Odessa informacje praktyczne
Odessa informacje praktyczne – czyli artykuł o kompocie 🙂 No nie tylko! Oczywiście, że o kultowej knajpce też tu poczytacie. Będzie o tanich biletach lotniczych ale również o pendolino w wersji ukraińskiej i … mołdawskiej. Ale przede wszystkim o tym kiedy i jak jechać do Odessy, gdzie nocować, czy jest bezpiecznie, jakie są ceny i jak poruszać się na miejscu.
To jeden z najdłuższych artykułów na tym blogu. Jest parktycznym poradnikiem do innego artykułu o zwiedzaniu Odessy – klik. Chcieliśmy zebrać informacje praktyczne o Odessie w jednym miejscu. Mamy wielki sentyment do tego miejsca. Byliśmy w nim po raz pierwszy ponad 20 lat temu, a niedawno wróciliśmy tam z dziećmi. Odessa informacje praktyczne – mam nadzieję, że to pigułka wiedzy co i jak o Odessie. Zapraszamy Was też do naszych innych artykułow o Ukrainie – chcecie poczytać o Lwowie – klik ?
Bezpieczeństwo
Naprawdę nie wiem dlaczego Odessa kojarzy się z Krymem. Może dlatego, że leży nad Morzem Czarnym. Jednak jest oddalona spory kawałek od Półwyspu Krymskiego. Co więcej jest jednym z nielicznych ośrodków nadmorskich Ukraińców więc jej popularność będzie znacząco rosnąć. Szczególnie wśród lokalsów. Sytuacja polityczna nie ma wpływu na bezpieczeństwo w Odessie. Samo miasto jest dość spokojne i bardziej obawiałabym się dziur w chodnikach (a zdarzają się) niż napadu czy złodziei.
Język. Odessa informacje praktyczne
Na ulicach sporo słyszy się Rosyjskiego. Zdecydowanie więcej niż we Lwowie czy Kijowie. Ten język na pewno ułatwia porozumiewanie się. Jednak w hotelach czy dużych knajpkach bez problemu dogadacie się po angielsku. Regułą jest – jak wszędzie w „bloku wschodnim”, że młodzi raczej powinni mówić po angielsku.
Kiedy jechać do do Odessy
Odessa leży nad Morzem Czarnym w klimacie oceanicznym. Od maja do września panują tu dość ciepłe temperatury. Przez cały rok słupek rtęci nie spada poniżej zera. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń. Z kolei najcieplejszy okres to lipiec i sierpień (wtedy wówczas spokojnie możecie wykąpać się w morzu). Przez cały rok można spodziewać się opadów deszczu. Do Odessy najlepiej podróżować w okresie od maja do września. Aczkolwiek my byliśmy w połowie listopada i było bardzo słonecznie, ok. 15 stopni w ciągu dnia. W styczniu możecie się spodziewać deszczowej i mglistej pogody – dokładnie taką mieliśmy będąc tutaj w 1999 roku.

Co i gdzie jeść. Odessa informacje praktyczne
Na poniższej mapce zaznaczyliśmy miejsca, gdzie warto pójść coś zjeść albo … wypić 🙂 O deserze też nie zapomnieliśmy ! Oprócz poniższych miejscówek w Odessie znajdziecie mnóstwo klimatycznych knajpek i kawiarenek. Najwięcej ich znajdziecie w okolicach starówki. Namiary na poniższe knajpki macie na poniższej mapce – wystarczy najechać kursorem.
Kompot – klimatycznie jak u babci na śniadanie i obiad
To miejsce chyba najbardziej znane w Odessie. Przepyszne śniadania – zarówno w stylu ukraińskim czy typowo zachodnim. Bliny z łososiem, bagietki ze śledziami, waraniki czy obłędne wręcz syrniczki na śniadanie ! Ale dla chętnych są też omlety, jajecznica czy kanapki. Koniecznie spróbujcie tutejszej herbaty podawanej w typowo wschodnim stylu – z konfiturami – smak dzieciństwa ! Sztandarowym napojem tutejszym jest oczywiście ….. kompot – podawany w wielkich litrowych słojach z owocami (można kupić również na szklanki). bardzo piękne stylowe trochę w stylu francuskim wnętrza. Podają tu również bardzo smaczną kawę. Ceny raczej takie jak we Lwowie – czyli z tych wyższych – jak na standardy Odeskie.
Ceny:
- jajecznica – 110 UAH
- naleśniki z twarogiem – 105 UAH
- jajecznica – 110 UAH
- syrniki – 110 UAH
- kompot 1 l – 100 UAH
Puzata Chata – samoobsługa na szybko z pysznym jedzeniem
Puzata Chata na Ukrainie to miejsce, które zawsze musimy odwiedzić będąc za naszą wschodnią granicą. Samoobsługowy bar ze świeżym jedzeniem – przekąski, zupy, desery, a od niedawna nawet śniadania. Koniecznie spróbujcie tutejszych śledzi pod pierzynką – są przepyszne ! Pielmieni i waraniki również ! Przepyszne naleśniki z dżemem morelowym – omamo ! Ceny zdecydowanie bardziej przyjazne niż w Kompot:
- pierogi z wiśniami – 38 UAH
- sirniki – 36 UAH
- pielmieni – 36 UAH
- pierogi ruskie – 32 UAH
- zupa soljanka – 28 UAH
City food market
Industrialne wnętrze w nowoczesnym stylu z kuchnią lokalną ukraińską ale również ogromnym wyborem owoców morza, które mogą być smażone i przygotowywane na Waszych oczach. Bogactwo śledzi pod różnymi postaciami. Ale również hamburgerów czy kuchni wegetariańskiej.
Roshen – słodyczy raj od Prezydenta
Firma byłego prezydenta Ukrainy ma piękne salony w każdym większym mieście. Warto tu zajrzeć, żeby kupić bombonierkę na prezent albo czekoladki na wagę.
Pijana Wiśnia – na rozgrzewką
Kultowa knajpka ze Lwowa jest również w Odessie ! W sam raz na jesienne wieczory ! Zresztą jej oddział jest już w Warszawie na Nowym Świecie ! Cena kieliszka nalewki na ciepło lub na zimno z paroma owocami w środku – 42 UAH
Jak dojechać. Odessa informacje praktyczne
Samolotem
LOT operuje na trasie Warszawa-Odessa oferując cenę ok. 600 PLN/ bilet powrotny.
Zdecydowanie tańsze połączenia znajdziecie Ryanairem z Gdańska, Krakowa czy Katowic – już od ok. 90 PLN/ obie strony (a w promocjach bywa taniej).
Pociągiem. Odessa informacje praktyczne
Przyjazd na Ukrainę pociągiem to bardzo dobra opcja szczególnie biorąc pod uwagę wygodne przekraczanie granicy. Nie musicie nawet wysiadać z pociągu – celnicy sami do Was przyjdą do Waszego fotela ! Omijają Was też kolejki na granicy. Ale po kolei jak z tym pociągiem jest ! Poniżej macie opisane różne opcje. Odessę w końcu możecie potraktować jako cześć Waszej podróży i połączyć ze zwiedzaniem innych miast Ukrainy – np: Kijowa. Z samej Odessy macie blisko już do Kiszyniowa, gdzie też pokażemy Wam jak wygodnie dojechać nowoczesną (tak !) koleją …. mołdawską 🙂 Opisujemy również dla Was jak kupić bilety przez internet. No to po kolei.
Pociągiem ukraińskiej intercity
Nie namawiamy Was na kilkunasto-godzinną podróż z Polski do Odessy – chociaż jest to możliwe 🙂 Jeśli jednak chcielibyście również zobaczyć Lwów lub Kijów, a potem wybrać się do Odessy to mamy dla Was pewną propozycję. O wygodnym dojeździe do Lwowa pociągiem z Polski (Przemyśl) pisaliśmy Wam w tym artykule – klik.
Nowoczesny skład intercity jedzie na trasie Przemyśl-Odessa. Poszczególne odcinki podróży to:
- Przemyśl – Lwów – ok. 3h – koszt. 30 PLN,
- Lwów – Kijów – ok. 6h – koszt ok. 50 PLN,
- Kijów – Odessa – ok. 7h – koszt. ok. 55 PLN.
Ukraińskie Pendolino – jak to wygląda
W pociągach ukraińskiego intercity obowiązuje rezerwacja miejsc więc nie musicie się martwić o tłok. Jest bardzo dużo miejsca na nogi. Do swojej dyspozycji macie również rozkładane stoliki. Toalety były czyste nawet pod koniec 7h trasy do Odessy – zresztą sami zobaczcie na poniższych zdjęciach. Miało być darmowe WiFi ale u nas akurat nie działało (wcześniej na trasie Przemyśl-Lwów przez większą część trasy działało). Przy fotelach są gniazdka. Możecie skorzystać z pociągowego baru lub zamówić coś do fotela. Jak to pociągu – można sobie pochodzić po składzie i rozprostować kości. Ta jazda była naprawdę wygodna !
Jak kupić bilety na pociąg do Odessy ? I ile to kosztuje ?
Bilety na połączenia kolei ukraińskiej możecie kupić on-line poprzez stronę kolei ukraińskich – klik. Nie kupujcie ich w kasie kolejowej w Polsce bo zapłacicie znacznie więcej ! Kupując bilety wybieracie miejsca, w jakich chcecie siedzieć. Możecie zapłacić kartą. Bilety na to połączenie bardzo szybko się kończą (podobnie zresztą jak na połączenie Przemyśl-Lwów). Bilet w jedną stronę na trasie Kijów-Odessa kosztuje ok. 360 UAH czyli ok. 55 PLN. Podobna cena obowiązuje na połączeniu Lwów-Kjów. Na trasie Przemyśl-Lwów bilety kosztują ok. 25-30 PLN
Samolotem do Kijowa a potem pociągiem do Odessy
Możecie również polecieć do Kijowa z Polski tanim przewoźnikiem (Ryanair lub WizzAir), a potem po zwiedzaniu Kijowa wsiąść do pociągu do Odessy. Akurat taki był nasz wybór.
Z Mołdawii do Odessy czyli mołdawskie pendolino
Inną opcją jest połączenie zwiedzania Odessy z Mołdawią. Od całkiem niedawna z Kiszyniowa jeździ nowoczesny skład kolei mołdawskiej na trasie do Odessy.Mołdawia dostała na niego dofinansowanie z UE. Przejazd zajmuje 3h i prowadzi przez Nadniestrze (nie musicie wysiadać do kontroli). Tak zresztą my zrobiliśmy.
Bilety na to połączenie kolejowe kupicie on-line tutaj – klik. Koszt biletu to ok. 250 UAH/ osobę. Na dworcu w Odessie musicie w okienku kasowym wymienić swoją rezerwację na papierowy bilet (od ręki bez dodatkowych opłat).
Pociągi z dworca w Odessie ruszają z innego bocznego toru. Wejście do niego jest poza ogrodzeniem dworca – trzeba wyjść poza dworzec za ostatnimi peronem, przejść kawałek wzdłuż płotu i dopiero jest wejście na peron obsługujący połączenia do Kiszyniowa. Niestety brak oznakowania do tego peronu. Na całe szczęście pytaliśmy lolalsów i wpadliśmy zziajani do pociągu (a za nami kolejni turyści w podobnym stanie). Pociągi kursują tylko w piątki, soboty i niedziele.

Samochodem. Odessa informacje praktyczne
Trasa samochodowa z Polski obejmuje blisko 1.300 km i 16h jazdy. Droga prowadzi przez granicę polsko-ukraińską oraz Kijów.
Gdzie spać. Odessa informacje praktyczne
Hotele raczej należą tu do droższych opcji noclegowych. Warto poszukać miejscówek typu apartamenty/ mieszkania do wynajmu. Wówczas będziecie mieli dla siebie również aneks kuchenny/ kuchnię oraz na wyposażeniu sprzęt typu pralka czy zmywarka.
My korzystaliśmy z Apartament in Center of Odessa – klik – za 816 UAH (ok. 130 PLN) mieliśmy czyściutki i nowoczesny apartament – mieszkanie z salonem, sypialnią, aneksem kuchennym i obszerną łazienką z prysznicem i pralką.Podwójna rozkładana sofa w salonie oraz szerokie podwójne łóżko w sypialni. Serio – warunki były lepsze niż w hotelu. A do tego miejsce położone w cichej okolicy 5 minut na piechotę od centrum miasta. Pani opiekująca się tym miejscem czekała na nas przyjazd do północy ! Oczywiście jest darmowe Wi-fi i tv. To mieszkanie to świetna opcja dla rodziny z dziećmi albo dwóch podróżujących par.
Jak poruszać się po Odessie
Odessa to jeden wielki teren spacerowy – nadmorski bulwar, miasto ze starówką, zadrzewione ulice zachęcają do poruszania się na piechotę. Jednak miasto jest dość rozłożyste więc nie wszędzie jednak dojdziecie spacerkiem. Dojechać z centrum trzeba na plażę Arkadii czy na lotnisko. Na miejscu warto brać taxówki. Sporo z nich to Uber bądź Bold albo ich lokalne odpowiedniki. Dlatego warto mieć aplikacje do ich zamawiania. Jednak jeśli zobaczycie oczekującą taxówkę zapytajcie szofera – z pewnością bez problemu zabierze Was nawet jeśli nie będziecie mieć aplikacji w telefonie ! Ustalcie najlepiej z góry cenę kursu !
Rozmowy telefoniczne i internet. Odessa informacje praktyczne
Ukraina jest poza ternem UE i nie skorzystacie tutaj z pakietów internetowych danych komórkowych po korzystnych cenach, a taryfy rozmów głosowych również nie należą do najtańszych. Dlatego jeśli chcecie być koniecznie non-stop on-line to najlepiej zakupcie kartę SIM lokalnego operatora. Są one dostępne na lotnisku, dworcach i w sklepach. Jeśli szukacie aplikacji z mapami off-line to namiary na nią znajdziecie tutaj – klik
Waluta lokalna i karty kredytowe. Odessa informacje praktyczne
Walutą obowiązującą jest hrywna ukraińska 1 UAH = 0,16 PLN.
Taxówkarze bez problemu rozliczą się z Wami również w Euro – jednak bardziej opłaca się płacić w UAH.
Akceptowane są karty kredytowe i Revolut – z bankomatów wypłacicie gotówkę. Jeśli możecie wypłacać bezkosztowo hrywny z karty to lepiej w ten sposób pozyskać środki niż wymieniać w kantorze. Z kolei kantory akceptują złotówki, Euro i dolary amerykańskie.
Ceny. Odessa informacje praktyczne
Przykładowe ceny znajdziecie poniżej:
- tabliczka czekolady Roschen – 18 UAH
- batonik Roschen – 7 UAH
- 6 pierożków z mięsem – 24 UAH
- sok z granatów (szklanka) – 25 UAH
- obiad w Puzata Chata na jedna osobę (zupa + danie + deser) – ok. 100 UAH
Co przywieść z Odessy
Oczywiście matrioszki, wesołe magnesy, torby plażowe – takie pamiątki możecie przywieść z Odessy. Nie obejdzie się też bez kubeczków oraz przypinek oraz ludowych laleczek.
Powyżej w artykule znajdziesz linki afiliacyjne, czyli dostajemy mały procent ze sprzedaży. Nic Was to nie kosztuje, a wspieracie Warsztat Podróży – dziękujemy – to nas motywuje do pisania dla Was !