Relacje z podróży

W kraju dombry i jabłek

Kazachstan to kolejny kraj, który odwiedziliśmy w ramach podróży po państwach Azji Środkowej.

Kazachstan to kraj kontrastów –  -40 st. C zimą i +40 st. C latem, rosyjskie przeboje i muzyka dombry, nowoczesne budynki Astany i socjalistyczne gmaszyska Ałmaty …… i tak dalej.

IMG_5125.JPG

Oryginalne jabłko, od którego pochodzą wszystkie inne, które znamy w naszych czasach, miało zostać odnalezione w górach Kazachstanu. I dlatego nie przez przypadek miasto Ałmaty to po kazachsku „ojciec jabłek”.

IMG_5115.JPG
Ojciec jabłek

Kazachstan to kraj najbardziej otwarty i przyjazny turystom – obecnie ruch bezwizowy na okres do 30 dni i jednocześnie zniesiony został obowiązek rejestracji w OVIR.

Informacje praktyczne:

Wiza:

Kazachstan – obecnie do 30 dni ruch bezwizowy  (w 2013 roku wiza jednokrotna na okres do 30 dni załatwiana w Konsulacie Kazachstanu w Warszawie kosztowała 35 Euro)

Czas:

Kazachstan  – +4h w stosunku do Polski

Pieniądze (kurs na dzień 27.04.2013 roku):

Kazachstan 1 USD = 148 tenge (KZT)  1 Euro = 195 KZT (obecnie 1 Euro = 398 KZT)

IMG_5102.JPG
Jedyne w Kazachstanie metro w Ałmaty

Komunikacja

W Kazachstanie warto przemieszczać się pociągami (w szczególności na trasie z Ałmaty do Astany).

W Kazachstanie ze względu na odległości warto przemieszczać się również samolotami linii „Air Astana” – bardzo dobre, bezpieczne linie z nowymi samolotami Airbus.

Noclegi:

W Kazachstanie hotele raczej drogie, w szczególności w Ałmaty czy w Astanie (powyżej 50 USD – chociaż można znaleźć coś w granicach 20-30 USD).

IMG_5153.JPG

Koszty

Do Azji Środkowej (do Taszkentu, Ałmaty lub Biszkeku) najlepiej (można znaleźć promocje na przelot – 2000-2500 pln w 2 strony) dolecieć liniami „Aeroflot”, „Turkish Airlines” czy „Air Baltic”. Do Astany można dolecieć „Wizz Air” z Budapesztu już od 500 złotych w 2 strony

IMG_5154.JPG

Bezpieczeństwo

Ogólnie bezpiecznie. W Kazachstanie była wymagana rejestracja, jeśli pobyt przekraczał 5 dni. Obecnie nie ma obowiązku rejestracji pod warunkiem, iż na lotnisku (czasami na przejściach lądowych) otrzyma się w paszporcie  2 prostokątne pieczątki oraz karteczki migracyjne.

Szczegółowa relacja:

3.05

Przejazd taksówką w Taszkiencie z centrum  na lotnisko za 11.000 UZS – ok. 15 min

23.50 – przelot liniami „Air Astana” (bardzo dobre kazachskie linie lotnicze z kapitałem brytyjskim) do Astany – 2h05 (bilety najlepiej kupować przez Internet na stronie „Air Astana” na kilka miesięcy naprzód).

IMG_5122.JPG

4.05

2.55 – przylot do Astany – lotnisko nowoczesne (szybka kontrola paszportowa)

Przejazd z lotniska do centrum Astany do hotelu „Aka”  – 2000 KZT – ok. 30 min.

Nocleg w hotelu „Aka” (Prospekt Zhenis 79) niedaleko stacji kolejowej – 9000 KZT za pokój z łazienką i ze śniadaniem (dobre warunki i czysto).

Śniadanie w hotelu – omlet, ser, chleb, kawa.

IMG_5148.JPG

Z hotelu przejazd autobusem Nr 12 (bilet 60 KZT/osobę) w okolice nowoczesnego centrum handlowego „Mega Astana”. W kawiarni „Costa” – kawa latte za 650 KZT.

Zwiedzamy Atameken (Kazachstan w miniaturze) – wejście 400 KZT/osobę – mapa Kazachstanu z odtworzonymi w miniaturze zabytkami oraz ukształtowaniem terenu, w tym makieta Astany.

IMG_5155.JPG
Atameken w Astanie

Przejazd autobusem Nr 32 do Khan Shatyr – centrum handlowego w budynku zaprojektowanym przez Normana Fostera i pokrytego materiałem utrzymującym cały rok stałą temperaturę ok. 25 st. C (w środku dużo roślinności i na dachu park wodny).

IMG_5177.JPG
Khan Shatyr

IMG_5174.JPG

Spacer po Nurzhol Bulvar i zwiedzanie Islamic Centre (meczet bogato zdobiony w środku) oraz zaprojektowanej przez Normana Fostera wieży Bajterek o wysokości 105 m (w kształcie drzewa ze złotą  kulą na szczycie).

IMG_5182.JPG

IMG_5185.JPG
Wieża Bajterek

Kształt wieży nawiązuje do opowieści ludowej o „mitycznym drzewie życia i magicznym ptaku szczęścia” – ptak Samruk włożył złożone przez siebie jajo w szczelinę między dwie gałęzie drzewa topoli będącego drzewem życia podtrzymującym niebo i w ten sposób powstało słońce. Wjeżdża się windą na zaszklony taras widokowy (widok na otaczający Astanę step) – wewnątrz można przyłożyć rękę do odlewu ręki Prezydenta Nazarbajewa.

IMG_5200.JPG
Dłoń Prezydenta jest większa ?

Oglądanie z zewnątrz Pałacu Prezydenckiego Ak Orda oraz przejazd autobusem nr 40 w okolice tzw. Piramidy Pokoju (Pałac Pokoju i Zgody). Wejście do Piramidy za 500 KZT/osobę (zwiedzanie z przewodnikiem) – budynek zaprojektowany przez Normana Fostera i przeznaczony na spotkania przedstawicieli różnych, światowych religii – najciekawszy jest ogromny tzw. Opera Hall, atrium oraz pokój spotkań położony na szczycie Piramidy. Z zewnątrz oglądamy tzw. Pałac Niepodległości (obecnie muzeum), Pomnik z orłem na szczycie (tzw. Kazak Yeli) oraz szklany budynek tzw. Shabyt.

IMG_5212.JPG
Piramida Pokoju

Przejazd autobusem Nr 32 na ulicę Respubliki. Obiad w gruzińskiej restauracji „Tiflis” – 0,5 l wina  gruzińskiego, sałatka z serem, chaczapuri z serem, chinkali, roladki z bakłażana z orzechami.

Przejazd autobusem Nr 10 w okolice dworca kolejowego. Odbieramy bagaże z hotelu i przejazd autobusem Nr 10 na lotnisko (60 KZT/osobę, około 1 h).

IMG_5210.JPG

22.35 – lot liniami „Air Astana” do Ałmaty – 1h10 – katering (baton i kanapka na ciepło)- bilety kupowane przez stronę „Air Astana”  (cena porównywalna do przejazdu na tej trasie nowoczesnym hiszpańskim pociągiem Talgo – ok. 12 h)

5.05

Z lotniska w Ałmaty przejazd taksówką za 1500 KZT do hotelu „Turkestan” –ok. 20 min.

Nocleg w hotelu „Turkestan” – 5000KZT za pokój z łazienką (prysznic na korytarzu).

Śniadanie w kawiarni – 4 bliny z twarogiem , 2 samsa z serem, 2 kawy latte – 840 KZT.

IMG_5077.JPG
Sobór Zienkowa

IMG_5074.JPG

Zwiedzamy Sobór Zienkowa z początków XX w. – cały z drewna i pomalowany w jaskrawe kolory – bogaty ikonostas w środku. Następnie idziemy do Muzeum Kazachskich Instrumentów Muzycznych (wejście 200 KZT/osobę) – nowoczesne z możliwością odsłuchania różnych instrumentów począwszy od dumbry (podobny do bałałajki z dwiema strunami) a kończąc na kobyz (podobny do skrzypiec). W Muzeum są również instrumenty ludowe z innych państw, w tym dudy z Polski.

IMG_5087.JPG
Muzeum Instrumentów – dombra

Udajemy się do łaźni „Arasan” – 1000 KZT/za 1h30/osobę + 300 KZT za klapki  i prześcieradło do okrycia się – łaźnie ponoć najbardziej nowoczesne w Azji Środkowej (oddzielne dla kobiet i mężczyzn sauny suche i mokre oraz basen do kąpieli).

IMG_5094.JPG
Łaźnie Arasan

Przejazd metrem ze stacji  Zhibek Zholy do stacji Abaya (bilet 80 KZT/osobę) – metro nowoczesne (koreańskie wagony), mozaiki na ścianach.

Idziemy na Plac Republiki z Pomnikiem Niepodległości ze statuą tzw. Złotego Człowieka (kopia odkrytego niedaleko Ałmaty uzbrojenia scytyjskiego wojownika), Ratuszem oraz Pałacem Prezydenckim.

 

IMG_5116.JPG

W centrum handlowym pod Placem Republiki warto zakupić tanie pamiątki –  koszulki w barwach flagi Kazachstanu (2200 KZT), pokrywki w kształcie jurty na czajnik, miniatury jurt czy lalki w narodowych strojach.

IMG_5117.JPG
Złoty Człowiek

Następnie zwiedzamy tzw. Central State Museum (wejście 100 KZT/osobę) – miniatury znanych budowli Kazachstanu, replika zbroi tzw. Złotego Człowieka, wystawa jurt oraz życia na stepie oraz współczesnej historii Kazachstanu (ogólnie muzeum niezbyt ciekawe).

IMG_5132.JPG
Kolejka na Kok Tobe

 

IMG_5138.JPG

Idziemy do kolejki linowej na wzgórze Kok Tobe  o wys. 1100 m – przejazd w 2 strony za 2000 KZT/osobę – z tarasów widokowych widok na miasto oraz na pobliskie góry Alatau, pomnik zespołu „The Beatles” , mini zoo oraz restauracje i sklepy z pamiątkami.

IMG_5139.JPG

Zjazd kolejką do centrum i obiad w restauracji „Kimep Grill” – restauracja samoobsługowa – makaron z mięsem i warzywami, 2 samsy z serem, sałatki warzywne, woda, owoce – 2220 KZT.

Przejazd metrem ze stacji Abaya do stacji Zhibek Zholy i wieczorem spacer po centrum Ałmaty.

IMG_5065.JPG
Przejście graniczne w Korday

 

6.05

Rano przejazd taksówką na dworzec autobusowy Sayran za 800 KZT.

Na dworcu w barze – woda 1 l za 110 KZT + samsa z kurczakiem za 80 KZT/sztukę.

Przejazd taksówką (dzielona z 2 osobami jeszcze) na granicę z Kirgistanem w Korday za 2500 KZT – ok. 3 h (taksówki czekają przed dworcem Sayran).

IMG_5099.JPG

 

19 myśli w temacie “W kraju dombry i jabłek”

  1. Kazachstanem jestem zainteresowana od dawna (również ze względu na rodzinne korzenie). Cieszę się, że natrafiłam na Twój tekst. Jestem bogatsza o praktyczne informacje ułatwiające z pewnością ewentualną podróż w przyszłości. Ale też bardzo podoba mi się szczegółowy opis pobytu, bo można zainspirować się odwiedzonymi przez Ciebie miejscami – świetnie dokumentujesz kulturę i społeczność 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s