Jordania co zobaczyć – przykładowa trasa i info o Jordan Pass
Jordania co zobaczyć – ten artykuł to tak naprawdę dziennik podróży z naszego pobytu w Jordanii – trasa z krótkim opisem miejsc, które odwiedziliśmy. Chodzi o pokazanie Wam trasy, same miejsca opiszemy osobno. Plan obejmuje również korzystanie z Jordan Pass. Opinie czy kupować Jordan Pass czy nie są podzielone – ale przy naszej trasie i odwiedzonych miejscach opłacało się. Więcej byśmy zapłacili każdorazowo kupując bilety.
Poniżej opisaliśmy dla Was naszą trasę – Jordania co zobaczyć.
Nasze artykuły o Jordanii:
Jak się dostać do Jordanii
Morze Martwe w Jordanii i najniższe miejsce na ziemi
Jordania z dziećmi i kuchnia lokalna, ubiór i pamiątki
Wszystko na temat Jordan Pass (JP). Jordania co zobaczyć
Na początek kilka słów o JP – przy poniżej opisanej trasie opłaca się kupić Jordan Pass (JP). Kupiliśmy przed wyjazdem dla naszej dwójki – dzieci do 12 roku życia nie płacą za wejścia w ogóle (ale miejcie przy sobie paszporty dzieci do weryfikacji wieku).
JP jest dobrą opcją jeśli:
– wybieracie się do Petry i kilku innych atrakcji,
– będziecie w Jordanii minimum 3 noce (4 dni),
JP możecie nabyć przez Internet tutaj – klik
Po zakupie JP należy wydrukować (można również mieć w telefonie z kodem QR). Nasze JP były albo stemplowane albo skanowane.
JP jest ważny przez 12 miesięcy od momentu zakupu, ale jego ważność wygasa w ciągu 2 tygodni od zeskanowania go przy pierwszej atrakcji.
Ceny JP to 70/ 75/ 80 JOD – każdy JP obejmuje 40 wejściówek na terenie Jordanii (łączna ich wartość to ok. 50 JOD), a różni się jedynie czasem pobytu w Petrze – 1/ 2/ 3 dni.
Listę miejsc, które są objęte JP znajdziecie tutaj – klik
Posiadając Jordan Pass jesteście również zwolnieni z opłaty za wizę (40 JOD) – o ile spędzicie na terenie Jordanii minimum 3 noce (4 dni). Opłata za wizę pobierana jest przy wyjeździe z Jordanii. Przy wjeździe do Jordanii dostajecie manifest – kartkę papieru, do okazania w kasie biletowej w Petrze – tam przybiją Wam pieczątkę.


Nasza trasa. Jordania co zobaczyć
Dzień 1 – Ejlat, Aqaba. Jordania co zobaczyć
Nie bez powodu nie lecieliśmy do Ammanu – znaczniej łatwo było upolować tańsze bilety do Ejlatu/ Ovda w Izraelu i przejechać na własną rękę do Jordanii.
Z lotniska Ovda jedziecie autobusem nr 282 (cena 21,5 NIS powrotny / osobę – bilety do kupienia na lotnisku – można płacić kartą) na położony w centrum Ejlatu Dworzec Autobusowy. Nie ma innej opcji na wydostanie się z lotniska – brak nawet na miejscu firm wynajmujących auta. Autobusy dojeżdżają do Ejlatu w ciągu ok. 45 minut i ich rozkład dostosowany jest do rozkładu samolotów.
W soboty (szabat) również kursy są wykonywane. Tutaj jest aktualny rozkład autobusów – klik.
Z Dworca autobusowego w Ejlacie taksówka do granicy z Jordanią kosztuje ok. 30 NIS i po 15 minutach jesteście na granicy Izrael-Jordania – przejście graniczne Wadi Araba.
Po przekroczeniu granicy musicie wziąć taksówkę do Akaby – koszt 10- 12 JOD. W pasie nadgranicznym nie można poruszać się na piechotę, a na granicy ceny taksówek są niestety przedmiotem „zmowy” i nie podlegają negocjacji. Wracając z centrum Akaby na granicę zapłaciliśmy tylko 5 JOD.
W centrum Aqaby wynajmujemy samochód w Thrifty, obok biura znajdują się inne międzynarodowe wypożyczalnie.
Zostawiamy bagaże w hotelu – my korzystaliśmy z hotelu Afnan – bardzo czysty, możliwość wydruku kart pokładowych za darmo, położony kilkaset metrów od centrum miasta.
Sama Aqaba dużo do zobaczenia nie oferuje – krótki bulwar przy Zatoce, plaża z widokiem na Egipt, Izrael i Arabię Saudyjską, kilka sklepików z przyprawami i słodkościami w centrum, Fort Mameluków.
Miasto jest spokojne i uporządkowane – warto się przejść nad Zatokę obserwując miejscowych piknikujących na brzegu. Na skraju miasta (w stronę Izraela) położone są najpiękniejsze hotele – wieczorem można wejść do jednego z nich podziwiając arabski przepych.

Dzień 2 – Aqaba, Najniższy Punkt na Ziemi, Morze Martwe, Góra Nebo, Madaba. Jordania co zobaczyć
Z Aqaby kierujemy się samochodem drogą wzdłuż granicy z Izraelem na północ. Droga jest pusta, a w okolicach miasteczek nasze dokumenty są kontrolowane przez miejscową policję. Po ok 200 km droga prowadzi w dół – widać w oddali Morze Martwe. Przejeżdżamy obok fabryki wydobywanego tutaj potasu. Nasz artykuł o naszym pobycie nad Morzem Martwym przeczytacie tutaj – klik.
Pierwszy przystanek to Muzeum Najniższego Miejsca na Ziemi (za darmo na Jordan Pass) – największej depresji. Wystarczy tu spędzić pół godziny – wystawa to kilka gablot z mozaikami.
Jedziemy dalej – droga prowadzi wzdłuż Morza Martwego – w oddali widać brzeg należący do Izraela. Po drodze jest kilka miejsc widokowych – zatrzymujemy się w jednym z nich.
Po 80 km zatrzymujemy się w Amman Beach Tourist Resort, żeby wykąpać się w najbardziej zasolonej wodzie świata. Spędzamy tu około 3h. Wejście kosztuje 25 JOD (dorosły) i 15 JOD (dziecko – wynegocjowaliśmy opłatę tylko za jedno dziecko, drugie weszło bez opłaty) – bardzo drogo ale innej opcji kąpieli w Morzu Martwym za bardzo nie ma po stronie jordańskiej – alternatywą jest kilka pięciogwiazdkowych hoteli).
Potem kierujemy się 30 km drogą na Górę Nebo (wejście 2 JOD/ dorosły i dziecko) – skromny biały kościółek mieści przepiękne mozaiki. Położony na wysokości 800 m n.p.m. daje piękne widoki na okolicę – ponoć czasami widać stąd Jerozolimę (ok. 50 km dalej) – my widzieliśmy tylko lekką mgiełkę nad Morzem Martwym.
Odjeżdżamy do Madaby – to tutaj większość osób nocuje – miasto jest świetną bazą wypadową do Ammanu, zamków pustynnych i Morza Martwego. Nocujemy w Black Iris Hotel przyjemnym miejscu z bardzo miłą obsługą. Przy śniadaniu spotykamy prawie samych Polaków !
W Madabie koniecznie idźcie na kurczaka z grilla na przepysznych ryżach do Al Mandi, a wieczorem posiedźcie przy miętowej herbacie w Ayola – oba miejsca opisaliśmy tutaj – klik.






Dzień 3 – Dżerasz, Amman. Jordania co zobaczyć
Z Madaby do Dżerasz jest 70 km. Na starożytny kompleks rzymskiego miasta poświęćcie ok. pół dnia – 3-4h to takie minimum. Kompleks jest spory i odtwarza naturalne miasto starożytnej Italii. Otoczone dookoła nowoczesnym miastem starożytne ruiny robią niesamowite wrażenie !
Z Dżerasz do Ammanu przejeżdżamy 50 km. Stolica to przede wszystkim zabytkowy Amfiteatr, Cytadela i Bazar – wszystkie te atrakcje położone są obok siebie. Możecie na nie poświęcić pół dnia. Świetnym miejscem na obiad z najlepszymi falafelami w Jordanii jest Hashem Restaurant na bazarze w centrum – opisaliśmy te miejsce tutaj – klik.
Po zwiedzaniu Ammanu wracamy na nocleg do Madaby położonej 30 km od stolicy.



Dzień 4 – Madaba, Qasr al-Kharaneh, Qusayr Amra, El Karak, Wadi Musa. Jordania co zobaczyć
Madaba to przede wszystkim Kościół św. Jerzego z Mapą Ziemi Świętej (wejście 2 JOD/ dorosły). Niedaleko położony jest tzw. Park Archeologiczny i Kościół NMP (wejście na Jordan Pass). Oglądamy Hippolytus Hall z mozaikami Afrodyty i Adonisa. Do zobaczenia jest również tzw. Spalony Pałac (Park Archeologiczny II) z kolejnymi mozaikami. Koniecznie zajrzyjcie tutaj do budynku-szkoły, w której studenci uczą się robić mozaiki – Institute for Mosaic Art. and Restoration.
Na te miejsca w Madabie można poświęcić ok. 2h.
Z Madaby jedziemy do położonych 70 km dalej Zamków na Pustyni – najpierw Qasr al-Kharaneh (za darmo na Jordan Pass), potem zwiedzamy położony obok malowany Qusayr Amra (za darmo na Jordan Pass).
Stamtąd jedziemy 150 km do El Karak. Naszym celem jest średniowieczny zamek Krzyżowców – zwiedza go się ok. 1-1,5 h.
Stamtąd jedziemy 150 km do Wadi Musa – bazy wypadowej do Petry. Nocujemy w Rocky Mountain Hotel.






Dzień 5 – Wadi Musa, Petra. Jordania co zobaczyć
To dzień w pełni poświęcony Petrze (wejście na Jordan Pass) – od rana do zachodu słońca spędzamy czas na szlakach.
Nocleg w Wadi Musa w Rocky Mountain Hotel


Dzień 6 – Wadi Musa, Wadi Rum, Aqaba. Jordania co zobaczyć
Rano zaglądamy jeszcze do tzw. Małej Petry (wejście za darmo) i po krótkim 1h trekkingu jedziemy ok. 100 km do Wadi Rum. W Visitors Center wybieramy opcję interesującej nas wycieczki po pustyni – wybieramy kilka największych atrakcji na ok. 3h.
Po zwiedzaniu Wadi Rum jedziemy 60 km do Aqaby, nocujemy w tym samym hotelu co wcześniej – hotel Afnan

Dzień 7 – Aqaba, Ejlat. Jordania co zobaczyć
W centrum miasta oddajemy samochód do wypożyczalni. Po obejrzeniu auta blokowana przez firmę kaucja od razu wraca na kartę kredytową.
Taxówką za 5 JOD jedziemy do granicy z Izraelem. Przekraczamy granicę. Po stronie izraelskiej łapiemy taxówkę za 37 NIS do motelu Tsabar nowoczesny hotel z basenem i bardzo czysty, możecie drukować na miejscowym komputerze karty pokładowe.
Pozostały dzień spędzamy na plaży i kąpielach w Zatoce Aqaba.
Dzień 8 – Ejlat. Jordania co zobaczyć
To dzień powrotu – z naszego motelu Tsabar mamy 10 minut spacerem na stację autobusową – stamtąd jedziemy autobusem nr 282 na lotnisko Ovda (21,5 NIS/ osobę/ powrotny).