Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem podczas podróży
Monitorowane osiedla, domofony z kamerami czy dobre zamki w drzwiach – niestety obecnie nie ma zabezpieczeń w 100% gwarantujących, że nic się nam nie przydarzy. Wprawdzie czasy, w których Polacy trzymali odłożone pieniądze w mieszkaniach raczej bezpowrotnie minęły to jednak obecność nieproszonych gości w naszym prywatnym mieszkaniu nie jest miłym wydarzeniem. Kradzież to możliwość również szkody fizycznej no i zniszczeń drzwi, okien czy sprzętów domowych. Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem podczas podróży, urlopu ?
Nasza check-lista wyjazdowa – klik poza rzeczami do spakowania na wyjazd zawiera również punkty dotyczące jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem. Zresztą o zabezpieczeniu mieszkania przed włamaniem warto pamiętać nie tylko podczas podróży ale również w okresie Świątecznym. Niestety ale sporo włamań ma miejsce właśnie wtedy gdy w spokoju ducha dzielimy się z rodziną świątecznym opłatkiem na drugim końcu miasta. Święta to okres wyjazdowy i niestety istnieje szansa, że nieobecni sąsiedzi również niczego nie zauważą. Zresztą w dzisiejszych czasach jesteśmy tak zaganiani, że nie mamy czasu na sąsiedzkie życie, a czasem nawet poznanie sąsiadów. Sporo osób wynajmuje mieszkania i trudno nadążyć za tym kto obecnie mieszka u nas na klatce.
O czym warto pamiętać i jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem:
1. Okna antywłamaniowe, rolety antywłamaniowe, kraty
O kratach na pewno warto pomyśleć, jeśli mieszkacie na parterze czy pierwszym piętrze.
Z kolei rolety antywłamaniowe występują w różnych wzorach i nie psują wystroju mieszkania. Z pewnością warto zwrócić uwagę na to czy rolety mają atest. Dodatkowo takie rolety chronią przed utratą ciepła oszczędzając na ogrzewaniu.
Okna antywłamaniowe mogą być bardzo różne – klasa wskazująca na odporność na włamanie, czy materiały, z których zostały zrobione nie są bez znaczenia. Poza tym możemy stosować dodatkowe zabezpieczenia w postaci chociażby okuć czy klamek blokowanych.
2. Drzwi
Ponoć nie stanowią bariery ale odpowiednie drzwi antywłamaniowe z solidnym zamkiem już będą wyzwaniem.
3. Alarm
Rozwiązanie stosowane w domach ale nie tylko – z powodzeniem czujki można instalować również w mieszkaniach.
Zabezpieczeń na rynku jest naprawdę bardzo dużo i trudno jest wybrać produkt nie wiedząc co brać pod uwagę. Jak wybrać dobre okna antywłamaniowe, co wziąć pod uwagę kupując drzwi oraz jaki alarm będzie dla nas najlepszy przeczytacie w poradniku o zabezpieczeniach przed włamaniem, który krótko podsumowuje najważniejsze elementy ochrony.
Co możesz zrobić bez dodatkowych kosztów – jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem bez dodatkowych kosztów ? Pamiętając o kilku sprawach dodatkowo zabezpieczymy się przed niechcianymi gośćmi w naszym mieszkaniu:
1. Zamykaj zawsze drzwi na klucz
Mnóstwo ludzi nie przekręca kluczy po wejściu do mieszkania – czują się bezpiecznie – przecież mieszkamy na strzeżonym osiedlu ! Jest na dole domofon ! Tymczasem właśnie w przedpokoju trzymamy z reguły torebki z portfelami. Wbrew pozorom mnóstwo złodziei tylko szuka takich okazji – potrafią przejść się po korytarzu w bloku sprawdzając, która klamka się otworzy. A po otwarciu szybko mogą złapać za naszą torebkę albo zabrać klucze zostawione z reguły po drugiej stronie zamka. MY nawet niczego nie usłyszymy będąc w głębi mieszkania.
2. Domofon
To niby oczywiste – sprawdzamy kogo wpuszczamy na klatkę przez domofon. Obecnie sporo takich urządzeń ma podgląd video – więc teoretycznie nie ma problemu. Lepiej jednak nie wpuszczać ludzi zbierających pieniądze, a Pan z elektrowni czy gazowni może przecież być wpuszczony przez administrację osiedla czy ochroniarza.
3. Okna
Przed wyjściem zamknij okna – jeśli chcecie mieć świeże powietrze w mieszkaniu – sporo okien ma obecnie na wyposażeniu wywietrzniki. Przed wyjazdem warto jednak nie zasłaniać całkowicie zasłon – będą wzbudzały podejrzenie.
4. Balkony
Wiele osób trzyma na nich chociażby rowery. To takie miejsce, które traktujemy jako dodatkową przestrzeń na trzymanie sezonowych rzeczy – sprzętów sportowych czy doniczek. Nie mogłam się nadziwić gdy słuchałam historii o kradzieżach rowerów z balkonu nawet na 3-4 piętrze budynku mieszkalnego !
5. Śmietnik
Wiecie jaką mieliśmy kiedyś historię ? Wynosiliśmy śmieci, śmietnik był zamykany na klucz więc włożyliśmy pęk kluczy do drzwi od śmietnika i ….. je tam zostawiliśmy. Dlaczego nam się to zdarzyło ? Przecież śmieci wynosimy co najmniej raz dziennie i zawsze potem chowamy klucze do torebki ! Zagadaliśmy się z sąsiadką ! Odruchowo zawsze po wyrzuceniu śmieci wyciągamy klucze i chowamy – tym razem spotkaliśmy sąsiadkę i o tym zapomnieliśmy
6. Skrzynka pocztowa
Podobna sytuacja miała miejsce przy skrzynce pocztowej – również zostawiliśmy pęk kluczy bo z kolei bardziej nas zainteresowała kartka pocztowa z pozdrowieniami od znajomych z Australii i zwyczajnie o tym zapomnieliśmy. Klucze w skrzynce z numerem mieszkania to zaproszenie do kradzieży ! Całe szczęście klucze znalazła nasza sąsiadka !
Zresztą przepełniona podczas naszej nieobecności skrzynka pocztowa to też znak, że nas nie ma. Możecie zawsze poprosić rodzinę czy sąsiadów o wyjmowanie listów co jakiś czas
7. Dzieci
Nie ma lepszych informatorów jak dzieci – wiedzą to dokładnie dziadkowie, ciocie i znajomi wujkowie. Dzieci powiedzą Wam wszystko – nowy telewizor w domu, aparat fotograficzny, komputer – najmłodsi chętnie podzielą się takimi informacjami z kolegami i nie tylko.
Od najmłodszych lat dobrze jest rozmawiać z dziećmi, że takie informacje są wrażliwe.
8. Timery
To bardzo fajne rozwiązanie i stosunkowo niedrogie – urządzenie podłączamy do dowolnego sprzętu – lampy, radia. Nastawiamy godzinę, o której ma się ono włączyć.
A Wy jakie macie pomysły na ochronę przed nieproszonymi gośćmi, żeby cieszyć się niczym niezmąconym spokojem na urlopie ?