Tarragona – Cesarstwo Rzymskie w Hiszpanii
Do Tarragony trafiliśmy po odwiedzeniu głośnej i zatłoczonej Barcelony. I zobaczyliśmy spokojne miasto ze starówka wpisaną na listę UNESCO o dziwo prawie bez turystów ! Wyobrażacie to sobie ?! Tarragona – a nad głowami powiewało wiszące się pranie, a ze starożytnych murów spoglądały na nas współczesne murale. Kolorowe kamienice z małymi placami i fontannami oraz małe kafejki. Hm to Włochy czy jeszcze Hiszpania ? A potem poczytaliśmy jeszcze o spokojnych plażach pod miastem i cichych zatoczkach nad morzem.
Tarragona jest łatwo dostępna nawet na jednodniową wycieczkę z Barcelony. Dojedziecie tutaj w godzinę pociągiem (szczegóły poniżej). Znajduje się tu duży port morski, a miasto jest drugim co do wielkości w Katalonii. Zabytki z czasów rzymskich rozsiane są po całej starówce – będziecie chodzić wokół budowli mających blisko 2 tysiące lat ! A tutejsza katedra pamięta nawet czasy, kiedy była świątynią muzułmańską. Jak by tego było mało zobaczycie bardzo nietypowe i unikalne wieże … z ludzi. No ale po kolei ! Zacznijmy od historii tego miejsca, a potem przejdźmy do zwiedzania i informacji praktycznych.
Jeśli chcecie poczytać nasze inne artykuły o Hiszpanii to zapraszamy Was tutaj – klik.
Historia Taracco – stolicy elegancji Imperium Rzymskiego.
Miasto ma bardzo bogatą historię. Najpierw byli tu Iberowie. Następnie Kartagińczycy ochrzcili tą osadę mianem „Tarchon”. Z kolei w III w. p.n.e. przybyli tu Rzymianie. Miasto stało się ważną bazą na napady zbrojne na Kartaginę. W związku z tym zostało ufortyfikowane przez Publiusza i Gnejusza – braci Korneliuszy Scypinów. Tarraco było w końcu obozem warownym dla Rzymian – wykorzystywanym na najazdy na cały Półwysep Iberyjski.
Miasto rozkwitało, a za czasów Oktawiana Augusta mieszkało tu już blisko ćwierć miliona ludzi. Jego bogactwo i świetność było tak duże, że bito tu nawet własne monety. Podobno mówiło się, że Taracco było jednym z najbardziej eleganckich miast Imperium Rzymskiego.
Piąty wiek naszej ery to upadek Rzymian – w 406 roku twierdzę zdobywają Wandalowie i Swebowie, a kilkanaście lat później Wizygoci. Z kolei w VIII wieku rządy tutejsze obejmują Maurowie. A w średniowieczu rządzi Tarragoną władza z Barcelony. Podczas wojny o sukcesję hiszpańską (1705-1714) miasto zostaje zdobyte przez Anglików.
Wieże z ludzi – czyli zaufanie w Tarragona
To jeden z symboli Katalonii – robienie wieży z ludzi jest nadal bardzo żywa tradycją. Ludzie ustawiają się w kręgu, a na ich barkach stają kolejne osoby tworząc kolejny krąg, a na ich barkach kolejni itd. Najwyższe takie wieże liczą sobie nawet po 11 takich pięter-kręgów. Takie kręgi tworzone są przez wszystkich mieszkańców Tarragony – niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Dla ludzi najważniejsze jest zaufanie do siebie i traktowanie wszystkich jak równy z równym. Tradycja ma korzenie sięgające ponad 200 lat, a rok w rok organizowane są zawody i pokazy.
Zwiedzamy Tarragonę
W takim razie zaczynamy zwiedzanie miasta ! Naszą wycieczkę po mieście startujemy spod Pomnika Roger de Lauria – oficera marynarki wojennej. Przechodzimy tuż obok do Balcón del Mediterráneo – skąd roztacza się przepiękny widok na zatokę i morze. W tym miejscu wychodzą bardzo ładne zdjęcia szczególnie przy zachodzie słońca. Zajrzyjcie koniecznie do starożytnego Amfiteatru, podziwiajcie figury apostołów na fasadzie Katedry. Oprócz klasycznego zwiedzania typowo turystycznych miejsc (o nich poniżej) pospacerujcie po starówce Tarragony – zobaczcie imponujące stare mury, wąskie uliczki z suszącym się praniem. Kolorowe kamienice przypominają bardziej włoskie miasta. Wszędzie zobaczycie również murale oraz plakaty nawiązujące do walki o niepodległość Katalonii.
Jeśli szukacie miejsca na zakupy albo coś zjeść warto znaleźć jakąś przytulna kawiarnię w murach starego miasta. W wielu miejscach pijąc kawę będziecie spoglądać na starożytne mury. Z kolei na zakupy warto wybrać się do Rambla Nova – reprezentacyjnej ulicy Tarragony, która wzoruje się na swojej „siostrze” w Barcelonie.
Amfiteatr rzymski (Anfiteatro Romano)
Bardzo blisko wybrzeża i z pięknym widokiem na morze znajduje się starożytny amfiteatr. Położony jest jeszcze przed murami starego miasta. Starożytna budowla mieściła nawet 15 tys. widzów i była świadkiem egzekucji chrześcijan i walk gladiatorów czy zwierząt. Na terenie amfiteatru znajdziecie pozostałości po kościele Wizygotów. W czasach średniowiecza starożytny teatr wykorzystywano jako kamieniołomy będące źródłem budulca domów miasta.
Mury Tarragony
Starówkę otaczają mury z III w p.n.e. – obecnie mierzą sobie kilometr ale w czasach starożytnych ciągnęły się na długość nawet 4km.
Katedra (Catedral de Santa María de Tarragona) – od świątyni przez meczet po katedrę.
Budynek pochodzi z XII-XIV wieku ale został zbudowany na bazie istniejącego w tym miejscu znacznie wcześniej meczetu. Przed muzułmańską budowlą była tu świątynia wizygocka, a z kolei za czasów starożytnych rzymska. Wnętrze świątyni ma styl romański oraz gotycki, przepiękny jest bogato zdobiony krużganek z pięknym ogrodem. Przed wejściem na fasadzie umieszczono dużą rozetę. Świątynia została zbudowana na planie krzyża łacińskiego. Z kolei portal ozdabiają posągi apostołów.
Kompleks archeologiczny (Passeig Arqueològic) na UNESCO
W 2000 roku cały kompleks archeologiczny miasta wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W jego skład wchodzą: akwedukt (położony poza miastem), amfiteatr, teatr, hipodrom, cyrk, mury starówki, fora rzymskie, Wieża Tore dels Escipions, Wieża Torre de les Monges i cmentarz. Ten kompleks to największa atrakcja turystyczna miasta. Spacerując po starówce zobaczycie również bramy, bastiony oraz fragmenty budowli zbudowane przez Rzymian ale również przez Anglików. Lokalne muzeum mieści zabytkowe mozaiki, sarkofagi czy inne pamiątki znalezione w grobowcach na miejscowej nekropolii. Tutejszy Plaça de la Font zbudowany został na dawnym cyrku z czasów rzymskich (hipodrom).
Murale, place i fontanny Tarragony
W granicach starego miasta zobaczycie mnóstwo mniejszych i większych fontann. Na Plaça dels Sedassos zobaczycie kamienicę, której ściana została wymalowana w bardzo realistyczny sposób. Z obrazu na domu wyglądają na nas postacie, rosną kwitnące rośliny na balkonach. To przykład sztuki nazywanej trompe l’oeil – iluzji. W bocznych uliczkach miasta znajdziecie wiele takich murali.
Karnawał we … wrześniu
Wiecie, że ciekawostką jest, że w Tarragonie karnawał odbywa się we wrześniu właśnie. Wtedy możecie obserwować kolorowe korowody ludzi ciągnących po ulicach. Warto wziąć to pod uwagę planując podróż !
Plaże
Tarragona to drugie po Barcelonie największe miasto Katalonii oraz stolica Costa Dorada – Złotego Wybrzeża. Tutejsze okoliczne plaże umożliwią Wam wypoczynek po zgiełku Barcelony czy zwiedzaniu Tarragony. Piaszczyste wybrzeże jest bardzo urokliwe, a woda turkusowa. Mnóstwo tu samotnych zatoczek, gdzie można odpocząć od zatłoczonych plaż. Poniżej zaznaczyliśmy kilka plaż pod Tarragoną. Warto zajrzeć również do okolicznego portu morskiego.
Jak dojechać do Tarragony
Z Barcelony dworca Sants-Estacio dojedziecie tutaj juz za 8 Euro pociągiem w ciągu 1h. Z dworca kolejowego, który znajduje się pod miastem dojedziecie autobusem do centrum. Bilety kupicie na stronie kolei hiszpańskich – klik.
Inną opcją jest dotarcie na lotnisko Reus – położone niecałe 15 km od miasta.
Podróż samochodem z Barcelony trwa około 1,5h i obejmuje płatne odcinki (oko 12 Euro). W centrum miasta jest spory parking podziemny (płatny) tuż przy murach starówki.
Podsumowanie – Tarragona
Spokojne miasto z pięknymi zabytkami w stylu włoskim. Bez przepychu i szerokich alej jak w Barcelonie. Jednak z bardzo bogatą historią. Koniecznie zajrzyjcie do Tarragony i zobaczcie jej uliczki: