Jak zaplanować podróż do USA – praktyczny poradnik
Wizy do Stanów dla Polaków zniesione – jest duża szansa, że 2020 roku będzie można wybrać się za Atlantyk bez formalności w ambasadzie. Jak zaplanować podróż do USA – którą część Stanów wybrać ? Jak z pogodą ? Kiedy kupować bilety lotnicze ? Zobaczcie nasz poradnik poniżej.
Kalifornia w maju – eeee to pewnie upały będą ! Gorący stan Ameryki ma przecież słońce okrągły rok ! No w sumie to w Parku Narodowym Joshua Tree upał był, ale w oddalonej zaledwie 300 mil Arizonie w nocy sypnęło śniegiem ! Znajomi zapłacili po 200 USD od osoby za noclegi, a inni mówią, że da się przeżyć nocując w normalnym standardzie po 40 USD za nocleg za cztery osoby ! Jak zaplanować podróż do USA ? Podróż po Ameryce jest trochę jak pudełko czekoladek – możesz w nie wrzucić najdroższe trufle na świecie ale również możesz zebrać przyzwoite i smaczne lokalne słodkości. I od Ciebie zależy ile za to pudełko zapłacisz. No to po kolei !
Nasze inne artykuły o Stanach znajdziecie tutaj – klik
Miasta, plaże czy parki narodowe ? jak zaplanować podróż do USA
Most Brooklyński i legendarne drapacze chmur na Manhattanie ? Selfi z Białym Domem w Waszyngtonie w tle ? A może udział w którymś z legendarnych biegów maratońskich Bostonu ? Zabawa w kasynie i oglądanie ekskluzywnych hoteli Las Vegas ? Spacer po Beverly Hills w Los Angeles. Aaaa i jeszcze koniecznie wizyta w Universal Studio na planie filmowym, no i dzieci prosiły o zabawę w Walt Disney World w Orlando. A znajomi pokazywali takie super zdjęcia z Monument Valley to też pojedziemy !
Co łączy te wszystkie miejsca ? Oooogromne odległości ! Oczywiście, że się da połączyć w ramach jednego wyjazdu zwiedzanie cudownych parków narodowych i miast ale trzeba koniecznie zwracać uwagę na odległości.
Odległość z Nowego Jorku do LOs Angeles to ponad 40h ciągłej jazdy samochodem:
Przykładowe trasy. Jak zaplanować podróż do USA
Standardowo większość osób odwiedzających Stany podąża trasami:
– zachodnie wybrzeże – od Los Angeles przez Parki Narodowe, Las Vegas aż do Yellowstone,
– wschodnie wybrzeże – miasta – od Nowego Jorku przez Waszyngton, w kierunku Florydy zahaczając o północną część – Boston i wodospady Niagary,
– Floryda, Nowy Orlean i plaże Zatoki Meksykańskiej,
– Środkowe Stany czyli śladami Elvisa Presleya w Memphis poprzez klimatycznie kolonialne Nashville, Atlantę i polskie Chicago.
Powyższe trasy są jedynie przykładowe – zależą przede wszystkim od tego:
– ile macie czasu,
– jakim budżetem dysponujecie,
– czym podróżujecie na terenie USA (samoloty, samochód, pociąg, autobusy),
– co chcecie zobaczyć.
Dla inspiracji podrzucamy Wam podsumowanie naszego wyjazdu z trasą po środkowych Stanach – klik
Hotele, Motele czy Airbnb a może couchsurfing ?
Nam najlepiej sprawdza się rezerwowanie noclegów przez internet z wyprzedzeniem min. 2 miesięcznym. Wówczas ceny są konkurencyjne i zdarzało nam się płacić 40 USD za całą naszą czwórkę za przyzwoitej klasy pokój w motelu ze śniadaniem. Spróbujcie znaleźć takie stawki w Europie ! Rezerwacje robimy przez Booking.com
No właśnie motele ! Jeśli podróżujecie autem to najwygodniejsza opcja ! Zlokalizowane przy autostradach oferują nocleg w dobrych warunkach. Luksusów tu nie ma ale czysty pokój z łazienką i śniadaniem.
Motele – atrakcje dla dzieci
Dodatkowo zawsze jest basen – mniejszy czy większy ale jest ! To bardzo fajna nagroda za całodzienną podróż nie tylko dla dzieci ! Jeśli nie odpowiada Wam jedzenie w motelu w okolicy zawsze znajdziecie jakieś sieciówki z jedzeniem i kawą.
Wadą moteli jest ich położenie – wieczorem ciężko gdzieś się przejść na spacer bo jesteście pośrodku niczego 🙂 Chociaż zdarzają się motele położone w miastach i miasteczkach – nawet na Florydzie.
Hotele
Hotele – to opcja z górnej półki cenowej. Te tańsze sieci znajdziecie również przy autostradach ale w miastach ceny są już sporo droższe.
Couchsurfing
Couchsurfing w Stanach nie jest aż tak bardzo popularny – znajomi w wieku…. średnim … próbowali znaleźć hostów jednak zdarzały się albo osoby mocno wiekowe i szukające towarzystwa na dłużej 🙂 Albo alternatywą były bardzo młodzi ludzie.
Inni znajomi polecali bardzo Airbnb w Stanach – też nie jest to bardzo popularna opcja ale istnieje i można próbować. Ponoć najlepiej większą grupą – wtedy taniej wychodzi wynająć większe mieszkanie czy dom.
Na miejscu samochodem, samolotem czy Greyhoundem ? jak zaplanować podróż do USA
Samochodem
W Stanach paliwo jest tanie, nawet bardzo tanie. To mocno obniża koszty transportu na miejscu. Dodatkowo daje możliwość dotarcia w każde miejsce o każdej porze. Ma to ogromne znaczenie w państwie, które przystosowane jest bardziej dla kierowców niż dla pieszych. Często chodniki osiedlowe to uważane za zbędny luksus gdyż i tak wszyscy jeżdżą wszędzie autem. W USA będziecie poruszać się świetną infrastrukturą drogową. Wielopasmowe autostrady prowadzą często przez samo centrum wielkich metropolii i to w sposób bezkolizyjny ! Na całym odcinku możecie się nie zatrzymać i cały czas jechać – tak dobrze poprowadzone są ciągi komunikacyjne !
Wynajem auta
Koszty wynajmu samochodu są zbliżone do tych w Europie. Może nie ma takich okazji jak na Majorce, że wynajmiecie auto za 50 PLN na 3 dni ale ceny nie są zaporowe ! Szczególnie, że oferowane do wynajmu auta są z reguły nie starsze niż rok-dwa i w bardzo dobrym stanie technicznym. Dodatkowo z reguły oferowane są spore auta nawet jeśli są wynajmowane dla 2 osób. Cena za wynajem waha się od 40 do 15 USD/ dobę. Wystarczy Wam polskie prawo jazdy, nie musicie wyrabiać międzynarodowego.
Koniecznie weźcie pod uwagę, że często firmy wynajmujące auta naliczają dodatkową (dość wysoką – np.: 500 USD) opłatę za oddanie auta w innym miejscu niż go wynajęliście. Od tej zasady są jednak wyjątki – często wynajmując auto na Florydzie możecie je bez dodatkowych kosztów oddać na północy – np.: w Chicago.
Kupno auta
Jeżdżący i sprawny samochód kupicie już za 1.000 USD. Warto jednak by było sprawdzić jego stan techniczny. W Stanach pokonujecie bardzo długie odcinki, momentami możecie jechać przez pustkowia nawet 100 km bez dostępu do sicie telefonicznej i innych osób. Z pewnością lepiej kupić lepsze auto i sprawdzone, a potem je sprzedać przed wyjazdem do Polski. Jednak taka opcja najlepiej się sprawdzi przy planowaniu dłuższego pobytu w USA (min. 2-3 miesiace).
Tanie paliwo
Galon benzyny to koszt ok. 3 USD. Ta cena waha się w zależności od stanu i nakładanych lokalnych podatków. Najtaniej jest w Nevadzie, a najdrożej zatankujecie w Kalifornii. Oczywiście musicie pamiętać, że czym większe auto wynajmujecie tym więcej będzie paliło.
GPS
Nie warto kupować w firmie wynajmującej samochody dodatkowej nawigacji. Spokojnie dacie radę z darmową wersją nawigacji na telefon działającą off-line typu Here Maps – o których pisaliśmy tutaj – klik
Opłaty za autostrady
Przy zabieraniu auta na lotnisku w Nowym Jorku przemiła Pani tłumaczyła nam, że bez opłat za autostrady się nie da. I oczywiście próbowała nam wynająć urządzenie za 5 USD/ dziennie. Prawda jest taka, że poza pojedynczymi miejscami typu most w Tampie czy San Francisco spokojnie dacie radę przejechać darmowymi drogami. Często nie wjedziecie wprawdzie na express passy – czyli wydzielone pasy ruchu do szybkiego i bezkolizyjnego przejazdu. Takie pasy są w okolicach dużych miast i umożliwiają szybkie przemieszczanie się w zatłoczonych okolicach Nowego Jorku czy na Florydzie.
Nigdy nie wjeżdżaliśmy na takie express passy i rzadko kiedy staliśmy w korkach.
Pool car passy
Podpowiemy Wam fajny tip na ominięcie korków w okolicach zatłoczonych miast. W niektórych stanach – takich jak California czy w okolicach Atlanty wydzielono jeden pas z napisem „pool car”. Myślicie, że to nie dla Was ? Nic bardziej mylnego ! Napisy określają minimalną liczbę osób, które muszą podróżować takim autem, żeby skorzystać z tego pasu ruchu. Często jest to minimum … 2 do góra 3 osób. Jadąc takim pasem uzmysłowiliśmy sobie jak ogromna liczba osób jeździ ogromnymi autami pojedynczo !
Loty krajowe w Stanach
Rejsy krajowe na terenie USA nie należą do najtańszych. Kilkaset złotych to już dobra cena za połączenia. Raczej nie znajdziecie ofert za „100 PLN” czy taniej. Niestety rynek amerykańskich przewozów lotniczych nie doczekał się lowcostów typu Ryanair. Najtańsze bilety oferuje jeszcze United lub Delta. Dobrym patentem jest kupienie połączenia lotniczego na terenie Stanów jako biletu lotniczego łączonego z biletem z Europy. Przykładowo – połączenie Oslo-Bruksela-Waszyngton-Miami będzie na ostatnim odcinku obsługiwane przez Deltę ale cena za te wszystkie odcinki będzie dużo tańsza niż kupowanie oddzielnych biletów Europa-USA oraz na terenie USA.
Pociągiem po Stanach
To jedna z najdroższych opcji. Podróż koleją po Stanach jest bardzo wygodna ale niestety połączenia kolejowe długodystansowe są drogie.
Autobusem czyli Greyhoundem
Połączenia autobusowe są bardzo wygodne. Jest nawet trochę firm oferujących dość tanie przejazdy. Trzeba niestety szukać dobrych ofert bo nie jest ich aż tak dużo. Dobrym adresem jest Megabus – często mają atrakcyjne promocje w swojej ofercie.
Pogoda i pora roku – czyli kiedy jechać do Stanów ?
Bardzo dużo turystów w Stanach przyjeżdża latem, jednak dużo taniej i z przyjemniejszą pogodą jest wiosną oraz jesienią. Nie ma wtedy skrajnych upałów, a poza sezonem jest taniej.
Jednak jeśli planujecie pobyt na zachodnim wybrzeżu i zwiedzanie parków narodowych to każdy z nich będzie miał swoje warunki pogodowe. Część parków usytuowana jest na sporych wysokościach – część dróg morze być zamknięta nawet wiosną !
Z kolei w niektórych parkach lepiej jest zwiedzać je w określonych porach. Przykładowo – Yosemite wczesną wiosną jest najpiękniejsze – najwięcej wtedy wodospadów, które latem wysychają.
Ceny biletów lotniczych
Ceny biletów są bardzo różne i zależą od kilku rzeczy:
– kiedy chcecie lecieć do Stanów,
– skąd chcecie lecieć,
– czy lecicie z przesiadkami czy bez,
– czym lecicie,
– z jakim wyprzedzeniem kupujecie bilety.
Ceny biletów lotniczych – kiedy lecieć
Najwyższym i tym samym najdroższym sezonem jest okres wakacji i około-świąteczny. Czyli co z wakacji nici ? Niekoniecznie ! Często opłaca się kupić bilet wylatując z Europy jeszcze w czerwcu ale z powrotem już w okresie wakacji. Taki bilet będzie tańszy niż ten kupiony na czas wylotu i powrotu np.: w lipcu.
Ceny biletów lotniczych – skąd lecieć
Najprościej z Polski – wiadomo. Jeśli jednak jesteście otwarci na bilety ze Skandynawii to koniecznie sprawdźcie ofertę na połączenia zaczynające się właśnie w Norwegii czy Sztokholmu. I nie piszemy tutaj tylko o przewoźnikach niskokosztowych (Norwegian) ! Brussels Airlines czy Austrian Airlines mieli bardzo atrakcyjne oferty na połączenia z Oslo czy Sztokholmu. Te połączenia z przesiadką w Brukseli czy Wiedniu są dużo tańsze niż na połączenia rozpoczynające się z Polski !
Wiadomo, żeby zacząć podróż z Oslo to trzeba tam dolecieć – koszt przelotu trzeba doliczyć do ceny.
Z przesiadkami czy bez – ceny biletów lotniczych – jak zaplanować podróż do USA
Połączenia punkt do punktu są z reguły droższe. Loty z przesiadkami – czasem z koniecznością poczekania na kolejny samolot nawet kilkanaście godzin należą do tańszych.
Norwegian czy linia tradycyjna ?
Niekoniecznie bilet tanimi liniami będzie tańszy. Jeśli policzycie wszystkie koszta – bagażu, jedzenia to może się zdarzyć, że bilet wyniesie Was więcej od tradycyjnej linii. Koniecznie bierzcie pod uwagę całość kosztów !
Ze Skandynawii, Belgii, Norwegian drogo, LOT raczej też
Kiedy kupować bilety lotnicze ?
Podgląd cen i połączeń lotniczych będziecie mieli z wyprzedzeniem rocznym. Najwięcej promocji linie oferują w okresie późnej zimy/ wcześniej wiosny – koniec stycznia – luty-marzec. Przewoźnicy przeceniają połączenia z wyprzedzeniem ok 3-4 miesięcy. Niestety raczej nie zdażają się super promocje do zakupu na ostatnią chwilę. Ekstremalnie tanio polecicie do Stanów za około 1.300 PLN/ obie strony (bardzo rzadki przypadek). Bardziej realne ceny oscylują jednak około 2.200-2.500 PLN w obie strony. Najtańsze destynacje w Stanach to Nowy Jork i Chicago. Najdrożej będzie polecieć do Salt Lake City czy Los Angeles.
Jedzenie. Jak zaplanować podróż do USA
Jeśli planujecie jeść w barach sieciówkowych to nie zbankrutujecie. Dania obiadowe kosztują min. 12 USD (burgery i frytki z napojem). Niestety śniadania kosztują dość podobnie.
Fajną opcją są chińskie bary typu „all you can eat” – gdzie już od 11 USD można najeść się do syta łącznie z deserami.
Zawsze możecie rozważyć opcję kupowania w Wallmart chociażby jedzenia na śniadanie. W marketach możecie również kupić gotowe zestawy obiadowe do odgrzania w mikrofali (są w pokojach motelowych). Mnóstwo Polaków przyjeżdżając kupuje w markecie amerykańskim sprzęt piknikowy i przygotowuje samemu posiłki. Potem taki sprzęt albo oddają bezdomnym albo kolejnym Polakom na lotnisku.
Język – jak zaplanować podróż do USA
W Stanach nie musicie się przejmować swoją znajomością angielskiego ! Pamiętajcie, że to kraj emigrantów. Nadal mnóstwo osób – obywateli USA (!) bardzo dobrze mówi po hiszpańsku, a angielski u nich … hmm ….mocno kuleje. Amerykanie są bardzo otwarci na obcokrajowców i nawet jeśli mówicie w sposób bardzo podstawowy to spokojnie dacie radę się dogadać.
Wiza
Wizy dla Polaków mają zostać lada chwila zniesione więc nie będziemy tutaj opisywać procedury wizowej.
Podsumowanie – to co najpierw ? Jak zaplanować podróż do USA
Trasa ! I to trasa marzeń ! Takie wymarzone przez Was miejsca ! Zaznaczcie je na mapie. A potem …. sprawdźcie odległości między nimi i zobaczcie ile macie urlopu :). Liczcie realnie i pamiętajcie, że odwiedziny np.: w parku narodowym to min. 4h, a na niektóre warto przeznaczyć min. 1-2 dni. Kilka dni w Nowym Jorku to minimum, a i tak bywa, że ludzie spędzają tu nawet 2 tygodnie !
Po ustaleniu trasy sprawdźcie jak najszybciej bilety lotnicze. Potem warto rezerwować auto i noclegi.
Powyżej w artykule znajdziesz linki afiliacyjne, czyli dostajemy mały procent ze sprzedaży. Nic Was to nie kosztuje, a wspieracie Warsztat Podróży – dziękujemy – to nas motywuje do pisania dla Was !