Na Torfach – rezerwat przyrody pod Warszawą
Raptem 30 kilometrów od Warszawy znajdujemy się nad dzikim jeziorem Torfy. Spacerujemy w lesie, obserwujemy czarne bociany i tamy bobrów. Rezerwat przyrody pod Warszawą – jesteśmy w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Idealna propozycja na jednodniowy wypad rowerowy, kolejowy czy samochodem.
Rezerwat przyrody pod Warszawą – jesteśmy na południowy-wschód od Otwocka w najpiękniejszym miejscu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat Torfy to północna część torfowiska Bagno Całowanie (jaka nazwa :). Sam rezerwat zajmuje 21 ha, z czego 7 ha to jezioro. Wodę otaczają podmokłe torfowiska, bory sosnowe. W tym artykule dowiecie się jak tu dojechać (nawet rowerem !) i jakie szlaki Wam polecamy. Znajdziecie również praktyczne mapki, a nawet aplikację mobilną.
Mazury pod Warszawą – rezerwat przyrody pod Warszawą
Wyobraźcie sobie, że spacerując po szlaku zobaczycie budowle bobrów, odetchniecie czystym powietrzem i poczujecie się prawie jak na Mazurach ! W końcu jest tutaj piękne jezioro, do którego doprowadza drewniany pomost. A na samym jeziorze znajdziecie nieduże wysepki, półwyspy i zatoczki. Otaczający wodę szlak pieszy prowadzi wokół bagien lasem. Samo jezioro jest płytkie i zamieszkane przez 10 gatunków ryb. Od strony północnej wody zalane są kilkoma źródełkami. Pamiętajcie, że jezioro jest rezerwatem przyrody i nie można się w nim kąpać.
Historia torfowiska
Tutejsze jezioro powstało w wyniku wydobywania torfu w 1977 roku. Obecnie jeziorko ma powierzchnię 7 ha. Przed II Wojną Światową w tym miejscu znajdowała się duża kopalnia torfu.
Czarny bocian czyli zwierzęta torfów – rezerwat przyrody pod Warszawą
Spacerując wokół jeziora na pewno zobaczycie mnóstwo tam zbudowanych przez bobry. Wprawdzie raczej małe szanse są, żebyście zobaczyli te zwierzęta spacerując w dzień. Bobry to dzienne śpiochy, które ożywają nocą i pracowicie budują swoje domy nad wodą. Poza nimi można tu spotkać również żółwia błotnego – to rzadkość bo ten gatunek jest w naszym kraju zagrożony wyginięciem. Po lasach hasają jeże, kuny leśne, borsuki, ryjówki. A na drzewach mnóstwo ptaków. Spacerując po okolicy stąpamy bo błotnistym terenie więc uważajcie na żmije czy zaskrońce no i oczywiście uwielbiające środowisko wodne żaby. Jeśli będziecie mieli szczęście to zobaczycie przelatującego na niebie czarnego bociana – to bardzo unikalny i rzadko spotykany gatunek. Z pewnością jednak zobaczycie na drzewach bardziej pospolite gatunki ptaków takie jak zięba czy pierwiosnek.
Bogaty las
Będziecie mogli odetchnąć pełną piersią ! W końcu spacerujecie wśród brzóz, olsz, topól, sosen czy świerków. Bogactwo roślin zapewne zawdzięczamy dobrej wilgoci i żyznym glebom.Koniecznie spójrzcie też pod nogi ! W sezonie zobaczycie konwalie czy jałowiec. Szacuje się, że rośnie tu aż 150 gatunków różnych roślin.
Ośrodek edukacyjny w Karczewie
Niedaleko rezerwatu w 100-letniej leśniczówce usytuowana jest Baza Edukacji Ekologicznej MPK. Działa ona od 1995 roku. Przed samym budynkiem znajduje się pamiątkowy kamień z tablicą ku pamięci Czesława Łaszka – patrona parku. Na miejscu znajdziecie niewielkie muzeum z eksponatami ptaków. Zgromadzono tu również eksponaty archeologiczne. Dla zorganizowanych grup odbywają się tutaj zajęcia edukacyjne.
Ośrodek otwarty jest od poniedziałku do piątku. W okresie od kwietnia do października również czynne w niedzielę (w godzinach 11-17). Wstęp dla turystów indywidualnych – wolny.
Na stronie ośrodka – klik znajdziecie ciekawostki na temat rezerwatu i propozycje szlaków.
Łabędzim Szlakiem
Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza przy jeziorze Torfy prowadzi przez około 1,2 km. Obejmuje drewnianą przystań z pięknym widokiem na dzikie jezioro, spacer w lesie i po borach.
Możecie również wydłużyć tą trasę do około 3 km i obejść jezioro dookoła. Momentami szlak jest dziki i prowadzi między wąskimi urokliwymi wąskimi rzekami doprowadzającymi wodę do jeziora. To na tej trasie właśnie zobaczycie tamy bobrów i pospacerujecie w piękny lasie. Obejście jeziora zajmie Wam spokojnym krokiem niecałą godzinę.
Spacerując możecie korzystać z aplikacji mobilnej Łabędzim Szlakiem – prowadzi ona po ścieżce przyrodniczej. A zresztą możecie przetestować tą aplikację nawet nie wychodząc z domu ! Dowiecie się sporo na temat przyrody rezerwatu.
A może macie ochotę też na bunkry ?
No właśnie ! Bo dosłownie obok znajdują się poniemieckie Bunkry Dąbrowiecka Góra – o których piszemy tutaj – klik Możecie zobaczyć jak budowano kiedyś elementy systemu fortyfikacji Warszawy i zobaczyć prawdziwy bunkier ! Wydłużycie wtedy spacer do kilkunastu kilometrów – ale to wszystko w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.
Mapka – rezerwat przyrody pod Warszawą
Informacje praktyczne – rezerwat przyrody pod Warszawą
Jak dojechać
Cóż do wybrania macie nawet kilka opcji – rower, samochód czy transport publiczny.
Rowerem
Z Centrum Warszawy rowerem dojedziecie pokonując 30 km.
Pociągiem (też z rowerem)
Lepszą opcją jest skorzystanie z oferty Kolei Mazowieckich – z dworca Warszawa-Śródmieście dojedziecie do stacji w Otwocku, a z stąd macie tylko 6 km trasy na torfowiska. Możecie zabrać ze sobą rower !
pociągiem z centrum Warszawy do Otwocka:
a potem rowerem do torfowiska:
Samochodem
30 km z Warszawy dzieli Was do rezerwatu na czterech kółkach:
Dojeżdżacie samochodem z Otwocka leśną drogą (przedłużenie ul. Andriolliego) w okolice Czerwona Droga, parkujecie i stamtąd macie niecałe pół kilometra do rezerwatu Torfy.
Gdzie zjeść
Na miejscu nie ma barów czy nawet najmniejszych knajpek czy sklepików. Także zaopatrzcie się w wodę i przekąski ! Jeśli zgłodniejecie to na pewno znajdziecie jedzenie w okolicznych miejscowościach – Otwocku, Karczewie czy Józefowie. W tych miejscowościach również bez problemu zaopatrzycie się w sklepach.
Jak się przygotować
Na spacer wokół jeziora koniecznie załóżcie najlepiej zakryte buty ! Będziecie przechodzić przez małe odpływy jeziora, omijać gałęzie – warto zabezpieczyć swoje stopy ! Dodatkowo ominie Was nieprzewidywane spotkanie pierwszego stopnia z płazami typu żaby. Chociaż, my odwiedzając to miejsce na wiosnę nie widzieliśmy ani jednej z nich ! Pamiętajcie też, żeby spacerować tylko po wyznaczonych szlakach – w końcu znajdujemy się na terenie rezerwatu ! Nie można również niszczyć tutejszej przyrody.
Podsumowanie – rezerwat przyrody pod Warszawą
Fajna wycieczka pod Warszawę na jeden dzień. Dzięki malowniczemu jeziorku i dzikiej przyrodzie możemy poczuć się jak na Mazurach. Dojazd tutaj nie jest zbyt skomplikowany, a przyroda cieszy oko !