Jurmała na Łotwie – kurort z czasów ZSRR
Kiedyś Jurmała na Łotwie była częścią Rygi. Za czasów carskich kurort był obleganym miejscem do wypoczynku. W latach 30-tych XIX wieku powstały pierwsze hotele, a pod koniec XIX wieku nikogo nie dziwił widok kąpiących się w morzu zarówno kobiet (o zgrozo w kostiumach !) jak i mężczyzn. Obecnie od stolicy dzieli ją rzeka Lelupa z jednej strony, a z drugiej Zatoka Ryska oraz rozlewiska. Położeniem przypomina nieco Półwysep Helski.
Jurmała na Łotwie położona jest jedynie niecałe 40 km od stolicy Łotwy i jest świetną bazą wypadową dla mieszkańców Rygi. Obywatele dawnego ZSRR plażowali albo w Odessie albo na Krymie albo właśnie w Jurmale. Zobaczcie co ich tak przyciągało do tego miejsca. Co warto zobaczyć i jak tu dojechać.
Nasze dotychczasowe artykuły o Łotwie:
Ryga-zwiedzanie – informacje praktyczne
Historia czyli stolica tu była. Jurmała na Łotwie
Kiedyś sięgała tu stolica – Riga-Strand bo tak się nazywała aglomeracja Ryska. Niektóre tylko części takie jak Sloka i Kemeri miały status mniejszych miejscowości nadmorskich.
Uzdrowisko powstało w XVIII wieku i stale rozwijało się – głównie w XIX wieku ciesząc się popularnością wśród rosyjskich żołnierzy. Armia ochoczo tu regenerowała swoje siły po wojnie napoleońskiej w 1812 roku. Z Rygi kursowały wówczas nad morze dyliżanse.
W czasach ZSRR Jurmała wzrosła na znaczeniu, a w latach 60-tych XX wieku połączono małe miejscowości w jedną o nazwie Jurmała właśnie. Zaczęło gościć coraz więcej kuracjuszy chętnych na odpoczynek nad Bałtykiem. Kurort był odwiedzany przez dygnitarzy i polityków – gościł tu Chruszczow i Breżniew.
Amerykańskie kino drogi byłego ZSRR. Jurmała na Łotwie.
Wybudowano szeroką dwupasmówkę prowadzącą z Rygi nad morze. Nowoczesne oznakowanie i wygodna droga były nawet planem filmów akcji ! Filmowano pościgi samochodowe, a droga miała udawać amerykańskie autostrady ! Faktycznie droga była jedną z najnowocześniejszych w całym ZSRR.
Obecnie w kurorcie wypoczywają chętnie zamożni Rosjanie i Białorusini. Kupują tu zabytkowe drewniane kolorowe domy, których ceny są bardzo wysokie.
Secesyjne drewniane domy. Jurmała na Lotwie.
Na miasteczko składa się wiele osiedli administracyjnie połączonych pod wspólną nazwą.
Ich nazwy to: Ķemeri, Jaunķemeri, Sloka, Kauguri, Vaivari, Asari, Melluži, Pumpuri, Jaundubulti, Dubulti, Majori, Dzintari, Bulduri i Lielupe. Łącznie tworzą ciąg 30 km małych zabudowań położonych w lasach sosnowych.
Majori – część Jurmali jest najładniejsze z najpiękniejszymi hotelami i muszlą koncertową.
Zabudowa to niskie najwyżej 2-3 kondygnacyjne domy drewniane. Część z nich pomalowana jest na piękne kolory. Wiele jest zbudowanych w stylu secesji. Nawet zabudowa dworca kolejowego w Lielupe czy w Pumpuri mają zabytkowy drewniany styl.
Plaża szeroka po horyzont. Jurmała na Łotwie
Nadbałtyckie plaże Jurmali są bardzo szerokie i piaszczyste. Wprawdzie jesteśmy w północnej części Europy i na ciepłą wodę w morzu nie ma co liczyć to plaże są naprawdę przepiękne.
Wrażenie robią widoki na Zatokę Ryską i lasy sosnowe. Uzdrowisko to również miejsce zbiorów łotewskiego bursztynu – w końcu jesteśmy nad bogatym w ten skarb Bałtykiem !
Nie tylko plażowanie. Jurmała na Łotwie.
Nie tylko spacery po plaży i w lesie sosnowym czekają nas w uzdrowisku. Znajdują się tutaj również aquaparki.
W okresie letnim odbywa się w Jurmali festiwal muzyki Nowa Fala.
Z kolei w Kemeri znajdziecie Park Narodowy z oryginalną roślinnością bagienną i ptakami.
Informacje praktyczne. Jurmała na Łotwie
Jak dojechać
Wygodną drogą dojedziecie tutaj samochodem w pół godziny ze stolicy Łotwy. Wjeżdżając do uzdrowiska trzeba uiścić opłatę w wysokości 2 Euro za samochód. Kasa jest niestety słabo oznakowana – usytuowana jest po prostu na poboczu, a niewyraźne znaki informują o konieczności dokonania wpłaty. Lepiej nie przegapcie ich bo jazda bez wniesienia opłaty grozi mandatem w wysokości 70 Euro !
Możecie również skorzystać z połączenia kolejowego bądź autobusowego. Szczerze to chyba połączenie kolejowe jest najbardziej wygodnym – przynajmniej ominiecie korki na wjeździe i wyjeździe ze stolicy. Musicie wysiąść w miejscowości Majori.
Z lotniska międzynarodowego jest bliżej nad morze niż do Rygi. Z lotniska dostaniecie się nad Morze busikami. Za taksówkę z lotniska zapłacicie ok. 25 Euro.
Gdzie jeść
Na głównym deptaku Jurmali znajdziecie mnóstwo barów, kawiarni, restauracji z jedzeniem typu kebaby, pizze czy frytki. Jest też kilka miejsc, gdzie zjecie typowe dla tych rejonów pielmieni czy cepeliny. W stylowych kawiarniach zatrzymacie się na kawę z ciastkiem oraz kieliszek balsamu ryskiego.
W okolicach wejścia na plażę niedaleko deptaku znajdziecie łotewską sieciówkę Lido – to samoobsługowa knajpka z tradycyjnymi daniami kuchni łotewskiej w rozsądnych cenach – bardzo polecamy !
Gdzie spać
Baza noclegowa na miejscu jest bardzo dobrze rozwinięta. Mnóstwo tu hoteli mniejszych i bardzo stylowych – zlokalizowanych w zabytkowych drewnianych domach. Znajdziecie tu również typowe socjalistyczne ogromne „klocki” niedawno odremontowane. Nie jest tanio – jeśli chcecie zaoszczędzić lepiej poszukajcie czegoś w Rydze.