Mołdawia informacje praktyczne
To jest kraj z ogromnym potencjałem turystycznym. Tutejsze winnice wpisywane są na listy rekordów świata, a winorośla pną się po horyzont po pagórkowatym terenie dawnej Baserabii. Kościółki wykute w skałach jak w Orcheiul Vechi, rosyjski skansen czyli Nadniestrze – tak to wszystko sprawia, że Mołdawia jest coraz chętniej odwiedzana przez turystów. Mołdawia informacje praktyczne – czyli jak dojechać, gdzie spać i ile to wszystko kosztuje.
Pomimo tego, że do Morza Czarnego nie jest stąd daleko to jednak Mołdawia dostępu do wybrzeża jednak nie ma. A zabrakło niedużo. Jednak kraj jest cały pofałdowany, a do tego położony w przyjaznej strefie klimatycznej – lata bywają tu bardzo gorące. To wszystko sprzyja uprawie winorośli. Tutejsze wina zaczynają być coraz bardziej znane na całym świecie, a turystyka winiarska rośnie z roku na rok. Jak dojechać do Mołdawii i praktycznie ugryźć ten kierunek ? No to zapraszamy Was na wpis – Mołdawia informacje praktyczne.
Pozostałe nasze artykuły o Mołdawii znajdziecie tutaj – klik
Język – czyli czy ja się tam dogadam ?
Rosyjski na pewno pomaga – szczególnie jeśli chcecie pogadać z lokalami mniejszych miejscowościach. Jednak w Kiszyniowie czy przy zwiedzaniu winnic bez problemu dogadacie się w języku angielskim. Oprowadzający Was przewodnicy dobrze znają angielski. Również w większych hotelach też nie powinno być problemu – podobnie jak w znanych i częściej odwiedzanych przez turystów noclegach z Batuceni. Także w sklepach często skorzystacie z samoobsługowych marketów.
Przewodnik po Mołdawii
My z reguły korzystamy z przewodników Lonely Planet. Od kilku lat często zamiast kupować papierowy przewodnik kupujemy wersję on-linową – w formie pliku pdf do pobrania. Ta opcja ma sporo zalet: przewodniki są stale aktualizowane, są tańsze od papierowych i można je mieć pod ręką na czytniku czy tablecie.
Jak dojechać – Mołdawia informacje praktyczne
Samolotem
Najwygodniej i najłatwiej jest samolotem – z Warszawy bezpośrednio dolecicie do Kiszyniowa LOTem. Ceny w jedną stronę wahają się od 300 do 500 PLN. Oj tanio nie jest. Alternatywą jest połączenie WizzAir z Berlina, Rzymu czy Brukseli. Na lotnisku znajdziecie wypożyczalnie samochodów. Lotnisko zlokalizowane jest 13 km od centrum miasta.
Jak dojechać do/ z lotniska
Autobus nr 30 kursuje za 2 MDL w godzinach od 6 do 23:00. Inną opcją jest również minibus nr 165 odjeżdża co 10 minut i kosztuje 3 MD – operuje w godzinach 5:45-22:00. Można również skorzystać z taxówki – koszt ok. 200 MDL. Z kolei wynajętym autem dojedziecie w pół godziny do stolicy Mołdawii.

Pociągiem z Odessy czyli przez Nadniestrze i bez kontroli mołdawskiej
To akurat był nasz wybór. Bardzo wygodny zresztą. Z Odessy jechaliśmy koleją 3h do stolicy Mołdawii. Połączenie było obsługiwane przez nowoczesny skład kolei mołdawskich, a miejsca były numerowane. Wiecie, że ta trasa uruchomiona została dopiero od niedawna dzięki dotacji Unijnej na nowy tabor ? Jedziemy przez Nadniestrze. Na granicy Ukraina – Nadniestrze wchodzą do pociągu tylko ukraińscy pogranicznicy (Nadniestrze jest nieuznawanym państwem). Nie musicie wysiadać do kontroli.
Wysiadając z pociągu na dworcu w Kiszyniowie również brak kontroli mołdawskiej – tak więc docieramy do Kiszyniowa bez kontroli paszportów….
Bilety na połączenie kolejowe kupicie on-line tutaj – klik. Bilet w jedną stronę kosztuje ok. 250 UAH/ osobę. Pamiętajcie jednak, że na dworcu klejowym w Odessie musicie w okienku kasowym wymienić swoją rezerwację na papierowy bilet (od ręki bez dodatkowych opłat).
Pociągi z dworca w Odessie ruszają z bocznego toru – wejście do niego jest poza ogrodzeniem dworca kolejowego – trzeba wyjść poza dworzec za ostatnimi peronem, przejść kawałek wzdłuż płotu i jest wejście na peron obsługujący połączenia do Kiszyniowa. Niestety brak oznakowania do tego peronu – całe szczęście pytaliśmy lolalsów i wpadliśmy zziajani do pociągu (a za nami kolejni turyści w podobnym stanie). Pociągi kursują tylko w piątki, soboty i niedziele. A o Odessie poczytacie u nas tutaj – klik.
Taxówką i marszrutką Kiszyniów-Nadniestrze-Odessa. Mołdawia informacje praktyczne
Z Kiszyniowa bez problemu znajdziecie prywatny transport-taxówkę do Odessy. Mołdawianie bez problemu mogą wjechać na teren Nadniestrza.
Nasza podróż powrotna Kiszyniów-Odessa obejmowała przystanek w Tyraspolu w związku z tym najpierw wzięliśmy taxówkę (prywatne auto) z Kiszyniowa do Tyraspolu za 650 MDL (ok. 70 km). Kontrola graniczna Mołdawia – Nadniestrze jest krótka – stacjonujący tu Rosjanie psrawdzają tylko paszporty i dają karteczkę kontrolną.
Po zwiedzaniu Nadniestrza wsiedliśmy w lokalną taxówkę, która zawiozła nas za 250 UAH (równowartość 150 RUB) do granicy z Ukrainą. Tu oddaliśmy karteczki kontrolne Rosjanom i przeszliśmy ukraińską kontrolę graniczną. Z granicy wzięliśmy marszrutkę do granic Odessy – w cenie 46 UAH/ osoby.
A z przedmieści Odessy do centrum miasta dojechaliśmy taxówką za 250 UAH.
Bardzo kombinowany był ten transport powiecie ! Możecie wziąć zawsze taxówkę z Kiszyniowa do Odessy albo wrócić pociągiem (niestety kursuje tylko w piątki, soboty i niedziele).
Samochodem – Mołdawia informacje praktyczne
Podróż samochodem w Polski zajmuje Wam ponad jedną dobę i obejmuje przekraczanie granic poza strefą Schengen – Ukrainy i Mołdawii. Z pewnością jednak na tych granicach będziecie musieli swoje odstać. Ale plusem tego rozwiązania jest możliwość zabrania w drogę powrotną butelek wina mołdawskiego 🙂
Jak się poruszać po Mołdawii
Dla większej grupy osób dobrze jest wynająć auto. Jest to kwota ok. 100 PLN/ dzień. Poruszanie się po Mołdawii transportem publicznym to przede wszystkim korzystanie z marszrutek – jeśli jesteście w małej grupie i macie sporo czasu – ta opcja jest ok. Jeśli jednak chcielibyście więcej zobaczyć w krótszym czasie to opłaca się opcja wynajęcia auta w wypożyczalni bądź wzięcie prywatnego kierowcy z samochodem. Marszrutki kursują momentami rzadko i zatrzymują się w wielu miejscach po drodze. To świetny sposób na poznanie lokalnych klimatów ale jeśli chcecie dojechać w takie miejsca jak np: Orcheiul Vechi to może Wam to sporo zająć. Odległości do głównych atrakcji takich jak winnice Milesti Mici czy Cricova z Kiszyniowa są na około godzinę jazdy z Kiszyniowa. Plusem wynajęcia auta jest również możliwość wjazdu własnym autem w podziemia winnicy Milesti Mici – jak się tam jeździ pisaliśmy tutaj – klik.
Samochód wynajmiecie na lotnisku – najlepiej jest wcześniej zrobić rezerwację. Pamiętajcie, że wynajętym na terenie Mołdawii samochodem nie powinniście wjeżdżać na teren Nadniestrza. Tak spotkaliśmy Belgów, którzy tak zrobili ale w wypożyczalni samochodów nas przed tym przestrzegano – pewnie ze względu na problemy z ubezpieczeniem w razie stłuczki.
Drogi czyli autem po Mołdawii
Trzeba przyznać, że drogi na terenie Mołdawii są dość dobrze oznakowane, szerokie i nie ma na nich zbyt dużo samochodów. Podobnie jak w Bukareszcie czy krajach bałkańskich warto uważać na ulicach miast – gdyż ludzie często przechodzą przez ulice w najmniej oczekiwanych miejscach – dosłownie momentami „rzucając się pod nasze auto”. Oczywiście możecie wynająć auto z nawigacją (osobno płatna opcja). Możecie również korzystać z map Google – czy na bieżąco (o ile macie dostęp do internetu albo ściągnęliście wcześniej mapki). Pamiętajcie tylko, że na terenie Mołdawii nie skorzystacie z pakietów Unijnych na internet, o których pisaliśmy tutaj-klik.
W takie sytuacji zawsze korzystamy a off-linowej aplikacji na telefon z mapami, o której info macie tutaj – klik.

Gdzie spać – Mołdawia informacje praktyczne
Możecie spać w Kiszyniowie albo w Batuceni. Reszta miejscowości ma dość słabą infrastrukturę noclegową.
W stolicy dobrą opcją jest wynajem mieszkań – są czyste i bardzo zadbane. Alternatywą są hotele jednak jest ich mało i są z reguły drogie.
My korzystaliśmy ze Stefan cel Mare Lux 2 Rooms apartment centre Chisinau – klik– wygodne mieszkanie urządzone w nowoczesnym stylu. Dwie sypialnie i kuchnia oraz spora łazienka z pralką. Czysto i w samym centrum w cenie 120 PLN/ za nocleg. W okolicy jest gdzie zaparkować. Gospodarz mówi po angielsku. Namiary macie tutaj – klik
Inną opcją jest nocleg w niedaleko położonym od stolicy położonym Batuceni. To dobra opcja jeśli poszukujecie wypoczynku zdala od miasta. Gospodarze oferują z reguły pełne wyżywienie – kuchnia mołdawska !
Gdzie jeść – Mołdawia informacje praktyczne
Bardzo dobrym miejscem do jedzenia posiłków – zarówno przekąsek jak i śniadań czy obiadów jest sieciówka La Placinte. Bardzo ładnie zrobiona w stylu ludowym restauracja z obsługą kelnerską. Porcje są bardzo duże. Zjecie tu wszystkie tradycyjne dania kuchni mołdawskiej, które opisaliśmy Wam w tym artykule – klik. W menu zobaczycie kolorowe zdjęcia potraw z cenami.
Oprócz ludowego wystroju na ogromny plus jest menu z kolorowymi zdjęciami dań. Możecie również zamówić wybór lemoniad i oczywiście win (jako domowe wino w karafce ale również w butelce – obie wersje dobrej jakości). Na miejscu zjecie również śniadania. Jeśli chcecie narobić sobie smaku to koniecznie zajrzyjcie na stronę restauracji – klik

Ceny i waluta. Mołdawia informacje praktyczne
Oficjalną walutą Mołdawii jest lej Mołdawski. 1 MDL to ok. 0,22 PLN.
W wielu miejscach zapłacicie kartą – Revolut działa bez zarzutu. Wejściówki do winnic również kupicie na kartę. Dobrze jest mieć jednak trochę gotówki przy sobie – są lokalne kantory oraz bankomaty.
Przykładowe ceny:
1 litr benzyny = 18 MDL
jedzenie:
placinta – 30-40 MDL
kawa – 22 MDL
butelka wody Borjomi 1,5 l – 22 MDL
sok – 15 MDL
kieliszek wina – 18 MDL
butelka wina – 125 MDL
Powyżej w artykule znajdziesz linki afiliacyjne, czyli dostajemy mały procent ze sprzedaży. Nic Was to nie kosztuje, a wspieracie Warsztat Podróży – dziękujemy – to nas motywuje do pisania dla Was !