Internet w UE – znasz swoje limity w roamingu ?
Roaming w UE – ile zapłacisz za telefon i internet w UE ? W dzisiejszych czasach dostęp do internetu stał się powszechny. Dużo spraw załatwiamy on-line również tych związanych z podróżowaniem – bilety lotnicze mamy w formie elektronicznej, potwierdzenia rezerwacji noclegów, wynajmu samochodu etc. Na miejscu za granicą chcemy sprawdzić korki na trasie czy godziny odjazdu autobusu. Z chęcią również wyślemy zdjęcia do znajomych jako MMS czy też połączymy się z nimi na skype. W Polsce sprawa jest prosta – wiemy jaką ilością danych dysponujemy. Jak to wygląda w innych krajach Unii ? Roaming w UE – ile zapłacisz za telefon i internet w UE
Do 2017 roku ceny transmisji danych w UE i poza UE różniły się diametralnie a jak sytuacja wygląda obecnie ? Od czego zależą opłaty za internet ?Jaką ilość danych mamy za darmo ?

Po 15 czerwca 2017 r. kraje UE zniosły opłaty za roaming w UE
Pamiętajmy jednak, że nie dotyczy to przesyłu danych – wykonywanie połączeń, wysyłanie SMS ma nas kosztować tyle samo co w kraju operatora (w Polsce).
Roaming w UE – ile zapłacisz za rozmowy i internet w UE – poniżej zestawienie informacji w zależności od pakietu, jaki posiadasz:
1. Abonament z pakietem danych
Jeśli mamy pakiet nielimitowanych minut i SMS – taki sam pakiet obowiązuje na terenie UE. Jeśli w abonamencie mamy 400 darmowych minut – tak samo będzie w krajach UE.
Ta zasada nie dotyczy jednak internetu – tylko część pakietu danych przysługującego nam w kraju operatora możemy swobodnie wykorzystać na terenie UE. Wielkość pakietu internetowego zależy w dużym stopniu od wysokości miesięcznych rachunków.
Roaming w UE – ile zapłacisz za telefon i internet w UE – generalna zasada jest taka, że ilość danych masz taką jak w Polsce. Ale jeśli jednak korzystasz z niskiej ceny jednostkowej za GB – niższej niż 3,85 Euro/ GB (a z reguły tak jest niestety) wówczas operator może zastosować inny niższy limit w ramach tzw. zasady uczciwego korzystania. Operator musi poinformować Cię:
– z wyprzedzeniem o limicie,
– ostrzec Cię gdy go wyczerpiesz.
Jeśli wyczerpiesz pulę darmowych danych w UE doliczona zostanie dodatkowa należność w wysokości 6 Euro/ 1 GB. Ta kwota ustalona jest na 2018 r. i w kolejnych latach ma maleć i wynosić:
– 2019 r. – 4,50 Euro,
– 2020 r. – 3,50 Euro,
– 2021 r. – 3 Euro,
– 2022 r. – 2,50 Euro
Niektórzy polscy operatorzy w 2019 roku ustaili, że opłaty od 1 lipca za dodatkowy transfer danych będą wynosiły tylko 4 PLN brutto za 1 GB !
2. Nielimitowane usługi w kraju operatora
Jeśli korzystasz z nielimitowanych usług w kraju – na połączenia, sms, internet – wówczas pula danych oferowana przez operatora musi stanowić co najmniej dwukrotność ilości otrzymanej w wyniku podzielenia ceny (bez Vat) pakietu usług przez 7,70 Euro.
Przykładowo – płacisz 40 Euro (bez Vat) za swój pakiet usług (połączenia, SMS i dane) – wówczas na terenie UE będziesz mieć:
– nadal darmowe połączenia i SMS,
– dane w ilości co najmniej 10,3 GB – 2 x (40 Euro/ 7,70 Euro) = 10,30
3. Karty prepaid
Jeśli korzystasz z kart przedpłaconych również możesz korzystać z usług tak jak w kraju.
W przypadku internetu – jeśli masz limit na ilość danych w kraju wówczas limit na kraje UE to środki pozostałe na karcie należy podzielić przez 7,7 Euro.
Przykładowo – jeśli na karcie prepaid mamy przedpłacony limit 12 Euro na wszystkie usługi (minuty, SMS, dane) to wówczas dzielimy tą kwotę przez 7,7 Euro i wychodzi nam 1,5 GB danych w roamingu.
4. Roaming uczciwy
Roaming (danych, minut, sms) po cenach krajowych przeznaczony jest dla tych, którzy czasami wyjeżdżają z kraju zamieszkania. Taki roaming nie może być wykorzystywany w sposób stały. Jeśli więc częściej korzystasz z telefonu w kraju zamieszkania, a jedynie okazjonalnie wyjeżdżasz – nie ma problemu – korzystasz z roamingu tak jak w Polsce.
Jeśli korzystasz jednak z telefonu zakupionego przykładowo w Polsce na stałe mieszkając w Luksemburgu – wówczas operator polski może naliczyć Ci dodatkowe opłaty (są jednak górne granice tych opłat).
Operator powinien jednak najpierw się z Tobą skontaktować i poprosić o wyjaśnienie. Na udzielenie odpowiedzi będziesz mieć 14 dni. Jeśli nadal będziesz więcej czasu spędzać za granicą niż we własnym kraju – wówczas operator może zacząć naliczać dodatkowe należności w wysokości:
– 3,2 centa za minutę wykonanego połączenia głosowego
– 1 cent za SMS
– 6 euro za GB danych (pułap w 2018 r.)

Roaming w UE – ile zapłacisz za telefon i internet w UE
Warto więc na wszelki wypadek sprawdzić u operatora jaką ilość GB oferuje w Waszym przypadku bez opłat na przesył danych w UE.
My na co dzień korzystamy z aplikacji Watchdog– w przypadku wyjazdu można ją wyzerować, żeby mieć podgląd aktualnego zużycia poza Polską.
Jeśli jednak planujecie więcej korzystać z internetu – warto zakupić kartę lokalnego operatora – sprawdza się to bardzo dobrze w krajach poza UE – gdzie stawki roamingu danych są już bardzo wysokie.
Jeśli chcecie korzystać z usług nawigacyjnych off line zapraszamy do osobnego artykułu na ten temat-klik