Ceny w Chorwacji – podsumowanie wyjazdu lato 2020
Ceny w Chorwacji – no właśnie, dawno nas tu nie było (jakieś 8-10 lat). Zawsze uważaliśmy Bałkany za fajny klimat nadmorski z powiewem byłej Jugosławii, bez komercji i …. rozsądnymi cenami. Coś tam wprawdzie znajomi wspominali, że odkąd Chorwaci weszli do UE ceny znacząco rosną – proporcjonalnie do stale rosnącej liczby odwiedzających Dalmację turystów z Francji czy Niemiec. No to sprawdzamy te informacje na własnej skórze !
Ceny w Chorwacji – znajdziecie w poniższym artykule informacje o cenach jedzenia – zarówno w kanjpkach jak i w sklepach. Dodatkowo poczytacie o noclegach i dowiecie się jak i czy je rezerwować. Myślicie czy przyjechać do Chorwacji autem ? Poniżej ceny benzyny i przejazdów na autostradach Poza tym przykładowe ceny promów, akceptowalne formy płatności i ile kosztuje zwiedzanie.
Wybieracie się do Chorwacji ? Zajrzyjcie po drodze na Węgry ! Tutaj znajdziecie piękne miejsca do zobaczenia – klik.
Jakość i infrastruktura na plus – ceny w Chorwacji
Co się zmieniło po tych kilku latach ? Na pewno jakość obsługi i serwis – i to zarówno w kanjpkach trudno o bród jak i pod kątem starannie wybrukowanych ścieżek spacerowych, bulwarów i autostrady.
Waluta i płatności kartą. Ceny w Chorwacji
Kuna chorwacka jest oficjalną walutą Dalmacji.
1 HRK = 0,59 PLN
A da się taniej ? Ceny w Chorwacji
Czy można taniej ? Oczywiście ! Można zabrać ze sobą namiot, przyczepę oraz jedzenie z Polski. Ba ! Nawet widzieliśmy mistrzów z polskim piwem i wodą mineralną nad morzem w torbach z Biedronki. Można wynająć apartament w dwie rodziny i w ten sposób ciąć koszty noclegów. Chorwacja jest tak piękna, że warto odpocząć nad Adriatykiem gospodarując sobie w ramach własnego budżetu i stylu oraz sposobu na podróże. Każdy z nich jest dobry !
Nasz wybór – ceny w Chorwacji
Jak my podróżowaliśmy ? Własnym autem z Polski – pewnie da się kupić tanie połączenie lotnicze do Zadaru czy Zadaru, ale chcieliśmy pojeździć na miejscu. Poza tym ze względu na sytuację związaną z Covid decydowaliśmy na ten kierunek „na ostatnią chwilę” no i chcieliśmy być mobilni w razie wprowadzania obostrzeń na granicach.
Nocowaliśmy w wynajmowanych apartamentach przez Portal Booking. Z reguły trasę mamy zaplanowaną przed wyjazdem łącznie z rezerwacją noclegów. Tym razem było trochę jednak inaczej. Ze względu na pandemię miejsc noclegowych było sporo więc poza kilkoma zarezerwowanymi wcześniej decyzje podejmowaliśmy na miejscu. W niektórych miejscach szukaliśmy po prostu w terenie noclegu „na dziś” – o dziwo udawało się nawet znaleźć apartament w cenie 40 Euro za naszą 4-kę. Ale taki patent nie działałby w przypadku miejscowości typowo wypoczynkowych obleganych typu Baska Voda – tam mieliśmy rezerwację zrobioną z wyprzedzeniem. Jednak już na wyspie Korczula rezerwacji nie mieliśmy i udało się znaleźć bardzo fajny domek w rozsądnej cenie po negocjacjach (szczegóły niżej).
Noclegi – ceny w Chorwacji
Baska Voda
Tutaj lepiej rezerwować z wyprzedzeniem – nawet podczas wakacji 2020 (pandemia) miejsca były mocno oblegane.
Wyspa Korczula – noclegi
W samym mieście Korczula jest bardzo klimatycznie ale również ceny są dość wysokie. Najlepiej szukać coś w okolicach plaż i wybrzeża. W Lumbardii macie dwie piaszczyste (tak zgadza się piaszczyste !) plaże. Poza tym miejscowość jest bardzo spokojna, mnóstwo klimatycznych knajpek i jest bardzo spokojnie. Sporo tu apartamentów. Nam udało się wynegocjować na miejscu dobrą cenę na nocleg w Lumbarda Resort – namiary – klik.
http:// Booking.com
Jedzenie – ceny w Chorwacji
Restauracje – ceny w Chorwacji
Napoje i desery w restauracji
Poniżej przykładowe ceny napojów w restauracjach i kawiarniach:
Jedzenie ze sklepu. Ceny w Chorwacji
Na miejscu nie gotowaliśmy obiadów ale czasem robiliśmy śniadanie. A więc robiliśmy również zakupy przekąsek i napojów. Poniżej przykładowe ceny – głównie na podstawie zakupów w Konzum oraz lokalnego Lidla:
- słoik dżemu – 14 HRK
- pomidory (1kg) – 13 HRK
- opakowanie parówek – 12 HRK
- bagietka – 7 HRK
- chleb – 5 HRK
- ser biały – 18 HRK
- butelka wina białego – 25-40 HRK
- sok pomarańczowy (1l) – 6 HRK
- karton mleka – 5-7 HRK
- tonik – 7-8,4 HRK
- mały sok brzoskwiniowy – 15 HRK
- jogurt (mały) – 1,7-2,19 HRK
- kefir – 4 HRK
- bajgle – 5 HRK
- woda Jamnica (0,5 l) – 5,29 HRK
Śniadania czyli piekarnie. Ceny w Chorwacji
Plaża – ceny w Chorwacji
Transport – ceny w Chorwacji
Koszty transportu w Chorwacji to przede wszystkim paliwo, opłaty za autostrady i promy.
Benzyna – ceny w Chorwacji
Litr paliwa typu 95 to koszt 8,96 HRK
Chorwacja promami stoi
Żeby dostać się na wyspy będziecie korzystać z promów. Poniżej przykładowe ceny promów.
Prom na Rab (15 minut przeprawy):
- auto – 87 HRK
- dorosły – 15 HRK
- dziecko – 6 HRK
Autostrady
Parkingi
Parkowanie w centrum miast będących atrakcjami turystycznymi może być nielada wyzwaniem. Głównie ze względu na ogronną liczbę chętnych – szczególnie w letnim sezonie turystycznym. Musicie też się liczyć z opłatami za parkingi – godzina parkowania w Zadarze, Porec i Opatija to 10 HRK. Niestety system opłat jest różny – z reguły płacimy w parkomacie. Czasami można ściągnąć aplikację i wnieść opłatę on-line oraz przedłużyć czas parkowani. Ta opcja jest mega wygodna jeśli spodobało nam się w danym miejscu i chcemy nieco dłużej zostać. Jeśli szukacie parkingu w Dubrowniku to te najbliżej starówki są z reguły przepełnione i drogie. My skorzystaliśmy z parkingu przy centrum handlowym Atlant Centar – klik godzina parkowania kosztowała tutaj 10 HRK. Na piechotę przeszliśmy te ponad 2km na starówkę.
Zwiedzanie – ceny w Chorwacji
Podsumowanie – ceny w Chorwacji