Królewski Ogród Światła
Królewski Ogród Światła to miejsce, gdzie przeniesiecie się do świata bajki w pałacowej scenerii. Rozbłysną przed Wami kolorowe łąki pełne róż, przejdziecie się pomiędzy drzewkami pomarańczy, wsiądziecie na błyszczącą karuzelę i obejrzycie trójwymiarowy spektakl na ścianach Pałacu Królewskiego. Idealne miejsce na czas grudnia i zimy – kiedy szukamy pięknych scenerii i oderwania od szarej rzeczywistości.
Królewski Ogród Światła w warszawskim Wilanowie zaprasza jesienno-zimową porą już od kilku lat. Co roku możemy uczestniczyć w pięknym spektaklu, który się tu odbywa. Samo przejście rozświetlonej bramy i tunelu wprowadza nas w świąteczny nastrój. Na terenie ogrodów Pałacowych znajdziemy piękne scenerie – kolorowe łąki, drzewa cytrusów czy tryskające światłem fontanny. Chodźcie z nami i zobaczcie jak piękne jest to miejsce – zarówno dla dzieci jak i dorosłych ! Poniżej dowiecie się jak tu dotrzeć, ile kosztują bilety, kiedy odbywają się pokazy – informacje praktyczne są na końcu wpisu.
Artykuł jest na bieżąco aktualizowany.
A jeśli chcecie odwiedzić Krakowski Ogród Świateł zajrzycie tutaj – klik. Inne nasze wpisy o ciekawych miejscach w Polsce znajdziesz tutaj – klik
Rozświetlona brama
Tuż za kasami i biletomatami przechodzimy przez rozświetloną bramę i spacerujemy w stronę Pałacu świetlistym tunelem. Słyszymy w tle muzykę klasyczną, która wprowadza elementy świąteczne. Powoli wyłania się przed nami podświetlony Pałac Królewski. Przy wejściu na przedpole Pałacu mamy sprawdzane bilety.
Obejrzyj maping i wsiądź na kolorowy rydwan. Królewski Ogród Światła
Wyobraźcie sobie, że ściana Pałacu w Wilanowie zmienia się w …. ekran kinowy. Dodatkowe efekty specjalne dają złudzenie trójwymiarowości spektaklu ! A sam budynek ożywa – pojawiają się na nim królowie, zwierzęta, a kolumny pałacu tańczą. Widzimy króla Jana III Sobieskiego i królową Marysieńkę jak wjeżdżają z całym orszakiem, po budynku chodzi wydra, jesteśmy świadkami tańca dworskiego.
Na przedpolu Pałacu obejrzymy pokazy tych mapingów – są o konkretnych godzinach, a same pokazy różnią się od siebie tematyką (więcej w info praktycznym na dole). Fajnie sobie zaplanować obejrzenie pokazów na początku odwiedzin – kolorowa historia wprowadzi nas w klimat pałacowy.
A dla chętnych przed Pałacem stoi kolorowy rydwan – możemy na niego wsiąść !
Zimowy Ogród Króla i pomarańcze na drzewach zimą
Obejrzeliśmy orszak pałacowy i pokaz mappingu – możemy ruszać dalej ! Przechodzimy przez rozświetloną pergolę strzeżoną przez orły i wchodzimy na salony ! Tak! To już Zimowy Ogród Króla. Obok ciągnie się kolejny długi tunel, a za nim przejdziemy się pomiędzy drzewkami pomarańczowymi, zobaczymy rozświetloną fontannę, z której woda leje się kolorowymi światełkami. A w świetlistej ramie zrobimy sobie selfi z pałacem w tle.
Ogród Różany czyli łąka z 6 tysięcy kwiatów
To najpiękniejsza dla nas część wystawy – maleńkie kolorowe diody świateł tworzą dywany mieniących się kwiatów. Te zresztą falują w rytm muzyki. Róże były nowością w ogrodzie w sezonie 2019/2020. Znowu rozbłysły 4 grudnia 2020 roku – nie przegapcie tego !
Randka w altanie z XVII wieku. Królewski Ogród Światła
Spacerujemy dalej po ogrodzie – instalacje ewidentnie nawiązują do królewskich symboli. Znajdziemy tu herb Jana III Sobieskiego, symbole pałacu. Kto ma ochotę na zajrzenie do altany czy innych pawilonów stylizowanych na te z XVII wieku ? Poczuliście już jak na królewskim dworze ? To może teraz czas na zabawę ?
Zabawa po królewsku na karuzeli
Kto by nie chciał poczuć się jak dziecko i pojeździć na błyszczącej jasno karuzeli ? Niestety jest mocno oblegana przez najmłodszych 🙁 Dorośli muszą puścić młodszych
Pergole różane
Kierujemy się pomału w stronę wyjścia – prowadzą do niego pergole w altankach stylizowane na pnącza różane. Trochę wyglądają jak by były oprószone szronem lub śniegiem. Taki trochę klimat Królowej Śniegu.
Informacje Praktyczne – Królewski Ogród Światła
No to teraz garść informacji praktycznych!
Położenie
Ogród znajduje się na warszawskim Wilanowie
Godziny otwarcia
Ogród otwarty jest dla zwiedzających codziennie od 16-ej do 21-ej (ostatnie wejście o 20:00).
W soboty i 25 oraz 26.12.2020 zamykany jest o 21:30
Nieczynne 1 listopada, 24 i 31 grudnia 2020 roku.
Otwarcie Ogrodu w 2020 roku miało miejsce 10 października 2020 roku. Wystawę możemy podziwiać do 14 marca 2021 roku.
Od 1 marca zmieniają się godziny otwarcia – od 17:30 do 21:30.
Bilety
Ceny za wejście różnią się – w tygodniu jest taniej, natomiast w weekendy zapłacimy więcej:
- poniedziałek-piątek – 15 PLN zwykły, 5 PLN ulgowy
- sobota-niedziela oraz w dniach 11 listopada, 6, 25, 26 i 27 grudnia oraz 6 stycznia i 14 lutego (w tym czasie wyświetlane są mappingi) – 30 PLN zwykły, 10 PLN ulgowy
Najmłodsi do lat 7 wchodzą za darmo.
Uwaga ! Bilety kupimy na miejscu w kasie tylko godzinach 9-15 !
Przy wejściu działają dwa biletomat – są czynne tylko w tygodniu !
Uwaga ! Od połowy grudnia 2020 w weekend i święta bilety kupicie tylko on-line ! .
Polecamy zakup on-line – klik – sprawnie działa także na smartfonach i jest eko! Możecie zrobić to tuż przed wejściem do ogrodu.
Kupując bilet wskazujemy przedział godzinowy wejścia do Królewskiego Ogrodu Światła – obowiązują bowiem limity wejść (100 osób co 15 minut) – nam jednak nikt się nie czepiał, że weszliśmy w innym przedziale czasowym. Po wejściu możemy przebywać w ogrodzie ile chcemy.
Bilety nie podlegają zwrotowi. Nie wejdziecie na teren ogrodu z czworonogiem.
Mapping i pokazy w tunelu
Mappingi wyświetlane są na ścianach pałacu w weekendy oraz 25 i 26.12 o godz: 18.30, 19.00, 19.30, 20.00 i 20.30.
Dodatkowe pokazy przewidziano na dni: 11 listopada, 6, 25, 26 grudnia, 1 i 6 stycznia i 14 lutego
Pokazy w tunelu zobaczymy z kolei codziennie o godz.: 16.00, 16.15, 16.45, 17.00, 17.15, 17.45, 18.00, 18.15, 18.45, 19.00, 19.15, 19.45, 20.00, 20.15 i 20.45
Pokazy mappingu i godziny:
16:30 – „Rok w Arktyce” – premiera w 2020 roku !
17.30 – „Bajka o królewskiej wydrze”
18.30 – „Ad Solem”
19.30 – „W Wilanowie król jest jeden”
20.30 – „Powrót króla”
Od 1 marca 2021 mappingi:
Czas trwania pokazu to ok. 15 minut. Nie musicie kupować osobnego biletu na pokaz.
Ile czasu zarezerwować – Królewski Ogród Światła
Spacer po całym ogrodzie to minimum pół godziny.
Jeśli jednak będziecie chcieli obejrzeć mapping (15 minut) czy pokaz w tunelu, pojeździć na karuzeli i zrobić kilka magicznych fotek to zarezerwujcie minimum 1-1,5h !
Jak dojechać. Królewski Ogród Światła
Najwygodniej będzie komunikacją miejską – autobusem. Przystanki są blisko wejścia do ogrodu, a aktualny rozkład jazdy sprawdzicie na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego – klik.
Dojazd samochodem jest wygodny ale możecie mieć problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego – szczególnie w weekend czy w tygodniu gdy jest ładna pogoda. Wilanów to miejsce oblegane przez spacerowiczów !
Płatne parkingi znajdziecie przy ul. Stanisława Kostki Potockiego 31 oraz przy ul. Stanisława Kostki Potockiego 6A (wjazd od ul. Przyczółkowej – czynny w soboty i niedziele). Pomimo, że są płatne to również bywają w weekendy zajęte.
Gdzie zjeść i się rozgrzać
Okolice Pałacu bliżej ulicy Przyczółkowej oferują kilka knajpek. Jednak to nie są miejsca najtańsze… A nawet jeśli takowe znajdziecie to możecie mieć problem ze znalezieniem wolnego miejsca. Pozostają oczywiście knajpki na Osiedlu Wilanów naprzeciwko Pałacu.
A w zimowe wieczory polecamy spacer po Królewskim Ogrodzie Światła z …. termosem czy kubkiem termicznym – fajnie jest zostać dłużej podziwiając instalacje i …. nie zmarznąć.
Covid i pandemia – środki bezpieczeństwa
Ze względu na pandemię wprowadzono ograniczoną liczbę osób, które mogą wejść o danej godzinie na wystawę. Przy wejściu rozstawiono stacje dezynfekujące. Pod koniec października osób zwiedzających było niedużo – w porównaniu z zeszłymi latami jakieś 20%. Poza tym cała ekspozycja jest na zewnątrz jednak maseczki są oczywiście obowiązkowe !
Podsumowanie – Królewski Ogród Światła
Królewski Ogród Światła to fantastyczne miejsce na wprowadzenie się w świąteczny nastrój w otoczeniu królewskich wnętrz. Idealnie tu zajrzeć w zimowe wieczory i poprawić sobie nastrój w otoczeniu tysięcy światełek.