco tańsza. Warto jednak wybrać nieco droższą wersje bo pokoje naprawdę robią niesamowite wrażenie !
Pałac jest przystosowany do odwiedzin osób niepełnosprawnych/ na wózkach – znajdziecie tu windy.
Na miejscu są również samoobsługowe szafki do chowania większych bagaży (podręczne plecaki nie mogą być wnoszone) oraz szatnia.
Toalety są bardzo zadbane.
Na miejscu znajdziecie również stylową kawiarenkę i sklepik z pamiątkami.
Oznakowanie jest bardzo dobre.
Jak dojechać. Pałac Rundale na Łotwie
Samochodem ze stolicy Łotwy dojedziecie tutaj w ok. 1,5h. Pałac położony jest w sąsiedztwie granicy litewskiej. Zaparkujecie na darmowym parkingu przy wejściu na teren pałacowy.
http:// Booking.com
Gdzie spać – Pałac Rundale na Łotwie.
Zaledwie 200 metrów od Pałacu znajduje się Hotel Rundale – klik
Położony jest tuż nad brzegiem rzeki Īslīce. Daleko od drogi i większych miast – można naprawdę odpocząć !
Pokoje urządzono w stylu nawiązującym do pałacowego – ale nie ma tu zbyt dużego przepychu. Jest za to bardzo czysto i przytulnie z widokiem na otaczającą zieleń.
Śniadania serwowane są rano w stylizowanej jadalni, a obsługa dopytuje czy nam czegoś nie brakuje. W cenie ok. 60 euro macie bardzo dobry standard ze śniadaniem. W pokojach znajdziecie kawę i herbatę.