Jak dojechać do Lwowa – pociągiem !
Jak dojechać do Lwowa ? Przecież przekraczanie granicy polsko-ukraińskiej to koszmar ! Kolejki, kontrole, długi czas oczekiwania ? Jak potem jechać z tej granicy ? Brać transport ? Czy lepiej własnym samochodem ? No pojechalibyśmy do Lwowa ale ta granica ! A gdyby tak wsiąść w Polsce i wysiąść we Lwowie ? Bez konieczności wysiadania i czekania na granicy ? Celnicy przyjdą do nas, a my będziemy sobie siedzieć komfortowo w ciepłym pomieszczeniu. Poniżej opis naszej podróży z Przemyśla w Lwowa pociągiem – jak kupić bilet, ile to kosztuje i jak to wygląda w praktyce. Gdzie zostawić auto w Przemyślu ?
Słyszeliście o kolejkach na granicy polsko-ukraińskiej ? Ponoć samochody czekają na wjazd na Ukrainę kilka godzin ? Nasi znajomi jechali niedawno samochodem i faktycznie na granicy spędzili duuuużo czasu. Ktoś jechał marszrutkami ale zanim dojechał to musiał kilka razy wysiadać. Jak dojechać do Lwowa i nie stracić czasu ? No i nie wydać dużo na bilet lotniczy ? Pociągiem !
Nasze dotychczasowe artykuły o Lwowie:
Przekraczanie granicy na piechotę i publicznym transportem. Jak dojechać do Lwowa
Pięć lat temu tuż po Euro testowaliśmy wersję przechodzenia granicy na piechotę. Minibus z Przemyśla dowiózł nas do granicy, potem przekraczaliśmy sami granicę, a po stronie ukraińskiej złapaliśmy autobus, który nas dowiózł przed Lwów, a potem marszrutkę do Lwowa. Trochę kombinowania i czasu nam to zajęło. W stronę powrotną z kolei wracaliśmy podobnie ale w Medyce kłębił się tłum ludzi na przejściu – oczywiście 99% to byli Ukraińcy. Polacy byli wpuszczani w osobnej kolejce i przepuszczani ale mieliśmy niesmak ze względu na takie sztuczne „podziały”.
Samolotem drogo. Jak dojechać do Lwowa
Do Lwowa polecicie z Warszawy LOTem. Ceny połączeń na majówkę w dwie strony to ok. 700 PLN/ osobę. Trochę sporo ?
Z kolei WizzAr lata z Gdańska, Katowic i Wrocławia – jednak ceny też nie należą do najtańszych – blisko 550 PLN w obie strony na majówkę.


Pociągiem w 2h w komforcie. Jak dojechać do Lwowa
Pod koniec 2018 r. przetestowaliśmy nowy sposób na przekraczanie granicy polsko-ukraińskiej. Jest najtańszy i najwygodniejszy. Z Przemyśla dostaliśmy się w ciągu 2h jednym środkiem transportu do Lwowa !
Na granicy nie musieliśmy nawet z niego wysiadać. Mało tego – celnicy i służby graniczne same do nas przyszły ! Skorzystaliśmy z pociągu relacji Przemyśl-Lwów ! Połączenie realizowane jest od 2016 roku przez ukraińskie linie kolejowe specjalnie przygotowanym do tego składem.
Ten pociąg tak naprawdę jedzie na trasie Przemyśl-Kijów (8h) i przypomina … polskie Pendolino ! Nie musicie się martwić o miejsce do siedzenia bo bilet kupujecie od razu z miejscówką.


Pociąg – jak to wygląda w środku. Jak dojechać do Lwowa
Jechało z nami mnóstwo Polaków korzystających z wygodnego połączenia. Wracaliśmy z kolei do Polski z grupą młodych Niemców jadących właśnie z Kijowa do Polski.
Wnętrze pociągu przypomina nowoczesne składy – fotele lotnicze, podłokietniki, podpórka na nogi, rozkładane stoliki, gniazdka. No może nie ma chodzących stuartów z jedzeniem ale za to wagon restauracyjny też jest. Czyste i nowoczesne toalety, ekrany tv pokazujące informacje o podróży (prędkość pociągu) i śmieszne filmiki.
Do tego w pociągu możecie skorzystać z darmowego wi-fi (nie zawsze działa, ale w 70% trasy działało).
Ten pociąg jedzie specjalnie do tego przystosowanymi torami – nie stoi czekając na zmianę rozstawu kół na granicy. Miejsca w klasie drugiej mają układ 2+3.
Bagaże można włożyć na półki nad siedzeniami albo w korytarzach na dedykowanych do tego półkach.




Przekraczanie granicy – pociągiem z Przemyśla do Lwowa. Jak dojechać do Lwowa
Pociąg odjeżdża z peronu 4 Dworca w Przemyślu – ma wydzielone osobne tory – o szerokości takiej jak na Ukrainie. Dzięki temu nie muszą być zmieniane rozstawy kół przy przekraczaniu granicy. Przy wsiadaniu kontrolowane są bilety.
Jadąc z Przemyśla do Lwowa najpierw wsiadają polscy pogranicznicy – pociąg staje na ok. 20 minut w Medyce. Polskie służby bardzo sprawnie chodzą po wagonach sprawdzając paszporty. Urzędnicy wysiadają i pociąg rusza, przejeżdża przez urządzenie do prześwietlania wagonów – taki mostek/ bramka – widzicie tylko błysk światła.
Za granicą wsiadają służby celne ukraińskie i sprawdzają paszporty. Pociąg nie zatrzymuje się na ten czas – Ukraińcy chodzą i sprawdzają dokumenty w czasie jazdy. Minus jest taki, że nie spieszą się z kontrolą i w zasadzie kończą sprawdzać tuż przed dojazdem do Lwowa.
Na ten czas toalety są zamykane i niestety żadne błagania o nagłą potrzebę nie działają ! Więc lepiej skorzystać z łazienki od razu po ruszeniu pociągu z Przemyśla.


Przekraczanie granicy – pociągiem spowrotem ze Lwowa do Przemyśla. Jak dojechać do Lwowa
Ruszamy z Dworca lwowskiego pociągiem w stronę Polski.
Służby graniczne ukraińskie wsiadają dopiero przed granicą z Polską – także tym razem toalety są otwarte dłużej. Na czas kontroli pociąg stoi przed granicą – około 20 minut. Polacy tylko pokazują paszporty, a służby z mobilnymi terminalami (tak!) weryfikują naszą tożsamość.
Przejeżdżamy do granicy, wsiadają polscy celnicy. Pociąg stoi około 20 minut, znów kontrola paszportowa, tym razem wyrywkowo jesteśmy pytani o bagaże – który jest nasz. Nie widzieliśmy, żeby ktoś musiał pokazywać co ma w bagażu. Nawet kontrolowani Ukraińcy odpowiadali tylko na pytania typu – czy jadą do pracy czy na studia. Wszystko sprawnie i szybko.


Czas przejazdu. Jak dojechać do Lwowa
Pociąg jedzie ok. 2h – zarówno w jedną jak i druga stronę
Ile to kosztuje i jak kupić bilet. Jak dojechać do Lwowa
Bilety możecie kupić albo w kasach biletowych PKP, które obsługują połączenia międzynarodowe. Jednak ta opcja kosztuje więcej – PKP dolicza dodatkowe opłaty za zakup biletu.
Bilety możecie kupić przez Internet przez stronę ukraińskich kolei – klik
Standardowo wybieracie daty podróży, miejsca do siedzenia (druga klasa jest tańsza). Możecie płacić kartą.
Bilet dla osoby dorosłej kosztuje w jedną stronę 252 UAH (ok. 30 PLN) i dla dziecka 191 UAH (25 PLN). Dzieci do lat 5 nie płacą i nie przysługuje im miejsce do siedzenia.
Lepiej kupić bilety z wyprzedzeniem – sporo osób korzysta z tego wygodnego połączenia.
Jadąc pociągiem nie widzieliśmy żadnego wolnego miejsca ! Nie liczcie, że kupicie bilet w kasie w Przemyślu na ten sam dzień !


Gdzie zaparkować w Przemyślu ? Jak dojechać do Lwowa
To nie jest najłatwiejsze zadanie. Mając bagaż chcemy dojechać w miarę blisko dworca kolejowego własnym samochodem.
Na Placu przed Dworcem obowiązuje strefa płatnego parkowania. Opłaty w parkomatach tylko gotówką (w Przemyślu nie działa aplikacja mobi-parking).
Niestety nie da się również zapłacić za parkowanie „z góry” – parkując w weekend (czas bez opłaty) nie można wrzucić pieniądze, żeby zapłacić za np.: poniedziałek i wtorek. Po prostu parkomat nie przyjmuje pieniędzy komunikując, że dziś nie są pobierane opłaty. Dodatkowo parking pod Dworcem jest dość mocno zatłoczony i ciężko znaleźć tu miejsce.
Prywatny parking na poniższej mapce jest położony ok. pół kilometra od Dworca. Jest dodatkowo płatny (ok. 20 PLN/ doba) ale niestety był pełen:
Koniec końców zaparkowaliśmy przy ul. Mickiewicza – ok. 300 metrów od Dworca. Nie ma tam strefy płatnego parkowania. Trudno wprawdzie znaleźć miejsce ale w końcu się udało.
Dobrą opcją jest też zostawienie samochodu pod hotelem w Przemyślu i dojazd na Dworzec Taksówką.
Recepcjonistka z naszego hotelu Albatros nam to doradzała i jest to bardzo fajna opcja. Wprawdzie musicie zapłacić za taxówkę ale nie płacicie za parking.
Jak dojedziemy do Przemyśla.
Możemy dojechać pociągiem – niestety połączenia kolejowe z innych miast polskich nie są skoordynowane z pociągiem relacji Przemyśl – Lwów. Przykładowo pociąg z Warszawy do Przemyśla jedzie ok. 6-7h.
Obecnie z miejsc takich jak Kraków i Rzeszów dojedziecie szybko do Przemyśla samochodem autostradą A4.
Z Warszawy do Krakowa droga zajmie Wam ok. 3,5 h – dzięki poprawieniu ostatnio dróg (obwodnica Radomia!!!!) prawie cały czas macie dwupasmówkę i dopiero ok. 40 km przed Krakowem robi się węziej. A z Krakowa wjeżdżacie już na A-4 do Przemyśla i po 2,5h możecie być na miejscu.
Gdzie spać w Przemyślu. Jak dojechać do Lwowa
Dobrą opcją jest przyjechać do Przemyśla dzień wcześniej i przenocować.
Po raz kolejny korzystaliśmy z Hotelu Albatros – klik
Hotel jest nieco z boku pod Przemyślem, trzygwiazdkowy i ma przyzwoity standard oraz rozsądne ceny. Pokoje są czyste. Nie ma tu luksusów ale na przespanie się w czasie podróży to miejsce jest idealne.
Czteroosobowy pokój z łazienką kosztuje 159 PLN. Pokoje jednoosobowe już od 99 PLN.
Za śniadanie zapłacicie 15 PLN/ osobę – bufet szwedzki oraz na zamówienie jajecznica/ parówki (w cenie).

Podsumowanie. Jak dojechać do Lwowa
Podróż pociągiem na Ukrainę na odcinku Przemyśl – Lwów to świetna opcja na sprawne i bezproblemowe przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej.
Nie kosztuje dużo – ok. 30 PLN za bilet międzynarodowy to rozsądna cena. Do dopracowania pozostaje kwestia parkingu w Przemyślu – jeśli jedziecie samochodem. Warto tu przenocować przed podróżą – tym bardziej, że Przemyśl położony jest dość daleko. A w samym Przemyślu jest też sporo do zobaczenia – zobaczcie w tym artykule co zobaczyć w Przemyślu – klik.