Nietypowe atrakcje Krakowa
Kraków to nie tylko Wawel, Podzamcze czy Starówka. Znajdują się tutaj miejsca mniej typowe, a wręcz zaskakujące dla starej stolicy Polski. Odkryjecie tu muzeum z zabytkowymi samolotami z czasów II Wojny Światowej, wsiądziesz do symulatora lotu, żeby poczuć się jak pilot czy zobaczysz od środka helikopter papieski. Zajrzysz pod płytę rynku krakowskiego, żeby poczuć atmosferę średniowiecznego bazaru. Poznasz również realia życia w Krakowie podczas okupacji II Wojny Światowej w Fabryce Schindlera. Nietypowe atrakcje Krakowa – kilka naszych typów pokażemy Wam poniżej.
Do Krakowa lubimy wracać. To jedno z kilku polskich miast, gdzie poza oczywistymi do zwiedzenia miejscami zawsze można zobaczyć coś nowego. W poniższym wpisie chcielibyśmy Wam pokazać kilka nietypowych atrakcji Krakowa – miejsc rzadziej odwiedzanych ale bardzo ciekawych. Na pewno znajdą się wśród Was amatorzy pilotowania samolotów (spokojnie tylko na symulatorze), czy oglądania akrobacji lotniczych podczas pikniku lotniczego ? A może macie ochotę na wycieczkę na średniowieczny targ krakowski ? No to zaczynamy !

Kraków na weekend czy na dłużej ? Nietypowe atrakcje Krakowa
Nie da się zobaczyć wszystkich atrakcji miasta nawet w kilka dni. My zawsze będąc w stolicy Małopolski zaglądamy na rynek. Atmosfera tego miejsca, jeżdżące dorożki, Sukiennice – klimat jedyny w swoim rodzaju. Dodatkowo staramy się odwiedzić jakieś nowe dla nas miejsce takie mniej znane. Kraków zresztą jest dobrym miejscem na zatrzymanie się i odpoczynek w dłuższej podróży – np: na Węgry czy do Chorwacji. Jeśli planujecie wakacyjny urlop na południu Europy warto zrobić sobie przerwę w podróży, przenocować w Krakowie, zobaczyć coś nowego i następnego dnia ruszać w dalszą trasę !
Muzeum Lotnictwa. Nietypowe atrakcje Krakowa
Budynek muzeum przypomina wirujące śmigło. W sumie sam gmach jest najmniej ważny chociaż to od niego warto zacząć wycieczkę. Mieści się tu wystawa historycznych plakatów reklamujących usługi naszego narodowego przewoźnika.


W gmachu głównym również znajdziecie symulatory lotów, w których możecie poczuć się jak piloci. W gmachu poznacie też historię samolotów i samego muzeum. Dowiecie się jak trudno jest przewieść ulicami Krakowa skrzydła zabytkowego samolotu. W nowoczesnym wnętrzu organizowane są również warsztaty edukacyjne i spotkania dla pasjonatów lotniczych. Tutejsza biblioteka to zbór 30 tys. pozycji opisujących lotnictwo ! Wychodząc poza budynek znajdziecie się …. na lotnisku. Tak ! Muzeum położone jest na terenie dawnego lotniska ! W sumie to nie jest ono „dawne” bo nadal jest używane do pokazów lotniczych organizowanych zwyczajowo co roku w czerwcu. Lotnisko Rakowice-Czyżyny – to o nim mowa
Poza głównym gmachem do zobaczenia macie:
- mniejszy hangar z samolotami z lat 1908-1920,
- większy hangar z większymi statkami,
- silnikownię z ogromną kolekcją turbin lotniczych,
- wystawę z okresu początków lotnictwa,
- eksponaty samolotów znajdujące się na płycie lotniska.
Nam najbardziej podobały się stylowe małe samoloty wykonane w drewnie z okresu I i II Wojny Światowej – były przepiękne ! Aktualne atrakcje i ceny biletów znajdziecie na stronie Muzeum – klik.
Muzeum położone jest kawałek od Starówki – dojedziecie tu tramwajem.
Podziemia Rynku. Nietypowe atrakcje Krakowa
Remont płyty rynkowej miał trwać pół roku. Jednak podczas rekonstrukcji doszukano się kolejnych archeologicznych warstw i eksponatów z czasów średniowiecza. Odkryto historię tego miejsca – głównego targu krakowskiego, który zasypywany kolejnymi warstwami niepotrzebnych warzyw „rósł” w górę. Obecnie można oglądać pozostałe do dziś i widoczne warstwy historii targowiska. Usłyszeć gwar bazaru średniowiecznego, zobaczyć wagi sprzed tysiąca lat.
Przyjdźcie tutaj, żeby wyruszyć w przeszłość. Znajdują się zachowane kamienne szlaki komunikacyjne ze śladami wyżłobionymi przez koła transportujące ciężkie towary. Obejrzycie tu stare monety i biżuterię Krakowianek.
Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów są na stronie Muzeum – klik.
W czasie okupacji. Nietypowe atrakcje Krakowa
To kolejne miejsce położone kawałek dalej od Rynku. Można tu dojść na piechotę przekraczając Wisłę.
Położona na Zabłociu przed wojną funkcjonowała tu fabryka naczyń emaliowanych i wyrobów blaszanych. W czasie wojny przejął ją niemiecki przemysłowiec Oscar Schindler .
Od kilku lat funkcjonuje tu muzeum pokazujące życie mieszkańców miasta podczas okupacji wojennej. Schindler ocalił życie ponad 1000 Żydów – stąd też pokazano Jego biografię. Zobaczycie zdjęcia pracujących w fabryce osób, Ich mieszkania. Obejrzycie jak wyglądało życie przed wojną i podczas okupacji. Odtworzono całe mieszkania, uliczki krakowskie. Możecie wziąć do ręki gazetę z lat 40-tych XX wieku i poczytać ogłoszenia wydawane przez wielkiego gubernatora.
Miejsce jest odwiedzane rocznie przez ponad milion osób.

Informacje praktyczne. Nietypowe atrakcje Krakowa
Kraków – jak wybrać dobry nocleg
Kraków ma mnóstwo hoteli i hosteli. Niestety gród Kraka jest bardzo popularną destynacją dla zagranicznych turystów, a to może oznaczać, że hotel może kosztować sporo. Noclegów w Krakowie najlepiej szukać na stronach bazujących na wielu ofertach – apartamenty, mieszkania, hotele, hostele – wszystko w jednym. Nasz wybór ostatnio padł na serwis Noclegi.pl, gdzie do wyboru mieliśmy wiele opcji miejsc do spania. Nawet w tak obleganym Krakowie znaleźliśmy apartament dla naszej czwórki w rozsądnej cenie.
Kraków – jak dojechać. Nietypowe atrakcje Krakowa
Samochodem
Położony 300 km od stolicy, na trasie do Zakopanego czy do naszych południowych sąsiadów Kraków w ciągu ostatniego roku zyskał dużo lepszą komunikację. Jadąc z Warszawy możemy poruszać się wygodną dwupasmówką – omijając po drodze Radom (jest wreszcie obwodnica !) czy Kielce. W zasadzie tylko ostatnie ok. 50 km drogi to jednopasmówka. Resztę trasy jadąc z centrum pokonacie wygodnie i szybko!
Pociągiem
Podróż koleją do Krakowa jest bardzo wygodna. Od kilku lat kursują do miasta wygodne i szybkie pociągi Pendolino. Zresztą zwykłe składy PKP też dają radę – możemy się dostać do Krakowa szybko. Co ważne – wyjedziemy z centrum miasta i dojedziemy prosto do centrum. Nie będziemy mieć problemów z parkowaniem samochodu w okolicach Starówki. Dodatkowo Główny Dworzec Kolejowy w Krakowie położony jest bardzo blisko Starego Miasta – więc dojeżdżacie praktycznie w samo serce atrakcji turystycznych. Odnowiony kilka lat temu Dworzec Kolejowy wbudowany w nowoczesną galerię handlową daje możliwość zrobienia zakupów czy zjedzenia czegoś na szybko. Minusem opcji kolejowego dojazdu do Krakowa może być cena biletów – jednostronny bilet na Pendolino potrafi kosztować nawet 150 PLN. Warto jednak szukać promocji i tańszych opcji, o których pisaliśmy tutaj – klik.
Kraków – gdzie jeść. Nietypowe atrakcje Krakowa
Mnóstwo tu pysznych restauracji. Na Kazimierzu znajdziecie kuchnię żydowską, na rynku będzie przeważać kuchnia polska. Jeśli nie chcecie wydać za dużo monet to warto oddalić się od rynku, gdzie znajduje się mnóstwo knajpek celujących w portfele zachodnich turystów.
Na uliczkach prowadzących na Wawel znajdziecie wiele mniejszych i niej znanych knajpek z dobrą kuchnią. Są też bary mleczne z pysznymi pierogami i naleśnikami i baaaardzo rozsądnymi cenami !
A może wolicie zjeść gigantyczne i kultowe zapiekanki na Kazimierzu ? Są bardzo dobre i sycące – sprzedawane w budkach typu fast-food.
Zawsze możecie też złapać krakowskie obwarzanki
Partnerem wpisu jest Noclegi.pl – dziękujemy Wam za wspieranie firm wspierających Warsztat Podróży