Góra Krzyży na Litwie – Szawle
Góra Krzyży (z litewskiego: Kryžių kalnas) na Litwie – Szawle to miejsce-symbol walki z komunizmem ale również tolerancji religijnej. Pomimo, że 99% z postawionych tu 150 tys. (!) krucyfiksów jest chrześcijańskich znajdziecie tutaj również symbole innych religii. Jak tu dojechać, co zobaczyć i inne informacje praktyczne znajdziecie poniżej.
Góra Krzyży na Litwie to symbol nie tylko chrześcijańskich walk o wiarę. To obecnie miejsce poświęcone innym religiom – prawosławnej czy żydowskiej. Miejsce chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata – szczególnie Japończyków. Przygotowaliśmy dla Was poniżej ciekawostki o tym miejscu. Jak zawsze znajdziecie u nas również informacje praktyczne.
Nasze pozostałe artykuły o Litwie:
Historia – Góra Krzyży na Litwie
W 1430 roku powstała w tym miejscu kapliczka z wielkim krzyżem – na pamiątkę przyjęcia chrztu przez Żmudź. W XIX wieku upadło powstanie listopadowe i od tego czasu zaczęto w tym miejscu stawiać kolejne krzyże.
W okresie po II Wojnie Światowej władza komunistyczna próbowała ukrócić proceder stawiania krzyży. Dążono w końcu do ateizacji społeczeństwa ! Doszło nawet do tego, że likwidowano krzyże piłami, siekierami, a nawet wjeżdżano na ten teren ciężkim sprzętem. Pomimo tych prób liczba krzyży stale rosła. Sowieci zniszczyli w latach 60-tych blisko 5 tys. krzyżów – były palone i złomowane. Próbowano czterokrotnie do połowy lat 80-tych zniszczyć wzgórze, a nawet je zatopić.
W 1993 roku miejsce odwiedził Papież Jan Paweł II w czasie wizyty na Litwie. Odprawił w tym miejscu mszę.
Obecnie krzyży stoi około 150 tys. jednak niektóre źródła mówią o nawet 200 tys.
Nasze wrażenia – Góra Krzyży na Litwie
Dochodząc ścieżką do wzgórza ma się wrażenie ogromnego składowiska czegoś…. nieokreślonego. Dopiero podchodząc bliżej widać krzyże – najpierw te większe, a z bliska widać całą ich masę. Małe krzyże wiszą na większych. Bywa, że na jednym dużym krzyżu wisi kilkadziesiąt malutkich.
Góra położona jest na polu więc często jest tu mocno wietrznie. W czasie naszej wizyty wiało niemiłosiernie – wiatr poruszał drobnymi krzyżami, co powodowało niesamowity efekt muzyczny. Stukanie na wietrze – drewnianych i metalowych fragmentów – niesamowity dźwięk.
Wzgórze nie jest wysokie – w zasadzie są dwa wzgórza połączone wytyczoną ścieżką. Podchodząc na jedno wzgórze możemy iść w dół bocznymi ścieżkami albo pójść dalej na kolejną górkę.
Krzyże stawiane są, bądź podwieszane na już stojących, różnej wielkości, od ogromnych kilkumetrowych aż po całkiem miniaturowe, w intencji nadziei, przyszłości, jako symbole zadumy, wiary bądź jako wota dziękczynne. Zobaczcie nasze zdjęcia z tego niezwykłego miejsca
Polskie Krzyże – Góra Krzyży na Litwie
Polacy bardzo chętnie odwiedzają to miejsce – również w celach pielgrzymkowych. Sporo tu krzyży przywiezionych jest z naszego kraju.
Wzgórze tolerancji – Góra Krzyży na Litwie
Niektóre z krzyży mają napisy japońskie czy angielskie. Nie umkną Wam ogromne chaczkary – ormiańskie płyty nagrobne z pięknie zdobionymi ormiańskimi krzyżami. Jeśli chcecie więcej poczytać o tradycji chaczkarów w Armenii wpadnijcie tutaj – klik.
Jeśli dobrze poszukacie znajdziecie również krzyż zrobiony z …. kloców lego. Niedaleko piętrzy się dumnie żydowska Gwiazda Dawida. Oczywiście, że 99% krucyfiksów jest chrześcijańskich jednak inne wiary również składają hołd temu miejscu.
Pamiątki i krzyże. Góra Krzyży na Litwie
Idąc z parkingu w stronę Góry Krzyży przechodzimy przez budynek Informacji Turystycznej. Opłacicie tutaj parking, znajdziecie sklep z pamiątkami oraz automaty z kawą i napojami. Kupicie magnesy, koszulki pamiątkowe czy matrioszki.
Jeden ze sklepów sprzedaje głównie bursztyny – są nieco tańsze niż w Polsce. Jeśli myślicie o zakupie bursztynowych pamiątek dla Was czy dla najbliższych to jest to dobry adres. Niektóre pamiątki z bursztynami są nieco kontrowersyjne hm …. – np: bikini z bursztynów przypominające te koronkowe z Koniakowa, o którym pisaliśmy tutaj – klik.
Pod budynkiem znajdują się stragany sprzedające małe i większe krzyże – od 1 Euro można kupić prosty krzyżyk do pozostawienia na Górze Krzyży.
Za Centrum Informacyjnym idzie się wybetonowaną ścieżką kilkaset metrów w stronę Góry Krzyży.
Bilety – wstęp na Górę Krzyży na Litwie
Za wstęp nie są pobierane opłaty (jedynie za parking o czym niżej).
Góra Krzyży na Litwie – jak dojechać
Samochodem
Z Druskienik jest tutaj 280 km drogi. Zdecydowanie bliżej jest do Rygi – tylko ok. 140 km i podobna odległość dzieli nas od litewskiego Kowna.
Jadąc główną drogą należy skręcić w bok – i po ok. 1km dojeżdżacie na parking. Samochód zaparkujecie na dużym parkingu przed Górą Krzyży – koszt 0,9o Euro (bez limitu czasowego)
Autobusem
Z oddalonej o ok. 11 km miejscowości Szawle dojedziecie autobusem, który zatrzymuje się przy drodze głównej niedaleko skrzyżowania z boczną drogą prowadzącą na Górę Krzyży. Z przystanku macie ok. 1 km do przejścia. Z tej opcji korzysta sporo osób – wiedzieliśmy całe grupy Chińczyków idących na piechotę od przystanku.
Szawle – miasto na Żmudzi. Góra Krzyży na Litwie
Góra Krzyży na Litwie położona jest 11 km od miasta Szawle. Miasteczko nie jest duże ale w centrum znajdziecie uporządkowany deptak ze sklepami i kawiarniami. Można tu znaleźć nietypowe instalacje i graffiti – zobaczcie poniżej:
Gdzie spać. Góra Krzyży na Litwie
My jechaliśmy do Szawli z Druskienik – po 280 km przyjechaliśmy wieczorem i nocowaliśmy w Szawlach.
Przy samym deptaku mieliśmy mieszkanie dwupokojowe z kuchnią i łazienką za 35 Euro – Gintautas apartment – klik.
Gdzie jeść. Góra Krzyży na Litwie
W budynku informacji turystycznej znajdują się automaty z ciepłymi napojami (kawa, herbata) oraz przekąskami. Na miejscu znajdziecie również toalety. Nie ma tu restauracji ani baru.
Restauracje z jedzeniem znajdziecie najbliżej w mieście Szawle.