Świeradów Zdrój – żaby i potańcówki
Żaba leżała w potoku od wielu lat – jednak pomimo upływu długiego czasu była świetnie zakonserwowana. Znalazł ją pewien berliński lekarz i zaczął badać temat. Okazało się, że miejscowa woda ma właściwości lecznicze – radoczynne ! Od tamtej pory żaba jest symbolem Świeradów Zdrój, a jej dumny pomnik znajduje się przed Domem Zdrojowym. Zapraszamy Was do historii m. in. o żabach przynoszących wszelką pomyślność i wesołych potańcówkach 70+ w Świeradów Zdrój.
Świeradów Zdrój – każdy robi sobie w tym miejscu cztery obowiązkowe fotki – cztery ujęcia – każde z innej strony fontanny. Dla bogactwa, miłości, zdrowia i szczęścia – każda żaba ma „inną tajną moc” – ażeby z niej skorzystać należy każdą pogłaskać osobno. W tle rozbrzmiewa wesoła muzyka z Domu Zdrojowego, a deptakiem nadciągają coraz większe tłumy – w końcu zbliża się godzina 17-a ! Chodźcie zobaczyć z nami Park Zdrojowy, deptak i 80-metrową halę modrzewiową.
Położenie – czyli narciarze i rowerzyści oraz amatorzy górskich szlaków
Świeradów Zdrój położony jest na Dolnym Śląsku w zachodnich Sudetach na wysokości ok. 450-710 m. n.p.m. w dolinie rzeki Kwisy tuż przy granicy z Czechami.
Latem Świeradów oblegają przyjezdni chętni do odpoczynku w górach, zimą zjeżdżają się tutaj narciarze. Kolej gondolowa na Stog Izerski działa cały rok – zimą korzystają z niej amatorzy białego szaleństwa, a latem chętni na wędrówki po górskich szlakach i rowerzyści zapaleni na zjazdy z góry.
Wieniec-Zdrój czyli Flinsberg
Fegebeutel – tak nazywało się to miejsce w XVI wieku. Już wtedy o właściwościach leczniczych tutejszych wód pisał niemiecki lekarz Leonarda Thurneyssera. Oficjalnie uznano je za lecznicze dopiero półtora wieku później. Pod koniec XIX wieku powstaje Dom Zdrojowy w otoczeniu parku.
Tutejsi mieszkańcy długo byli wyznania protestanckiego, co powodowało niechęć sąsiedzką, a w efekcie miasto było wiele razy plądrowane i ograbiane. W 1645 roku stacjonowały w Świeradowie wojska rotmistrza Hermanna – w czasie szwedzkiego oblężenia zamku Gryf.
Na początku XX wieku dociągnięto tu linię kolejową z Mirska, a w latach 30-tych wybudowano drogę do oddalonej o 20 km Szklarskiej Poręby.
Po II Wojnie Światowej miasto zostało przekazane Polsce, a dotychczasowi mieszkańcy wysiedleni do Niemiec. Nazwa miejscowości „Wieniec-Zdrój” zastąpiła dotychczasową Bad Flinsberg, potem zamieniona na dzisiejszą Świeradów-Zdrój.
Atrakcje Świeradów Zdrój
Poniżej znajdziecie opis kilku wartych odwiedzenia miejsc – dodatkowo zaznaczyliśmy je na mapce:
Żabia Fontanna
Całkiem spora fontanna mieści po bokach cztery żaby. Płazy mają mocno wytarte grzbiety od głaskających je tutaj na szczęście odwiedzających. Jedna przynosi miłość, inna szczęście, a kolejne zdrowie i bogactwo. Lecące z fontanny strumienie wody układają się raz wysoko, a raz nisko, pionowo i ukośnie.
Fontanna ulokowana jest w samym centrum tuż przy deptaku.
Dom Zdrojowy i piękna Hala Modrzewiowa
Jest uzdrowisko więc i musi być obowiązkowo dom zdrojowy !
Budynek pochodzi z lat 30-tych XX wieku (poprzednio wybudowany w 1781 roku Dom Źródlany strawił pożar), a najładniejsza jest w nim modrzewiowa Hala Spacerowa. Wiele osób spaceruje nią w dzień – ma 80 metrów także jest gdzie ! Znajdująca się tutaj aula – na końcu hali – gości często artystów z koncertami. Na ścianach zobaczycie ciekawe motywy roślinne oraz herby rodziny rodziny Schaffgotschów finansującą odbudowę Domu Zdrojowego.
Na miejscu można się napić tutejszej wody mineralnej z dodatkiem naturalnego radu. Ten pierwiastek promieniotwórczy działa pozytywnie na odporność i uśmierza ból. Z kolei na tarasach znajdziecie Sztuczną Grotę – czyli dawną pijalnię wód mineralnych.
W podziemiach ma siedzibę Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego.
Jest tutaj również kawiarnia, hotel i sala gimnastyczna.
Park Zdrojowy
To miejsce otacza Dom Zdrojowy – znajdziecie tu tarasy, ogrody, fontanny, ławeczki, szachownicę, kwietniki, sztuczną grotę – kiedyś pijalnię wody mineralnej. Park pochodzi z 1989 roku i jest bardzo zadbany.
W sąsiedztwie przy ulicy Kościelnej 1 znajduje się kościół św. Józefa z dwiema wieżami. Warto tu zajrzeć chociażby, żeby zobaczyć 100-letnie organy.
Deptak – napij się od żaby i zdepcz ją !
Zamknięta dla ruchu kołowego arteria miasta prowadzi od Domu Zdrojowego. To tutaj znajdziecie słynną fontannę z czterema żabami.
Możecie również napić się wody z poidełek z wyrzeźbionymi …. żabami oczywiście. Poidełka zdobią rzeźby – bożek Flins oraz kobieta i mężczyzna w strojach stylizowanych na XIX wiek.
Wizerunki tych płazów znajdują się również jako płaskorzeźby w chodnikach przy ulicy Sienkiewicza.
Ulicą bardzo miło się spaceruje – latem miejsce ma mnóstwo kwiatów w okolicznych ogródkach kawiarnianych.
Potańcówki – czyli ucz się radości życia od ….. swojego dziadka !
Byliście kiedyś w jakimś polskim uzdrowisku ? Nie ? Myślicie pewnie, że sanatoria to nudy – kolacja o 18:00, a potem wszyscy idą grzecznie spać ? Nic bardziej mylnego ! Świeradów Zdrój czy Ciechocinek – w takich miejscach o 17-ej słychać głównie muzykę ! Koniecznie zajrzyjcie do pierwszej lepszej kawiarni – na parkiet nie wciśniecie szpilki ! A świetnie ruszający się i bawiący emeryci spowodują u Was kompleksy ! Zadbane starsze panie, panowie w wyprasowanych koszulach bardzo chętnie wesoło spędzają czas na organizowanych tutaj w wielu miejscach fajfach.
http:// Booking.com
Informacje praktyczne
Dojazd
Samochodem dojedziecie tu z każdego zakątka Polski.
Ze Szklarskiej Poręby kursują tu autobusy PKS.
Noclegi
Na miejscu znajdziecie sporą bazę hotelową oraz pokoje do wynajęcia. W wysokim sezonie warto szukać pod miejscowością – gdyż latem i zimą ceny szybują ostro w górę. W razie czego możecie również szukać noclegów w niedaleko położonej Szklarskiej Porębie czy Karpaczu.
Co i gdzie jeść
W samym Świeradowie jest mnóstwo knajpek i restauracji – przy głównym deptaku bez problemu znajdziecie coś do zjedzenia z tradycyjną polską kuchnią.
Jak na miejscowość uzdrowiskową przystało królują tu oczywiście kawiarnie i cukiernie – są ładnie wyposażone w wygodne fotele i kanapy do posiedzenia przy popołudniowej kawie i ciastku.
W Modrzewiowej Hali Spacerowej znajdziecie stylową kawiarnię Maestro, a tuż przy deptaku możemy Wam polecić Cafe Puenta z pyszną kawą i ciastkami.
Z kolei na obiad zaprowadzimy Was jednak w miejsce tuż przed wjazdem do Świeradowa – do Wędzarni nad Kwisą. Tylko 1km przed miastem kawałek w bok od głównej trasy tuż nad rzeką Kwisa jest nieduży drewniany dom. Przemiła obsługa świetnie doradza co wybrać.
Poniżej na mapce macie zaznaczone gdzie znajduje się Wędzarnia:
Powyżej w artykule znajdziesz linki afiliacyjne, czyli dostajemy mały procent ze sprzedaży. Nic Was to nie kosztuje, a wspieracie Warsztat Podróży – dziękujemy – to nas motywuje do pisania dla Was !