Teruel – Hiszpania na Walentynki
To będzie opowieść o gorących sercach i romantycznych amantach w najzimniejszym miejscu Hiszpanii. Teruel – wiecie, że miejsce założenia tego miasta wskazała wojskom pędzącym za bykiem pewna gwiazda na niebie ? Górska miejscowość położona niedaleko Alhambry słynie ponadto z szynki oraz bardzo oryginalnej sztuki mudejar. No to zaglądamy do Aragonii !
Jesteśmy w górach Sierra de Albarracín to tutaj właśnie ma źródło rzeka Tag. Teruel ma bardzo bogatą historię – od Cesarstwa Rzymskiego poprzez Maurów. Ta spuścizna historyczna jest przyczyną unikalnego stylu architektonicznego mudéjar. Dzięki któremu miejscowość zostaje wpisana w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO – jako unikalny charakter odmiany aragońskiej sztuki. Teruel to jedno z unikatowych średniowiecznych miast na świecie !
A jeśli macie ochotę na inne nasze artykuły o Hiszpanii to znajdziecie je tutaj – klik.
Historia Teruel – od Rzymian przez Maurów
Miasto Teruel zamieszkane było już za czasów Iberów. Następnie zostało podbite przez Rzymian. Początkowo była tu tylko starożytna osada. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego teren dostał się do królestwa taify – Albarracín – czyli we władzę Maurów. Po prostu w VIII wieku zostało zajęte przez Tariqa ibn-Ziyada. Również wówczas miasto zostało przyłączone do niedaleko położonej Alhambry. Dopiero Alfons II Aragoński z XII wieku wyzwala w 1171 roku Teruel spod władania Maurów.
Styl mudéjar – czyli symbioza różnych religii
Jednak nowy władca był bardzo otwarty na różnorodność i zdawał sobie świetnie sprawę, że mieszkańcy są różnych wyznań. W końcu z taką spuścizną trudno jest sztucznie walczyć ! A więc, żeby zapobiec przelewom krwii pozwolił na spokojną egzystencją zarówno wyznawców islamu, chrześcijaństwa czy judaizmu. To właśnie dzięki takiej otwartości na różne kultury wytworzył się w mieście nowy nurt sztuki i architektury – mudéjar. Styl łączył zarówno elementy islamskie jak i typowe dla chrześcijańskich romańskie i gotyckie. To właśnie zbudowane w tym okresie budowle są największą atrakcją turystyczną miasta i zdecydowały o wpisie na listę UNESCO.
Pędzący byk prowadzony przez gwiazdę
Prawa miejskie Teruel otrzymuje z rąk Piotra IV Aragońskiego w połowie XIV wieku. Legenda mówi o wojskach Alfonsa II Aragońskiego, które dotarły tutaj w pogoni za … pędzącym bykiem, którego prowadziła … gwiazda na niebie. Król zdobył tutejszą muzułmańską fortecę i nadał nazwę osadzie Teruel – od słów „Tor” (byk) i „Uel” (gwiazda).
Ponura sława w czasach wojny domowej
Podczas wojny domowej w latach 1936-1939) w Hiszpanii Teruel wpadło w ręce buntowników. Zyskało niestety ponurą sławę będąc jedynym miejscem zdobytym przez Republikę, potem odbitym przez wojska Franco. Niestety ogromne zniszczenia spotkały tutejszą zabudowę historycznej starówki.
Najzimniejsze miasto Hiszpanii
Jesteśmy w górach ….. na wysokości blisko 1 km n.p.m. Zimą temperatury spadają tu do minusowych (rekord to nawet -10 stopni). Z kolei latem w okresie lipiec-sierpień osiągają nawet 30 stopni i jest wtedy bardzo sucho. A więc amplitudy temperatur w ciągu roku są ogromne !
Zwiedzanie Teruel
Miasto to przede wszystkim obiekty pięknej architektury mudéjarska i mauzoleum kochanków. Dzięki sztuce mudéjarska Teruel zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. W sztuce widzimy wpływy wielu kultur. Koniecznie zajrzyjcie do kościoła św. Marii, Catedral de Santa María, obejrzyjcie wieże Zbawiciela, św. Marcina i San Pedro. Symbolem miasta jest figura byka (w zasadzie to małego byczka) na wysokiej statui – El Torico zlokalizowane jest na Plaza Carlos Castell (inaczej Plaza del Torico).
Gorące serca Amantes de Teruel inspirują Szekspira
Z Teruel pochodzą słynni kochankowie. Ich historia opisana została w ponad 20 książkach i ponoć była inspiracją do napisania „Romea i Julia” Szekspira ! Legenda mówi, że w XIII wieku Juan Diego Martínez de Marcilla oraz Isabel de Segura, którzy pochodzili ze znanych rodów mieszczańskich zakochali się w sobie. Niestety – jak to w takich słynnych historiach bywa – rody były od lat ze sobą zwaśnione i przez to bardzo nieprzychylne temu romansowi. Żeby uniknąć konfliktu rodzice Isabel postanowili wydać ją zamąż za kogokolwiek innego. Oby to nie był tylko kochanek córki ! Argumentem rodziców był niski status materialny Diego.
Smutny i romantyczny los kochanków z Teruel
Wybranek wyruszył więc na wojnę, żeby wzbogacić się. Jednak po jego powrocie okazało się, że Isabela ma wyjść za mąż za innego – bogatego szlachcica z Albarracín. Mężny i nieszczęśliwie zakochany Diego próbował skraść pocałunek wybranki w nocy przed ślubem. Jednak Isabela odmówiła, a wówczas serce Diego przestało bić. W dniu pogrzebu wybranka staje nad trumną Diego i całując jego martwe oblicze również umiera z żalu. Dopiero wówczas rodzice zdają sobie sprawę z ogromu miłości kochanków i zgadzają się na wspólny pochówek amantów.
Muzeum Amantes de Teruel
W Teruel możecie zwiedzić muzeum, w którym znajdują się słynne sarkofagi kochanków.
Wejście kosztuje 4 Euro, dzieci płacą 3 Euro.
Walentynki czyli święto „Bodas de Isabel de Segura”
Obchodzenie w Teruel Walentynek przeszło już do historii. Odbywa się tu bowiem prawdziwa inscenizacja wydarzeń sprzed blisko tysiąca lat. Starówka miasta zostaje udekorowana w stylu czasów XIII wieku, a mieszkańcy ubierają się w stroje z epoki. Na ulicach znajdziecie średniowiecznych rycerzy i mieszczan. Odtwarzana jest historia amantów. Odbywa się również mnóstwo konkursów z epoki i pokazów strojów, degustacji tradycyjnych potraw czy bitew rycerskich. Ma również miejsce gonitwa byków uliczkami starego miasta. Uroczystości odbywają się od dnia Walentynek i trwają blisko tydzień. W tym czasie do Teruel zjeżdża mnóstwo Hiszpanów i turystów, żeby być świadkiem rekonstrukcji historycznej.
Katedra Santa Maria (Catedral de Santa María) w Teruel
To najbardziej znany turystom tutejszy zabytek.Jej budowa ciągnęła się przez kilka stuleci poczynając od XII wieku. Najpiękniejsze elementy katedry to wieża w stylu mudéjar oraz kasetonowy sufit przedstawiający obrazki z życia biblijnego. jednak oprócz standardowych symboli chrześcijaństwa znajdziecie na suficie również elementy judaizmu (gwiazda Dawida) oraz islamu (napisy w typowym stylu arabskim).
Zdjęcia katedry Santa Maria
Wieże kościelne
Słynne wieże kościelne Zbawiciela (San Salvador), św. Marcina (San Martín) i św. Piotra (San Pedro) wyrastają ponad zabudowę starówki i widać je z oddali.
Słynna szynka z Teruel – gdzie zjeść i co jeść
Z miasteczka pochodzi słynna szynka – spróbujecie jej w wielu tapas barach starówki. Cieniutko krojona ma niepowtarzalny smak i została opatentowana przez UE.
Jak dojechać do Teruel
Samochodem
Do Teruel prowadzi droga z Walencji – dojedziemy tutaj znad morza w ciągu 1,5h. Z kolei z Saragossy dojedziemy samochodem w niecałe 2h.
Pociągiem
W niecałe 2h dojedziemy do Teruel pociągiem z Walencji.
Gdzie spać
Na miejscu w mieście jest kilka hoteli, z których możecie skorzystać. Często również turyści nocują w Walencji bądź Saragossie traktując wizytę w Teruel przejazdem.
Podsumowanie – Teruel
Miejsce świetne na jednodniowa wycieczkę z Walencji. Również odwiedziny Teruel to dobry przystanek w drodze z wybrzeża do Saragossy. Wystarczy Wam niecały dzień na zwiedzanie.