Hydropolis we Wrocławiu – zielona polska Wenecja
Obok Trójmiasta i Krakowa – Wrocław to dla nas kolejne miejsce, do którego możemy wracać i zawsze odkryć coś nowego. Idealne miejsce na weekend rodzinny. Szczególnie odkąd do Wrocławia można się dostać z Warszawy samochodem tylko w 3-4h. Tym razem odkrywaliśmy atrakcje Wrocławia związane z wodą.
Kilka lat temu zwiedzaliśmy wrocławskie Afrykarium. To były czasy tanich lotów po Polsce Ryanair – wiosenny weekend w stolicy Dolnego Śląska z Modlina za 19 PLN/ osobę ! Wrocław był dla nas również przystankiem w podróży gdzieś dalej np. do Niemiec czy Czech – wtedy kilkuletnie już dzieci chętnie szukały w mieście słynnych krasnali. A zresztą obecnie – 12-latki również są tym zainteresowane rywalizując, które znajdzie więcej skrzatów. I chociaż weekend zapowiadał się deszczowo i pochmurnie wybraliśmy się do Wrocławia, ponieważ wiedzieliśmy, że w razie czego będziemy mogli aktywnie spędzić czas też pod dachem – Hydropolis we Wrocławiu !
Wrocław – polska Wenecja. Hydropolis we Wrocławiu
Wrocław jest porównywany do Wenecji – mnóstwo tu wysepek i mostków na meandrującej Odrze. Wieczorny spacer na Ostrów Tumski ze starówki po wysepkach i kolorowych mostkach – można poczuć się jak gdzieś daleko na wakacjach, a nie w wielkim mieście. Wysepki z tradycyjną poniemiecką zabudową oraz nowoczesnymi apartamentami – trochę przypominają miasta zachodnich sąsiadów – parki i ekologia w połączeniu z nowoczesną aglomeracją. Jeśli macie ochotę zajrzeć do najpiękniejszych atrakcji Wrocławia to zajrzyjcie tutaj – klik.
Stan wody. Hydropolis we Wrocławiu
Kilka late temu udało nam się zwiedzić Filtry Warszawskie – zabytkowe zbiorniki przypominające tureckie łaźnie i nowoczesne hale filtrujące wodę – to robiło ogromne wrażenie ! Cegiełkowe zbiorniki na wodę przypominały cysterny Istambułu. Od tamtej pory chętnie zaglądamy w miejsca związane z wodą.
Oglądając w internecie zdjęcia z Hydropolis zobaczyliśmy nowoczesne obiekty o różnej tematyce związanej z wodą. Na miejscu okazało się, że obiekt jest własnością MPWiK. Jednak nie chodzi tylko o pokazanie procesu uzdatniania wody dla miasta. Przy użyciu nowoczesnej technologii multimedialnej i interaktywnych instalacji poznawaliśmy batyskaf, który zszedł w najgłębsze miejsce na ziemi. Oglądaliśmy wrak słynnego Titanica oraz poznawaliśmy rodzaje chmur i skupisk wody na świecie.
Planeta Wody – to pierwszy przystanek od razu po wejściu. Siadamy naprzeciwko kuli ziemskiej, a wokół nas wyświetlana jest projekcja 3d 360 stopni. Ekran ma ponad 60 metrów i ukazywany na nim film pokazuje historię wody na świecie i w kosmosie.
10 kilometrów w dół. Hydropolis we Wrocławiu
Tuż obok znajduje się strefa dotycząca głębin. To tu zobaczycie odtworzony batyskaf Trieste, w którym w latach 60-tych XX wieku naukowcy zeszli na dno najgłębszego rowu oceanicznego (Rów Mariański). Pokazano filmiki, wywiady z naukowcami oraz odtworzono lata przygotowań do tego wydarzenia. Tutaj też zobaczycie zdjęcia zatopionego Titanica oraz innych wraków świata. Można również obejrzeć zdjęcia zwierząt i roślin żyjących w głębinach. Ta część wystawy była zdecydowanie naszą ulubioną !
Spacer pod stadem rekinów. Hydropolis we Wrocławiu
Idąc dalej będziecie musieli zmierzyć się z pływającymi nad Wami rekinami ! Ocean życia – bo tak się nazywa ta część wystawy to pokazanie ewolucji życia podwodnych zwierząt. Zajrzyjcie koniecznie do salki, gdzie można obserwować rafę koralową i posłuchać, jakich technik używają ryby do kamuflażu.
Obok znajduje się pokój przeznaczony dla najmłodszych – gry multimedialne nawiązujące do wody. Najmłodsi poprzez grę nauczą się o składzie cząsteczki wody, pobawią się z delfinami i obejrzą rafy koralowe.
Relax na leżaku z widokiem na Amazonkę. Hydropolis we Wrocławiu
Zmęczeni zwiedzaniem i nadmiarem wrażeń ? Strefa relaksu obok zaopatrzona jest w leżaki, a ściana pokryta została mchem z wizualizacją lasów deszczowych Amazonii. Do tego poustawiane palmy i przyciemnione światło – zupełnie jak w SPA !
Człowiek jest z wody. Hydropolis we Wrocławiu
Kolejna wystawa poświęcona jest człowiekowi i roli wody w naszych organizmach. Dowiemy się też tutaj o roli wody w różnych kulturach i religiach.
Woda pracuje dla nas. Hydropolis we Wrocławiu
Bez wody nie byłoby maszyn parowych i skoku cywilizacyjnego. W tej części muzeum poznamy maszyny parowe, śruby i koła wodne. Dowiemy się jak w przeszłości nawadniano pola w Afryce wodą pochodzącą z Nilu.
Przedstawione modele statków w tej samej skali pokazują wielkość ogromnych tankowców czy kontenerowców w porównaniu do dużo mniejszych jednostek pływających.
Mobilizacja podczas meczu. Hydropolis we Wrocławiu
Miasto i woda to ciekawostki związane z maszynerią zarządzającą wodą w mieście. Jak to się dzieje, że wystarcza nam wody w kranach. Jak przygotowuje się miasto na nadejście wielkich opadów czy suszy. Zobaczycie również ciekawy film pokazujący zużycie wody podczas …. przerw podczas popularnych meczy.
Najciekawsze budowle związane z wodą – mosty, tamy na świecie zostały tu pokazane na ogromnych telebimach.
Pokazano również jak Wrocław radził sobie z powodzią tysiąclecia w 1997 roku.
Chmury. Hydropolis we Wrocławiu
Ostatnia cześć wystawy została poświęcona skupieniom wody i jej cyrkulacji w środowisku. Jak to się dzieje, że tworzą się chmury, śnieg czy grad. Jakie rodzaje chmur są na niebie i co to są smugi kondensacyjne pozostawiane przez przelatujące samoloty.
Hydropolis we Wrocławiu – informacje praktyczne
Warto zarezerwować miejsca z wyprzedzeniem – klik – szczególnie w weekendy bywa tu dość tłoczno. Możecie zwiedzać indywidualnie, nie musicie w grupie ale wejścia są co pół godziny – więc warto być o czasie, żebyście nie czekali.
Na dole przy wejściu jest szatnia, obok nowoczesne toalety, a kawałek dalej kawiarnia gdzie można się napić i coś przekąsić.
Po wystawie prowadzi nas ścieżka imitująca wodę – dzięki niej bez problemu odnajdziecie kolejne wystawy nawet w przyciemnionych pomieszczeniach.
Cennik biletów:
Bilet normalny – 27 zł/os.
Bilet rodzinny – 72 zł/rodzina (2 dorosłych + maksymalnie 2 dzieci)
Wrocław – informacje praktyczne
Wrocław – wyzwanie samochodowe
Miasto jest dość łatwe do poruszania się …. ale bez samochodu. Żeby zaparkować auto gdzieś w okolicach starówki krążyliśmy długo, a i tak nie znaleźliśmy miejsca do parkowania. To znaczy miejsca były ale w cenie po 7-8 PLN/ 1 h ! Czegoś podobnego nie widzieliśmy ani w Krakowie ani w Trójmieście czy Poznaniu. Dlaczego o tym piszemy ? Bo jeśli planujecie nocleg w centrum Wrocławia musicie liczyć się z problemami z parkowaniem.
Wrocław – gdzie spać
Przyjeżdżacie rodzinnie z dziećmi, chcecie nocować w samym sercu starówki, zjeść rano pyszne śniadanie (w bufecie albo z dostawą do pokoju), samochód zaparkować obok hotelu i nie wydać fortuny prawda ?
My z reguły szukamy ofert mieszkań do wynajęcia – dla naszej czwórki wychodzi taniej. Niestety dzieci wyrosły już dawno z „małych dostawek” czy innych „łóżeczek turystycznych” – a to oznacza, że jeśli wybieramy hotel to musimy brać albo czteroosobowy pokój albo dwie dwójki. No dobra wyjątkiem są Stany – pokoje motelowe mają ogromne łóżka 🙂
Byliśmy bardzo fajnie zaskoczeni ofertą Art Hotel – wiecie, że wynajmując w nim pokój dla dorosłych za dzieci do lat 16-tu (!!!!) nie płacicie w ogóle ? Dostają swoje łóżko/ sofę i korzystają ze śniadania. Oferta jest skierowana dla min. dwójki dorosłych z max. trójką dzieci do 16 roku życia. Czyli płacicie za pobyt dla dwójki dorosłych i pobyt dzieci macie gratis ! Swój samochód zaparkujecie w garażu podziemnym – wygodnie i bez konieczności noszenia daleko walizek.
Do tego hotel zlokalizowany jest w samym centrum starówki – jedząc śniadanie będziecie widzieć z okna urokliwą uliczkę Jatki. Waszą rezerwację możecie bezkosztowo odwołać nawet do godziny 16-ej dzień przed przyjazdem do Wrocławia !
Wrocław – dzieci to lubią !
Art Hotel bardzo dba o zachcianki – szczególnie naszych dzieci. Ostatni rok razem z Kasią Gubałą – ekspertką od zdrowego żywienia spędzili na badaniach gustów najmłodszych klientów. Co z tego wyszło ? W menu mają ulubione smaki najmłodszych – naleśniki, kakao, kotleciki, makarony – czego najmłodsza dusza zapragnie ! A jeśli macie ochotę na zdrowe menu to dzięki wsparciu Kasi i kucharzy hotelowych możecie delektować się również warzywnym i pysznym menu – frytki z cukinii/ buraczków, falafele czy humus marchewkowy ? Kolorowo i pysznie !
Jak już będziecie gotowi na zwiedzanie to z recepcji możecie dostać Krasnalowy Plan Miasta i gotowy scenariusz zwiedzania najciekawszych zabytków Wrocławia. Gospodarze hotelu oferują również rodzinne wejściówki do aquaparku.
A jeśli będziecie chcieli posłuchać barwnych opowieści przewodnika o Wrocławiu to w hotelu możecie zamówić wycieczkę z Krasnalem Arcikiem. Wycieczka jest dla rodzin z dziećmi 4-9 lat i trwa 90 minut – akurat tyle, żeby nie zanudzić najmłodszych ! Dla chętnych do odwiedzenia słynnego wrocławskiego Zoo przygotowano specjalny pakiet.
Dzieci dostają własne karty magnetyczne – do otwierania pokoi.
Pyszne i zdrowe jedzenie ze świata zrobione w domu
Jeśli po powrocie z Wrocławia będziecie chcieli przetestować zdrowe smaki w Waszej kuchni to zachęcamy Was do zajrzenia do książki Kasi Gubały. W tego rodzaju przepisach zawsze odstrasza nas dłuuugie przygotowanie. W tej książce jednak znajdziecie proste przepisy – gotowe w 15 minut. I nie są to dania dla amatorów wyszukanej kuchni. To są przepisy na menu również z całego świata – włoskie pesto, falafele arabskie, ciabatty, spring rolle ? To co gotujemy ?