Narzędzia podróży

Gotowy pogodowy kalendarz podróży – czyli kiedy i gdzie jechać

Friendship Shape Photo Collage

Planując dalsze wyprawy znajomi czy rodzina często nas pytają jaka tam jest pogoda.

I nawet jak gorliwie zapewniamy, że to nie jest pora monsunów lub huraganów, to i tak usłyszymy pocieszające stwierdzenia, że w takim razie na pewno tam jest wtedy gorąco i sucho. I tak źle i tak nie dobrze.W skrócie – każda pora roku w danym regionie ma swoje plusy i minusy.

Oczywiście są regiony, w które nie pojedziemy o danej porze – bo na przykład są po prostu niedostępne (Antarktyda od kwietnia do listopada), szczególnie niebezpieczne (huragany na Karaibach najczęściej zdarzają się w okresie wrzesień-październik) czy panują bardzo wysokie temperatury uniemożliwiające zwiedzanie (czerwiec-sierpień w krajach Zatoki Perskiej).

Poza tymi skrajnymi sytuacjami możemy planować wyjazdy w zasadzie w różne zakątki świata w różnych porach roku. Musimy tylko wiedzieć co może wiązać się z pogodą w danym okresie i jak się na to przygotować.

Pogoda na świecie zmienia się i często możemy spotkać bardzo nietypowe zjawiska atmosferyczne pod daną szerokością geograficzną. Dlatego najlepiej jest na bieżąco śledzić sytuację w regionie.

Przykładowo w Stanach Zjednoczonych działa rozwinięty system powiadamiania kierowców o zbliżających się nietypowych zjawiskach atmosferycznych – poprzez radio samochodowe otrzymamy informacje z ostrzeżeniem np. o burzy czy huraganie. Jadąc sobie spokojnie autostradą gdzieś pośrodku stanu Virginia przy ledwo kapiącym deszczu zaczęliśmy być bombardowani informacjami o nadciągającej burzy przez nasze radio samochodowe – przełączanie na inne stacje radiowe nic nie daje. Burza faktycznie była ale raczej taka normalna bez szaleństw. Chociaż w sumie lepiej wiedzieć co się wydarzy z wyprzedzeniem.

Okres pory deszczowej może wcale nie być uciążliwy – w terminach od czerwca do września w Indiach trwa pora monsunowa, która jednak z roku na rok różni się od siebie i czasami mogą być to tak obfite opady deszczu, iż drogi robią się nieprzejezdne, a komunikacja prawie zamiera, a w innym okresie intensywne deszcze występują tylko co parę dni i tylko w nocy.

IMG_0065-COLLAGE
Ulewa na Goa trwająca około godziny, potem zaraz wyszło słońce (lipiec)

 

Deszczowa pora ma jeden wielki plus – wszystko kwitnie i jest bardzo zielono. Ładniej też wychodzą barwy na zdjęciach. Z reguły w tym okresie jest też mniej turystów, spadają ceny hoteli, atrakcji turystycznych, linie lotnicze oferują promocje.

W październiku/listopadzie na rajskich Malediwach potrafi nieźle padać każdego dnia, ale zwykle w nocy, a w ciągu dnia wychodzi słońce i możemy poświęcić się plażowemu lenistwu.

chmurynadplażą-COLLAGE
Malediwy w listopadzie – ciemna chmura i deszcz, a po chwili znowu słońce

 

W czasie monsunu czy pory deszczowej trzeba również przygotować się na zwiększone ryzyko turbulencji podczas lotu samolotem. Ogromne, kłębiaste chmury potrafią zbierać się na wysokości przelotowej powodując duże drgania samolotu. Ale nie ma co się obawiać – lokalni piloci są przyzwyczajeni do takich warunków atmosferycznych.

Łapcie Kalendarz pogodowy podróży – ściągę kiedy najlepiej jechać, a poniżej kilka słów komentarza o poszczególnych regionach.

Navy Blue and Orange Project Schedule Planner

Australia

północna część – maj-październik – pora sucha, listopad-kwiecień – pora deszczowa (zdarzają się powodzie).

Południowa część – występują tu cztery pory roku – dokładnie te znane nam z Europy tylko, że odwrotnie – zima jest w lipcu i sierpniu, a z kolei grudzień jest najcieplejszym miesiącem

Ameryka Środkowa i Karaiby

Najlepszą porą na przyjazd jest okres od grudnia do kwietnia. W pozostałych miesiącach może zdarzyć się deszcz (przeważnie do 1h dziennie). Największe prawdopodobieństwo huraganów występuje w okresie wrzesień-październik.

MontegoBay lipiec
Montego Bay w lipcu – niski sezon, pogoda idealna

 

Afryka – Kenia, Tanzania

Zielona, deszczowa pora to marzec-maj i listopad-grudzień. Opady mogą występować całkiem spore, drogi mogą być nieprzejezdne.

Zanzibar-sierpień
Zanzibar w sierpniu

 

Centralna Argentyna i Południowe Chile

Cztery pory roku odwrotnie występujące niż w Polsce – czyli lato mamy w grudniu, a zimę w okresie naszych wakacji.

Azja Centralna

Wyjazd w okresie naszego lata grozi porażeniem słonecznym (temperatury ok. 40 st.), chyba, że planujemy trekking w górach Kirgistanu. Najlepszym okresem na wizytę będzie nasza wiosna lub jesień. Zimą natomiast potrafi być mroźnie – w Astanie mogą być mrozy dochodzące do -40 st.!!!

Turkmenistan-kwiecień
wysuszony w kwietniu Turkmenistan, w oddali ośnieżone góry

 

Azja Południowo-Wschodnia

Wszędzie przeczytacie, żeby nie jechać w okresie od maja do października i że najlepszym okresem będzie listopad-marzec. Z własnego doświadczenia – dni, w których lało powyżej 1h/ dziennie mogę policzyć na palcach jednej ręki. Z reguły były to krótkie intensywne ulewy, które aż tak bardzo nie przeszkadzały w podróżowaniu.

Malezja-luty2-COLLAGE
Od góry: pochmurne Borneo  i Sumatra – padało nocą – luty

 

Brunei-luty
Obok w Brunei piękne słońce – luty

 

Tajlandia

Okres marzec-czerwiec to najwyższe temperatury, a od lipca do października trwa pora deszczowa.

Szczyt sezonu ale też najwyższe ceny to listopad-luty.

Hong Kong-luty-COLLAGE
Hong Kong – luty – chmury deszczowe i po chwili słońce

 

Indie

Kwiecień-maj to najgorętszy okres na kontynencie – temperatury osiągają nawet 50 stopni !

Opady monsunowe trwają od czerwca do września. Klimat jednak różni się w zależności od regionu – monsunu w ogóle nie ma na samej północy – np.: w Kaszmirze. Na początku czerwca monsun zbliża się do Kerali (wolne od monsunu jest natomiast wschodnie wybrzeże koło Chennai), 10 dni później już jest w Mumbaju, a na początku lipca w Delhi. Od połowy lipca prawie całe Indie są pod jego wpływem. Praktycznie wygląda to bardzo różnie – na Goa potrafi padać w tym okresie ulewnie i długo (2-3h dziennie), morze jest wzburzone uniemożliwiając kąpiele, ale w głębi lądu deszcz nie pada codziennie.

Kovalam-Kerala
Kovalam – Kerala w lipcu – wzburzony Ocean

 

Sri Lanka

Nie ma najgorszego i najlepszego okresu. Zachód i południe kraju najlepiej odwiedzać od września do maja, wschód i północ od maja do września, ze względu na zmianę monsunów.

7 myśli w temacie “Gotowy pogodowy kalendarz podróży – czyli kiedy i gdzie jechać”

  1. Warto brać pod uwagę także aktualne czynniki. Nawet jeśli na Bali panuje pora sucha, to jeśli wulkany są aktywne, podróż może stać się problematyczna 😉 Indie podobnie – zawsze sprawdzam stan zanieczyszczenia powietrza. Ale to tak na marginesie. Bardzo fajne zestawienie informacji! 😀

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s