Brunei informacje praktyczne – hojny sułtan i pusta stolica bogatego kraju

Przy kontroli granicznej celniczka powitała nas szerokim uśmiechem słysząc, że zamierzamy spędzić w Sułtanacie kilka dni – dociera tu w końcu niewielu turystów i miejscowi bardzo się cieszą na ich widok. Jedno z najbogatszych państw na świecie, sułtan, który obdarowuje mieszkańców samochodami z okazji swoich urodzin – jakie jest Brunei ? Co zobaczyć i czy warto jechać do Brunei ? Jakie są ceny ? Czy warto tu przyjeżdżać pomimo braku nocnych lokali, rozrywek i alkoholu ? Brunei informacje praktyczne.

Będąc na Borneo warto tu przyjechać chociaż na 2-3 dni. Pierwsze wrażenie to pustki na ulicachczystych ulicach z szerokimi chodnikami,  bez korków i z promenadą nad rzeką. Czy panuje tu jakaś zaraza ? Gdzie się wszyscy pochowali ? Bandar Seri Begawan – czyli stolicę kraju zamieszkuje 150 tys. mieszkańców ale w centrum żyje jedynie garstka – większość mieszka bowiem na obrzeżach miasta i w domach na rzece. Nowocześnie, czysto i zielono, zadbana infrastruktura i miasto wybudowane z rozmachem. Nie ma tu jednak przepychu krajów Zatoki Perskiej – brak kiczu i nowoczesnych drapaczy chmur. Zresztą najwyższy budynek kraju nie może przekraczać 44 metrów (tyle mierzy najwyższy meczet). Architektura jest spójna i nawiązująca do symboliki rodem z Indonezji.

Brunei Darussalam (bo taka jest oficjalna nazwa państwa) to malutki kraj na północy Borneo graniczący z Malezją nad Morzem Południowochińskim – kiedyś potęga zajmujaca Borneo i okoliczne wyspy. Co zobaczyć w Brunei i czy warto tam pojechać ? – przeczytacie poniżej. Brunei informacje praktyczne na samym dole artykułu.

Bogactwo

Złoża ropy naftowej i gazu ziemnego czynią Brunei jednym z najbogatszych państw na świecie.

Z okazji swoich pięćdziesiątych urodzin sułtan ufundował galerię handlową w centrum stolicy, a kilka lat temu obdarował każdego mieszkańca samochodem. Majątek sułtana szacowany jest na 80 mld dolarów i jest On jedną z najbogatszych osób na świecie – 2 tysiące luksusowych samochodów, prywatny samolot, ogromny pałac ze złotym wykończeniem w środku. Co 10-a mieszkaniec kraju pochodzi z rodziny królewskiej.

Nie ma tutaj podatków, a podróże do Mekki dla biedniejszych mieszkańców finansowane są przez władcę. Darmowa służba zdrowia na wysokim poziomie, a nawet finansowanie drogich operacji za granicą. PKB Brunei mieści się w pierwszej światowej piątce.

O sułtana się nie pyta – to wysoki nietakt.

Brunei informacje praktyczne
charakterystyczna architektura Brunei
Brunei informacje praktyczne
portrety rodziny królewskiej wiszą wszędzie
Brunei informacje praktyczne
dachy przypominają indonezyjskie rogi

http:// Booking.com

Wiara

Pędziliśmy ile sił w nogach do najbliższego sklepu – pomimo upału wiedzieliśmy, że jeśli nie zdążymy to koniec – za chwilę wszystkie sklepy, banki, restauracje zostaną zamknięte i wszyscy mieszkańcy w odświętnych strojach udadzą się do meczetu. Był piątek – zdążyliśmy kupić wodę. Wyszliśmy na ulicę – była pusta, a z okolicznych minaretów słychać było tylko wezwania na modlitwę. Nie, nie ma wyjątku – wszystko jest zamknięte – to nie Egipt czy Malezja, gdzie zawsze znajdziesz stragan z napojami i przekąskami. W Brunei handel w piątek w godzinach modlitwy w meczecie jest po prostu karalny.

Na ten dzień przypadał nam transfer powrotny do Malezji – mogliśmy liczyć tylko na malajskie autobusy. Kierowcy lokalni nie jeżdżą – siedzą wtedy w meczetach. Podobnie było z powrotem z małej miejscowości pod stolicą – łapaliśmy stopa tuż przed rozpoczęciem modlitwy. Przemiły kierowca z córeczką podrzucił nas do Bandar Seri Begawan. Na głównej promenadzie w centrum kręcili się tylko pojedynczy turyści.

W tygodniu każda instytucja ma godzinną obowiązkową przerwę na modlitwę.

Alkohol jest zakazany, papierosów nie sprzedają, a za narkotyki grozi kara śmierci. Jedynie w barach w luksusowych hotelach można kupić coś z %. Jednak zdarza się, że lokalna młodzież organizuje imprezy w hotelach wynajmując pokój i zapraszając rówieśników na przyjęcia.

Brunei informacje praktyczne

Kampong Ayer – największa Wenecja na świecie 

40 tysięcy osób jednego z najbogatszych krajów świata woli mieszkać w domach na palach niż na lądzie. To największe osiedle na wodzie na świecie. Od tysiąca lat wioska rozbudowuje się – jest tutaj szkoła, szpital, sklepiki, meczety. Spacerujemy alejkami zbudowanymi z drewnianych albo betonowych pomostów – mieszkańcy jeżdżą po nich nawet rowerami. Pomostami można długo spacerować po wiosce. Rozłożone hamaki, zwierzęta w zagrodach i kręcące się wszędzie dzieci – przyzwyczajone do życia nad rzeką uważają, żeby do niej nie wpaść. Spokój przerywa co chwilę hałas przepływającej z impetem łódki – właśnie skończyły się lekcje w szkole i wraca nią część uczniów. Po rzece pływa masa łódek – to główny rodzaj transportu tutaj.

Wizyta w Kampong Ayer to największa atrakcja turystyczna Brunei – stąd rozciąga się też panorama na miasto.

Warto pospacerować tutaj i przyjrzeć się życiu mieszkańców. Starsza część wioski nie ma niestety kanalizacji, a pływające śmieci pozostawiają sporo do życzenia. Chcąc polepszyć standard życia – władze wybudowały nowe osiedla na rzece – zbudowane z sidingu domy wyglądają estetycznie ale nie są już tak malownicze jak drewniane tradycyjne budowle.

Przejazd łódką z promenady do wioski kosztuje 1 BND/ osobę (dzieci tez płacą) i trwa dosłownie chwilę.

Brunei informacje praktyczne
widok na wioskę pływającą
Brunei informacje praktyczne
mostki drewniane to tutaj chodniki
Brunei informacje praktyczne
dzieci spacerują
Brunei informacje praktyczne
kolorowe domy

Brunei informacje praktyczne

Brunei informacje praktyczne
nowsze domy budowane przez państwo
Brunei informacje praktyczne
główny rodzaj transportu do miasta na rzece

Royal Regalia Building (Muzeum Regaliów) – prezenty dla Sułtana

Nowoczesne muzeum poświęcone życiu obecnego władcy i rodzinie królewskiej. Wystawione są tutaj prezenty otrzymane przez Niego ze wszystkich państw świata (można znaleźć również coś z Polski). Na parterze znajdują się lektyki koronacyjne oraz pozostałe używane przez Sułtana w czasie różnych uroczystości. Są też sale pokazujące stroje sułtana i zdobione bogato regalia władcy.

Wejście do muzeum jest za darmo, przed wejściem trzeba zostawić wszelkie plecaki i torebki w zamykanych na kluczyk szafkach. Nie można robić zdjęć.

Brunei informacje praktyczne
wnętrze Muzeum regaliów

Meczet Sułtana Omara Ali Saifuddiena – symbol kraju

Symbol kraju – przedstawiany na wielu widokówkach. Jego konstrukcja wzorowana była na indyjskim Taj Mahal. Ogromna jasna budowla ze złotą kopułą zgrabnie komponuje się z otoczeniem – rosnące tu drzewa sprowadzano z Madagaskaru. Jest położony w samym centrum miasta nad rzeką, a przed nim w lagunie dumnie prezentuje się kamienna łódź królewska.

Brunei informacje praktyczne
Meczet Sułtana Omara Ali Saifuddiena

Muzeum Technologii i Muzeum Morskie

Położone za miastem – warto tu zajrzeć ze względu na ciekawe ekspozycje i położenie na przedmieściach stolicy.

Muzeum Technologii Malajskiej (wejście za darmo) – odtworzono tutaj kopie domów na wodzie oraz inne tradycyjne domy, wystawy odtwarzające różne rodzaje rzemiosł wykonywanych przez mieszkańców Brunei.

Obok położone jest Muzeum Morskie (wejście za darmo) – wystawa rzeczy znalezionych na wraku chińskiego statku oraz eksponowane są różnego rodzaju łodzie.

Dojechać tu można autobusem nr 39 z dworca autobusowego (bilet – 1 BND/ dorosły i 0,50 BND/ dziecko). Z głównej drogi kawałek trzeba podejść do Muzeum. Inna opcja dotarcia tutaj to autostop.

Brunei informacje praktyczne
Brunei kiedyś słynęło z produkcji ozdobnych armat

Brunei informacje praktyczne

Brunei informacje praktyczne

Bezpieczeństwo – Brunei informacje praktyczne

Jest bardzo bezpiecznie.

Każdy jeździ samochodem więc transport publiczny nie jest specjalnie rozwinięty. Mieszkańcy często zatrzymują się widząc turystę i oferują podrzucenie. Nie – nie robią tego dla pieniędzy – po prostu chcą pomóc i nas gdzieś podwieźć – tym bardziej, że turysta tutaj jest zjawiskiem nietypowym i przemiły Brunejczyk chętnie utnie sobie z nim rozmowę.

Taksówki jeżdżą nieoznakowane i te z taksometrami są drogie – więc na wszelki wypadek wsiadając upewnijcie się, że „jedziecie na stopa”.

Brunei informacje praktyczne
puste ulice stolicy
Brunei informacje praktyczne
pod stolicą

Wi-taj czyli wietnamsko-tajskie przygody

Waluta i ceny – Brunei informacje praktyczne

Walutą Brunei jest dolar brunejski (BND).

1 USD= 1,40 dolarów Brunei (BND) lub 1 Euro=1,49 BND

Dolar brunejski jest sztywno powiązany z dolarem singapurskim, ich kurs wymiany to 1:1 i co ciekawe, obu walut można używać zamiennie zarówno w Brunei, jak i w Singapurze.

Ceny w Brunei były zaskakująco przystępne. Spodziewaliśmy się bardzo wysokich cen, jak to zwykle w bardzo bogatych krajach, a okazało się, że wydawaliśmy mniej niż w Malezji. Przykładowe ceny:

noclegi od 35 BND – nocowaliśmy w hotelu „Jubilee” – klik. – 168 PLN za 4 osoby – ogromny pokój z częścią wypoczynkową.

http:// Booking.com

Hoteli nie ma dużo więc warto rezerwować noclegi z wyprzedzeniem.

obiad: od 1 BND za zestaw 4 satay na targu (night market)

Jedzenie na targu Tamu Selera – 2 herbaty, 2x smażony ryż z kurczakiem i 40 satay z sosem orzechowym (wyśmienite – zestaw 4 satay 1 BND) – razem 16 BND.

śniadanie w kawiarni w hotelu – zestaw z jajecznicą, parówką i tostami i do wyboru kawą/herbatą za 3,80 BND

– butelka wody w sklepie – 0,70 BND

– sok z mango w sklepie – 0,90 BND

– czekolada z orzechami w sklepie – 2,5 BND

Ceny żywności w sklepach porównywalne do cen w Polsce czy Malezji.

Przejazd taksówką wodną – 1-2 BND w zależności od odległości i pory dnia.

Wstępy do muzeów i meczetów są w większości bezpłatne.

Transport – Brunei informacje praktyczne

autobusem z Malezji – do Brunei z Miri (Malezja) jeździ tylko jedna firma – „PHLS Express” do Bandar Seri Begawan (BSB) 2 razy dziennie (rano i po południu). Za przejazd płacimy 20 BND/ dorosły i 15 MYR/ dziecko. Łącznie z kontrolą graniczną (kontrola bagaży) przejazd trwa 4h. Po wjeździe do Brunei od razu zaczyna się autostrada.

samolotem z Malezji, Singapuru, Indonezji, Tajlandii i wielu innych krajów Azji płd. wsch. – z tanich linii lotniczych lata tylko Air Asia z Kuala Lumpur.

drogą lądową lub/i promem z Kota Kinabalu w Malezji (Sabah).

Brunei informacje praktyczne
brunejski minibus

Jedzenie – Brunei informacje praktyczne

Dominuje kuchnia malajska, indyjska i chińska.

Warto poszukać lokalnych targów typu night market – przypominają te malezyjskie czy tajskie. Wyśmienite świeżo robione sataye z sosem orzechowym kosztują w takich miejscach 1 BND za 4 sztuki. Znajdziecie tutaj tez stoiska z innymi potrawami i napojami, a przy okazji  poobserwujecie miejscowych.

Niestety nocne bazary znikają pod budowę nowoczesnych centrów handlowych – szukanego przez nas targu nad rzeka już nie było. Za to znaleźliśmy targ Tamu Selera.

Brunei informacje praktyczne
przepyszny satay na nocnym bazarze

Wiza – Brunei informacje praktyczne

Obywatele Unii Europejskiej mogą przebywać na terenie Brunei do 90 dni bez dodatkowych formalności.

 

Brunei informacje praktyczne

PODZIEL SIĘ: