Park Nauki Torus w Ciechanowie
Ciechanów kojarzy się przede wszystkim z wyniosłymi murami Zamku Książąt Mazowieckich zwiedzanymi naprędce ze szkolną wycieczką. A i jeszcze z czymś ! No przecież z produkowanym tutaj piwem Ciechan. A zresztą browar zobaczycie po prawej stronie jadąc od zamku w stronę rynku. Tymczasem okazuje się, że od roku z powodzeniem funkcjonuje tu nowoczesny park naukowy, którego myślą przewodnią jest funkcjonowanie zjawisk fizycznych związanych z wodą.
Park Nauki Torus ma rozwijać wyobraźnię naukową każdego i w każdym wieku. Umożliwia eksperymentowanie ze zjawiskami fizycznymi i poznanie ciekawych zjawisk. Powiecie – takich miejsc jest przecież całe mnóstwo ! Nieprawda ! Ponieważ tutaj wszystko odbywa się w cieniu wysokiej wieży i z historią tej wieży w tle. Wieży Ciśnień, która tak naprawdę tą wieżą ciśnień …. nie jest i prawie nią nie była. Ale po kolei….
A jeśli macie ochotę na więcej zwiedzania w Polsce to zapraszamy do innych naszych artykułów o naszym kraju – klik.

Grzyb/ oponka czyli symbol Ciechanowa
Mamy lata 70-te XX wieku i prężnie rozwijający się przemysł wymagający zużycia coraz większej ilości wody no i zapewnienia, żeby płynęła ona pod właściwym ciśnieniem. Konstruktorzy opracowują skomplikowany projekt wieży ciśnień właśnie. Ma zapewnić kumulowanie wody nocą – tak, żeby był do niej dostęp do niej w dzień – gdy jest najbardziej potrzebna. Konstrukcja powstaje w najwyższym miejscu Ciechanowa na 143 m n.p.m. Charakterystyczny kształt oponki czy grzybu na samej górze to tzw. torus – czyli właśnie zbiornik wyrównawczy.

Niedziałający cud techniki. Park Nauki Torus
165 ton – tyle waży cała konstrukcja. Z kolei sam zbiornik ma w środku przekrój koła o średnicy 6 metrów. Wieża miała być całkowicie samowystarczalna i bezobsługowa – bez pracy człowieka i prawie bez energii elektrycznej ! Napełniała się nocą, a automatyczne sondy mierzyły poziom znajdującej się w środku wody sygnalizując pracę pompom miejskim. Innowacyjne podświetlenie kolorowe konstrukcji – od góry i z dołu – powodowało, że wieże było widać z daleka z drogi. W końcu to symbol Ciechanowa !
Wieże oddano do użytkowania w 1976 roku jednak pomimo innowacyjności rozwiązań od początku pojawiały się usterki – przecieki, niewłaściwa praca pomp. Wreszcie nastały zimy stulecia lat 1979-1980 i zamarzająca woda rozsadzała piękną ażurową konstrukcję. Giganta zamknięto.

Najbardziej niezwykła wieża na świecie w rankingu światowym
Wieża niszczała przez wiele lat. Pomysły na nią były różne – wieża widokowa, a może restauracja ?
W końcu w 2013 roku portal The World Geography pisze o ciechanowskiej wieży w rankingu najbardziej niezwykłych tego typu konstrukcji na świecie ! Od tego czasu wydarzenia toczą się szybko – dotacja Unijna w wysokości 2,7 mln złotych umożliwia odnowienie tego miejsca. Zadbano nie tylko o wieżę i otoczenie ale również o zbudowanie parku naukowego.
Park Nauki Torus dzisiaj
Otwarty w 2019 roku park nauki umożliwia poznanie zjawisk fizycznych od strony samodzielnych eksperymentów i zabawy. Poprzez samodzielne doświadczenia poznajemy zjawiska fizyczne, a znajdujące się obok tablice informacyjne tłumaczą je w sposób bardzo przystępny. Kilka sal ekspozycji mieści różne urządzenia umożliwiające samodzielne eksperymentowanie z nauką.
Jak działa Wieża Ciśnień
Oczywiście w takim miejscu tuż pod wieżą ciśnień trzeba przede wszystkim dowiedzieć się jak taka konstrukcja działa ! W tym celu wybudowano miniaturkę ciechanowskiego giganta i podłączono do wodociągów. Możemy samodzielnie regulując odbiorniki wody regulować poziom ciśnienia wody i obserwować jak wpływa ono na przepływ.
Wykrzycz się i zagraj na rurach
Ponoć najwięcej decybeli na skali osiągnęła …. nauczycielka odwiedzająca park. Próbowaliśmy Jej dorównać krzycząc ile się da ale zawsze brakowało nam do poziomu skali zaprezentowanego przez przedstawicielkę edukacji 🙂 Cóż lata praktyki czynią mistrza ….
Korzystając ze ściągawki w nutach można zagrać na rurach o różnej długości i grubości obserwując zjawisko fizyczne różnych dźwięków dudnienia.
Z kolei obok usypując góry piasku podświetla się na kolorowo pokazując jak działa mapa hipsometryczna.
A może macie ochotę usiąść na latający dywan wykorzystujący zjawisko poduszkowca. Tak naprawdę znajdziecie tutaj całe mnóstwo eksponatów umożliwiających zrozumienie zjawisk fizycznych w przyrodzie.
Informacje praktyczne – Park Nauki Torus
Bilety i godziny otwarcia
Park Nauki Torus otwarty jest w od wtorku do niedzieli w godzinach od 10-ej do 18-ej.
Cennik biletów:
- normalny – 12 PLN
- ulgowy – 8 PLN
- rodzinny (do 7 osób) – 40 PLN
- dzieci do lat 3 bez opłat
Bilety kupicie na miejscu w kasie, możecie również przez internet – tutaj – klik.
Kupując na miejscu możecie wejść w każdej chwili na zwiedzanie indywidualne, kupując on-line deklarujecie godzinę wejścia. Na miejscu w salach animatorzy bardzo chętnie dzielą się ciekawostkami i odpowiadają na pytania.

Relaks na leżaku pod wieżą ciśnień
Podczas naszego pobytu akurat trafiliśmy na fantastyczną pogodę ! Było bardzo ciepło więc z chęcią zwiedzaliśmy klimatyzowane pomieszczenia. Jednak bardzo miło było również położyć się na ogólnodostępnych leżakach na świeżo przyciętej trawce tuż pod wieżą ciśnień. Relaks i widok na fascynującą konstrukcję. Dla chętnych – można wziąć napoje lub jedzonko z kawiarni Pitagoras (o niej poniżej) i delektować się na trawie.

Jak dojechać. Park Nauki Torus.
Pociągiem
Do Ciechanowa dojedziecie pociągiem – przykładowo z Warszawy trwa to około 1h – 1h i 10 minut, a z Gdańska 2h.
Ze stacji kolejowej do Parku Nauki Torus macie 2,5 km na piechotę bądź możecie wziąć np: miejscowe taxi.
Samochodem
Z centrum Warszawy dojazd autem do Ciechanowa zabierze Wam 1,5h. Pod wejściem do Parku Nauki Torus znajdziecie bezpłatny parking.
Gdzie zjeść – Park Nauki Torus
Na terenie Parku Nauki Torus naprzeciwko kas znajduje się kawiarnia Pitagoras. Napijecie się tutaj kawy, herbaty, zimnych napojów. Możecie też spróbować tutejszych robionych na miejscu ciast i sałatek. Z ciepłych przekąsek bardzo polecamy tarty ! Są pyszne !
Toalety
Łazienki są dostępne na miejscu.
Covid-19
Na teren ekspozycji wejdziecie tylko w maseczkach i obowiązkowo w rękawiczkach (dostępne na miejscu). Dzięki temu możecie dotykać i uruchamiać eksponaty.
Podsumowanie Park Nauki Torus
Zaskoczeni prawda ? Bo my byliśmy ! Ciechanów dotychczas kojarzył nam się z obowiązkowym punktem programu dla wycieczek szkolnych – Zamkiem Książąt Mazowieckich. Tymczasem okazuje się, że można spędzić fajnie rodzinnie czas i kreatywnie spróbować różnych doświadczeń. Miejsce przypomina nieco Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – wiadomo, że jest dużo mniejsze ale przynajmniej wszystkie eksponaty działają, nie ma tłumów, a animatorzy bardzo chętnie opowiadają ciekawostki.