Polska Toskania – Lubuski szlak wina i miodu
Nie trzeba jechać do Włoch czy Francji, żeby spróbować enoturystyki czyli turystyki winiarskiej. W okolicach Zielonej Góry znajdują się jedne z najstarszych upraw winorośli w Polsce. To Polska Toskania – Lubuski szlak wina i miodu. Obecnie winiarstwo przeżywa tam prawdziwy rozkwit – winnice są rozbudowywane, tworzone są nowe. Ten rejon stał się celem wypraw dla somelierów.
Ponoć jedna z kropel krwi Bachusa spadła na tereny dzisiejszego województwa lubuskiego, a od XII wieku zaczęto uprawiać tam krzewy winorośli. Narodzinom winiarstwa sprzyjało ukształtowanie terenu – lekko pofałdowanego. Kapryśna pogoda nie zawsze sprzyjała – majowe przymrozki powodowały cierpki smak owoców. Miejscowi tłumaczyli wtedy, że jest to specjalny gatunek wina podawany specjalnie do dziczyzny. Faktem jest, że każdego roku można było odczuć inne smaki winogron – stąd urozmaicenie w poszczególnych rocznikach. To tutaj rozpoczęto na początku XIX wieku produkcję niemieckiego szampana ! Kolejne wytwórnie powstawały – najsłynniejsza to zakłady Gremplera, przekształcone po wojnie w Lubuską Wytwórnię Win, która zakończyła działalność w 1999 r.
Od kilkunastu lat zaczął się prawdziwy boom winiarski – zakładane są kolejne winnice – jedne przez zapalonych hobbystów, inne w celach komercyjnych. W Zielonej Górze działa Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plantatorów Winorośli i Producentów Wina.
Co roku we wrześniu w ramach obchodów Dni Zielonej Góry celebrowane jest Święto Winobrania związane z zakończeniem zbiorów z winnic. Przez miasto przechodzi kolorowy korowód, na czele którego kroczy bóg wina – Bachus. O Toskanii pisaliśmy tutaj – klik.
Lubuski szlak wina i miodu umożliwia zwiedzanie okolicznych winnic, zakup wina, miodu i lokalnych pamiątek.
Znajdziecie tu takie gatunki win jak Regent, Pinot Noir, Traminer, Saint Laurent.
Sam szlak istnieje już ponad 10 lat.
Warto zajrzeć do położonego 16 km od Zielonej Góry Lubuskiego Centrum Winiarstwa – to jedyne w Polsce żywe muzeum wina, gdzie możemy wziąć udział w warsztatach winiarskich, somelierskich lub kulinarnych, obejrzeć eksponaty związane z wyrobem trunku i halą pokazową prezentującą proces produkcji wina. Przed wizytą lepiej skontaktować się z centrum i dopytać o możliwość zwiedzania – szczególnie w weekendy przewodnik dostępny jest po wcześniejszym kontakcie.
Listę winnic znajdziecie tutaj – klik.
My odwiedziliśmy kilka z nich – każda jest inna – mniej, bardziej nowoczesna – jedno jest wspólne – życzliwość i gościnność.
W okresie od maja do października na zwiedzanie nie trzeba się z reguły umawiać – właściciele chętnie oprowadzą bezpłatnie po winnicach.
Winnica Kinga – Polska Toskania – Lubuski szlak wina i miodu
Prowadzona przez drugie pokolenie winiarzy. Obecnie ma ponad 40 odmian winorośli. Winnica oferuje pakiety degustatorsko-szkoleniowe, jazdy konne, rejsy statkiem po położnej obok Odrze. Ciekawostką jest możliwość degustacji i zakupu konfitury winogronowej, kiszonych liści winnych, winogron w syropie czy śliwek w winie.
Winnica na Leśnej Polanie- Polska Toskania – Lubuski szlak wina i miodu
Miejsce gdzie możemy zwiedzić szkółkę winorośli pod opieką gospodarza oraz skorzystać z noclegu – klik.
Gospodarze są przesympatyczni i chętnie opowiadają o trudach hodowli winorośli w polskich warunkach. Samo miejsce położone jest daleko od głównej drogi – umożliwiając relaks z dala od cywilizacji.
Winnica Miłosz – Polska Toskania – Lubuski szlak wina i miodu
Ze wszystkich przez nas odwiedzonych najbardziej nowoczesna i przypominająca toskańskie klimaty. Wykończona klimatyczną cegłą piwniczka ze stołami oferuje przekąski do wina jak również gospodarze mogą przygotować dania obiadowe na zamówienie. Należy wcześniej zarezerwować degustację win.
Zielona Góra – prawie jak w Pizie – Polska Toskania – Lubuski szlak wina i miodu
Miasto położone na wzgórzach nad rzeką Odrą. Raczej mało odwiedzane – a szkoda bo jest tu co robić !
Nie było zniszczone podczas wojny – starówka zachowała oryginalne XIX-wieczne budynki. Na Starym Rynku znajdziecie Ratusz z wieżą lekko odchyloną od pionu.
W sercu miasta zbocze Wzgórza Ceglanego wokół Palmiarni porośnięte jest krzakami winnymi. Sama Palmiarnia powstała w 1961 r. jako przybudówka domku winiarskiego. Obecnie jest tutaj restauracja.
Winiarskie motywy znajdziemy na wielu budynkach miasta. Dumnie prezentuje się Pomnik Bachusa. Koniecznie poszukajcie małych bachusików (coś na wzór krasnali we Wrocławiu) – to seria małych rzeźb poukrywanych w różnych miejscach. Jest ich ok. 30 – z każdym rokiem przybywają nowe !
Tutaj znajdziecie aktualną mapę rzeźb – klik.
Z kolei w samej Zielonej Górze warto odwiedzić Muzeum Ziemi Lubuskiej z utworzoną od kilku lat galerią Muzeum Wina. Pokazane są tutaj różne etapy rozwoju winiarstwa od średniowiecza po czasy współczesne.
Zobaczymy rzeźby Bachusa. Dużo eksponatów pochodzi z Lubuskiej Wytwórni Win w Zielonej Górze.
Noclegi – Polska Toskania – Lubuski szlak wina i miodu
Rozsądne ceny i dobre położenie ma Hotel Pod Dębem
Fajnym rozwiązaniem dla większej liczby osób są Apartamenty Centrum Krawiecka