Muzeum PRL – maluch i wuzetka
Chcecie wsiąść do malucha ? A może spróbować gumy balonowej oglądając stare kroniki filmowe ? Pokazać dzieciom budki telefoniczne sprzed ery smartfonowej ? A może meblościanka, która stała w każdym M-3 ? Macie okazję ! Odwiedźcie Muzeum PRL w Warszawie i poznajcie realia życia w czasach słusznie minionych !
W Muzeum PRL zadbano o wszelkie szczegóły i detale. Nawet łazienka została stworzona na wzór tych z lat 80-tych ! Odtworzono mieszkanie łącznie ze wstawieniem do WC słynnej pralki frani. Jest też pokój dziecięcy z zabawkami z czasów socjalistycznych. Przyjdźcie tu – najlepiej z dziećmi, rodzicami i dziadkami – zobaczycie i usłyszycie niejedną historię wspominającą czasy PRL.
Nasze inne artykuły o podróżowaniu po Polsce znajdziecie tutaj – klik
Historia muzeum PRL czyli od w garażu do dużej wystawy
Na początku było Muzeum Czar PRL – dwójka zapaleńców (Rafał i Marta Patla) w garażu na Soho Factory odtworzyli mieszkanie z czasów PRL. A że pomysłodawcy byli przewodnikami warszawskimi to robili to z pasją i chcieli pokazać światu więcej z barwnej historii PRL. Aż w końcu w 2018 roku przeniesiono Muzeum na Plac Konstytucji. Na większej przestrzeni mieli już więcej możliwości wystawienia swoich zebranych mozolnie eksponatów.
Plac MDM – najlepsze miejsce na Muzeum PRL
Lokalizacja muzeum również wydaje się nie być przypadkowa – spójrzcie zresztą przez okno Muzeum – zobaczycie plac Warszawy zbudowany w stylu typowo socrealizmu. Plac powstał w latach 50-tych jako część socrealistycznego układu – Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (stąd zamienna nazwa „MDM”). Monumentalne rzeźby przodowników pracy, wysokie kolumny i szerokie przejścia dla pieszych. Cóż ma się wrażenie, że PRL wciąż istnieje przynajmniej w tej części w stolicy i przynajmniej w architekturze. Samo muzeum oferuje kilka tematycznych wystaw nawiązujących do czasów PRL. We wnętrzach
Moda PRL czyli buty Relaks, ponętne kostiumy i sukienki w łączkę
Na manekinach zobaczycie produkty Mody Polskiej – większość tych sukienek, kostiumów niestety nie znajdowała się na półkach polskich sklepów. Dlaczego ? Bo był to produkt „eksportowy”. Czasem łatwiej było przywieść polskie produkty z zagranicy z napisem na metce „Made in Poland” niż je upolować w kraju. Zimą cała Polska chodziła w plastikowych śniegowcach „Relaks”, które były jedynym modelem butów produkowanych przez firmę w Nowym Targu. Kto je pamięta ? W sumie to były bardzo wygodne do chodzenia po całym dniu na nartach. Tylko trochę nogi się w nich pociły….
PS: Nie wydaje się Wam, że moda wraca ? Te sukienki są takie stylowe 🙂
Kawiarnia czyli zestaw obowiązkowy – wuzetka z kawą
Chcecie napić się kawy z wuzetką czyli kupić tzw. „zestaw obowiązkowy” jak to mawiano w kultowych komediach Pana Barei ? Zajrzyjcie do tutejszej kawiarni ! Odtworzona z czasów PRL – zadbano o asortyment typu galaretki, gumy balonowe, lemoniadę. Do tego herbatę posłodzimy cukrem w kostkach ze szklanych cukiernic, a w wolnej chwili poczytamy Życie Warszawy.
Dzieciństwo w PRL – czyli pluszowy miś i oranżadka Vibovit
Wózek zabawkowy z czasów PRL – która dziewczynka go nie miała ? Albo liczydła drewniane ? A do tego misie, matrioszki, lalki i postać rumcasja. To właśnie w muzeum PRL jedno z pomieszczeń zaadoptowano na pokój dziecięcy. Zresztą można tu zrobić imprezę urodzinową w stylu socjalistyczym ! Na ścianach obok towarzyszą nam słodkości Wedla – czekoladki deserowe i nieśmiertelny torcik waflowy produkowany do dzisiaj przecież ! Kiedyś jego zdobycie graniczyło z cudem ! A kto pamięta jak pokryjomu zjadał „na sucho” oranżadkę Vibovit ? Zdradzały nas potem kolorowe języki 🙂
M3 38 m2 czyli normatyw mieszkaniowy
Osobne pomieszczenia zaadaptowano na mieszkanie zrobione w stylu z epoki. Znajdziecie łazienkę z typową rudą glazurą i armaturą oraz pralką Franią ! Mały duży pokój (bo tak się kiedyś nazywały dzisiejsze „salony”) ma obowiązkowy stolik kawowy, telewizor postawiony na schowanym obrotowym barku oraz wersalkę. Jeśli przyjrzycie się to znajdziecie w salonie również piec elektryczny ! Pamiętam jak rodzice z dumą „upolowali” ten mobilny kaloryfer, który w czasach nieszczelnych okien i zapowietrzonych kaloryferów dogrzewał mieszkanie.

Czasy Solidarności
Bardzo atrakcyjną częścią wystawy sa plakaty i zdjęcia z czasów stanu wojennego.
Media Markt i sprzęt AGD PRL – Muzeum PRL
Kto pamięta takie odkurzacze albo dmuchawy ? Dla nieświadomych – dmuchawy, piecyki olejowe to był sprzęt niezbędny w wiecznie zimnych mieszkaniach z wielkiej płyty. Eh te nieszczelne okna i ciągle zapowietrzone kaloryfery.
Kronika filmowa – czyli zestaw obowiązkowy przed-filmowy
W muzeum jest specjalna nieduża sala filmowa, w której obejrzymy stare kroniki filmowe.

http:// Booking.com
Informacje Praktyczne – Muzeum PRL
Adres i jak dojechać
Muzeum położone jest przy ulicy Pięknej 28/34 w Warszawie – wejście na prawo od restauracji KFC.
Najlepiej przyjechać do Muzeum Życia w PRL komunikacją miejską. Albowiem miejsce znajduje się w centrum Warszawy więc znalezienie miejsca parkingowego może być wyzwaniem. Ze Stacji Metra Politechnika jest tutaj ok 800 metrów spacerem. Jeszcze bliżej są również przystanki tramwajowe i autobusowe.
Godziny otwarcia i ile czasu zajmuje zwiedzanie
Muzeum czynne jest 7 dni w tygodniu:
od poniedziałku do czwartku 10-18
w piątki w godzinach 12-20
w weekendy 10-18
Czas zwiedzana to minimum 1h, jednak jeśli zdecydujecie się na obejrzenie spokojne kronik filmowych czy kawę z obowiązkową wuzetką to ten czas Wam się na pewno przedłuży.
Bilety
Wejściówki kupicie na miejscu w kasie – koszt:
- normalny – 18 PLN
- ulgowy/ grupowy – 12 PLN
- dzieci do lat 3 – za darmo
Można płacić kartą. Możliwy jest również zakup biletów z wyprzedzeniem on-line przez stronę Muzeum – klik.
Zobaczcie poniżej na zdjęciu – papierowa wersja biletu jest zrobiona w stylu kartek z lat 80-tych 🙂
Na miejscu zorganizować można urodziny w stylu PRL, czy wynająć salę na wydarzenie oraz przeprowadzić lekcję dla szkół. Za dodatkową opłatą o miejscu opowiem Wam przewodnik.

Toaleta – myj ręce obywatelu !
Na miejscu znajdziecie toaletę również odtworzoną w stylu z epoki. Glazura z lat 80-tych, obowiązkowe sztuczne kwiatki przy umywalce no i te kapitalne napisy na plakatach !
Podsumowanie – Muzeum PRL
Muzeum Życia PRL to bardzo dobry pomysł na przypomnienie sobie i najbliższym o czasach, które były tak niedawno. Pokażecie dzieciom zabawki z czasów PRL, będą mogły zobaczyć do czego służyły budki telefoniczne sprzed ery wszechobecnych smartfonów. Starsze pokolenie przypomni sobie z rozrzewnieniem wycieczki maluchem na urlop czy kilka razy wybuchnie śmiechem oglądając reklamy z lat 70-tych. Koniecznie zajrzyjcie – a najbielej również do praskiego Muzeum Neonów, o którym pisaliśmy tutaj – klik.
I jeszcze trochę zdjęć z Muzeum PRL
W muzeum znajdziecie mnóstwo zdjęć, archiwalnych wydań gazet czy banknotów używanych długo przed czasami denominacji. Pokuszono się również o odtworzenie pokoju-gabinetu sekretarza partyjnego.
Podsumowanie – muzeum PRL
Stronę internetową muzeum znajdziecie tutaj: Muzeum Życia w PRL – klik
Adres: Piękna 28/34 (Plac Konstytucji- wejście na prawo od KFC), Warszawa
Godziny otwarcia:
poniedziałek – czwartek 10-18
piątek 12-20
weekend 10-18
Bilety:
normalny – 18 PLN
ulgowy/ grupowy – 12 PLN
dzieci do lat 3 bez opłat