Kutna Hora Kaplica Czaszek – koronki z kości
Zeszliśmy po schodach w dół i zobaczyliśmy przepiękny widok – białe i koronkowe zdobienia wnętrza – wymyślne żyrandole, wazony i kielichy. Ale piękne i misterne zdobienia ! A potem podeszliśmy do nich bliżej i poczuliśmy się nieco jak w traumie. Ramię żyrandola zdobiła kość piszczelowa zwisająca z kości miednicowej. Przepięknie i delikatnie wyglądający żyrandol niczym koronkowa ozdoba zrobiony był z …. ludzkich kości. Napisy na ścianach ułożone były również z ludzkich szczątków. Kutna Hora Kaplica Czaszek – zobaczcie co tam odkryliśmy.
Historia Kutna Hora Kaplica Czaszek przypomniała mi Kambodżę i misternie poukładane czaszki zabitych podczas reżimy Czerwonych Khmerów ludzi. To miejsce było jednak bardziej upiorne – bo z resztek ludzkich stworzono istne dzieła sztuki – żyrandole, obrazy, kielichy, herb i inne zdobienia. O dziwo były one….. naprawdę przepiękne ! Szczególnie oglądając je z daleka przypominały zdobienia koronkowe w kolorze białym. A było z czego tworzyć – szacuje się bowiem, że są tutaj kości blisko 60 tysięcy ludzi !
Położenie Kaplicy Czaszek na poniższej mapie. Informacje jak tu dotrzeć znajdziecie pod koniec tego artykułu.
Każdy chce być na tym właśnie cmentarzu ! Kutna Hora Kaplica Czaszek
Jest XIII wiek jeden z opatów wraca z podróży do Jerozolimy i przywozi garść Ziemi Świętej. Rozrzuca ją na tutejszym małym, lokalnym cmentarzu. Taka ziemia to skarb ! Być pochowanym tutaj to prestiż, a przede wszystkim wieczne zbawienie ! Chętnych jest naprawdę mnóstwo – nieduży cmentarz zaczyna pękać w szwach. W końcu jest rok 1318 i epidemia dżumy dziesiątkuje tutejszą ludność dokładając kolejne pochówki.
Piramidy z kości
Cóż trzeba było robić – epidemie i choroby dziesiątkowały ludzi, a ciała trzeba było gdzieś chować. Opat podjął decyzję, że każdy nowy pochówek musi być poprzedzony wykopywaniem starych szkieletów. Wydobywane kości umieszczano w kaplicy formując przy tym sześć piramid z ludzkich kości …..
O dżumie i kościach bielonych wapnem
Architekt Jan Blažej Santini Aichel opracową koncepcję kaplicy. A z kolei Františka Rinta – mistrz murarski odkażał mozolnie kości, bielił białym wapnem chlorowanym i tworzył z nich misterne kształty. Zdobienia powstały ze szczątków ofiar dżumy, woje husyckich z XV wieku oraz wojny trzydziestoletniej w 1618-1648 roku. Rinta pracował na zlecenie rodziny Schwartzenbergów – właścicieli majątku.
Sama kaplica jest dziełem włoskiego architekta Jana Santiniego, który na początku XVIII wieku przebudował budowlę na kształt barokowego gotyku.
Niepozorny kościółek z cmentarzem. Kutna Hora Kaplica Czaszek
Otwieramy bramę i widzimy cmentarz – nieduży, otaczający świątynię. Nieduży Kościółek Wszystkich Świętych z XIV wieku wygląda z zewnątrz bardzo niepozornie. Wchodzimy więc do krypty w dół. Przeczytajcie co tam można zobaczyć.
Girlandy z ….. czaszek i obojczyków
Najpiękniejszy i najbardziej okazały jest żyrandol – widoczny z daleka od wejścia zachwyca misternością wykonania. Poza tym girlandy z czaszek, obojczyków czy innych piszczeli. Wszystko jest tutaj zbudowane z ludzkich szczątek – łącznie z mostrancją, tarczami herbowymi i napisami. Ułożono nawet herb Szwarcenbergów oczywiście też z … kości.
Krypta bogaczy. Kutna Hora Kaplica Czaszek
Pod żyrandolem z ludzkich kości znajduje się wejście do krypty, w której pochowane są ciała 15 najbogatszych mieszczan Kutna Hory.
Zwiedzanie ….. kostnicy. Kutna Hora Kaplica Czaszek
Takie właśnie mieliśmy wrażenie – te masy turystów odwiedzające te miejsce (w tym również i my sic!) nieco bezczeszczą spokój zmarłych. Wprawdzie to „tylko” lub „aż” kości i wiadomo, że pewnie dusza jest najważniejsza jednak szacunek dla ciał zmarłych chyba też jest ważny ….. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata. Raczej zwiedzanie odbywa się w spokoju i ciszy. Całe szczęście pamiątki typu plastikowe czaszki ze sklepu obok to rzadkość.
Zwiedzanie Kaplicy Czeszek z dziećmi
Miejsce takie jak Kaplica Czaszek z pewnością wymaga powagi i szacunku dla pochowanych tam szczątek. Warto zachowywać się więc godnie i przed wejściem przygotować na to dzieci. Jako rodzice sami musicie ocenić czy Wasze latorośla będą dobrze się czuły w takim upiornym otoczeniu. Z pewnością nie wszystkie dzieci powinny tam bowiem wchodzić. Nasze 12-latki nie miały problemu z oglądaniem takiego miejsca – a z pewnością była to dla Nich świetna lekcja o życiu ….
Informacje praktyczne – Kutna Hora Kaplica Czaszek
Bilety
Bilety są dostępne kawałek dalej w osobnym budynku obok Kaplicy Czaszek> Przy wejściu do kościoła nie dostaniecie biletów.
Miejsce otwarte jest dla zwiedzających cały rok, organizowane są równizę nocne zwiedzania (latem).
Koszt biletów:
– 75 CZK – dorosły
– 50 CZK – dzieci
Do biletu dodawana jest ulotka z historią miejsca w języku polskim.
Jak dojechać – Kutna Hora Kaplica Czaszek
Pociągiem
Z głównego dworca Pragi dojedziecie pociągiem do Kutna Hora w godzinę. Ze stacji kolejowej macie niecały kilometr spacerem na starówkę. Do Kaplicy Czaszek z Dworca Kolejowego macie ok. 2 km – można przejść bądź wziąć taxówkę.
Autobusem
Ze stolicy Czech kursują do Kutna Hora autobusy.
Samochodem
Ze stolicy Czech Pragi autem dojedziecie tutaj w godzinę przejeżdżając 70 km.
Parkować możecie bezpośrednio na uliczkach bądź miejscach parkingowych w okolicy Kaplicy. Parkowanie jest bezpłatne.
Z Polski
Z Kudowy Zdrój samochodem jest tutaj 100 km trasy.
Możecie również wybrać się na jednodniową wycieczkę zorganizowaną autokarem z okolic Kudowy właśnie.
http:// Booking.com
Gdzie spać – Kutna Hora Kaplica Czaszek
W Kutna Hora jest trochę hoteli – znacznie tańszych niż w Pradze. Jednak jeśli jesteście autem to dobrym miejscem do rezerwacji noclegów są Pardubice – nieduża miejscowość położona 40 km od Kutna Hory. W Pardubicach wieczorem koniecznie zajrzyjcie na małą klimatyczną starówkę, na której wieczorem tętni życie w małych knajpkach. Na miejscu jest również dobrze wyposażony park wodny – ze zjeżdżalniami, trampolinami oraz basenem olimpijskim. W sam raz na wieczorny relaks po całodziennym zwiedzaniu. Ceny apartamentów do wynajęcia czy hoteli są niższe niż w samej Kutna Horze.
Gdzie jeść
Kutna Hora oferuje mnóstwo knajpek z tradycyjną czeską kuchnią jak również innym jedzeniem – np.: włoskimi smakami.
Skarpa przy katedrze obrośnięta jest winoroślami – na wzór praskich Hradczan. Tuż przed katedrą po przejściu przez most z rzeźbami przypominającymi te ze słynnego mostu praskiego możecie skręcić w lewo i zajrzeć do jednej z lokalnych winiarni. Kilka stoliczków wśród winorośli i schłodzone białe wino z pięknym widokiem na okolice – to jest to !
Podsumowanie – Kaplica Czaszek pod Kutna Hora
Miejsce jedyne w swoim rodzaju – stąpanie wśród kości blisko 60 tysięcy istnień jest nieco upiorne ale daje też niesamowitą lekcję życia ! Nasza powłoka przemija bardzo szybko ! A kości ludzkie są identyczne – nieważne czy jesteś bogaty czy biedny, mądry czy głupi i jakie masz poglądy…. Miejsce na pewno warte odwiedzenia. Koniecznie połączcie zwiedzanie z odwiedzinami położonej obok Kutna Hory – czyli Małej Pragi – ale o niej będzie w osobnym wpisie 🙂