Ryga zwiedzanie – informacje praktyczne
Ryga zwiedzanie – stolica Łotwy podobała nam się najbardziej ze wszystkich miast Pribałtik. Więcej tu miejsc do zobaczenia niż w Tallinnie, nowocześniej niż w Wilnie. A z poniższego artykułu dowiecie się o informacjach praktycznych dotyczących zwiedzania Rygi. Co i gdzie jeść, gdzie zaparkować, jakie przywieść pamiątki i gdzie nocować. No to zaczynamy !
Pielmieni na wagę, czarny balsam ryski o smaku porzeczkowym, czekoladki Laima, obiad w hali o kształcie zeppelina – kto nie miałby na to ochoty ? Ryga zwiedzanie to też pytanie gdzie i jak zaparkować w stolicy Łotwy. Noclegi również nie należą do najtańszych. Nasza historia m. in. o mandacie, który udało się wyjaśnić w sposób elektroniczny (!) po powrocie poniżej – zapraszamy !
Nasze dotychczasowe artykuły o Łotwie:
Samochodem po stolicy Łotwy – jak dostaliśmy mandat za opłacone parkowanie. Ryga zwiedzanie
Jak dużo miejsc do parkowania ! Tak ochoczo stwierdziliśmy podjeżdżając pod nasz pensjonat. Radość nie trwała jednak długo – tak do momentu jak zobaczyliśmy stawki za parkowanie – i to trochę dalej od centrum przecież ….. Parkowanie w Rydze i Tallinnie kosztuje i to całkiem sporo. Spróbujcie jednak nie zapłacić – dostaniecie mandat bardzo szybko ! My dostaliśmy i to nawet za zapłacone parkowanie ! Ale po kolei !
Ryga podzielona jest na kilka stref parkowania. Niestety strefy są prawie wszędzie – nawet zdecydowanie dalej od centrum miasta. Czym dalej od centrum tym taniej. Najściślejsze centrum to nawet 5 Euro za godzinę ! Najlepiej będzie jeśli ściągniecie sobie aplikację do parkowania UniPark – klik. Apka znajduje nasz samochód i sama określa w jakiej strefie jesteśmy i ile musimy zapłacić. Podpinacie informacje o kracie kredytowej, wprowadzacie dane rejestracyjne auta i …. gotowe. Dobrze jest również zostawić karteczkę pod szybą w samochodzie ze znaczkiem UniPark – możecie sami napisać informację dla lokalnych służb – będą wiedzieli, że płacicie przez aplikację.
Co u nas poszło nie tak i dostaliśmy mandat ? Źle wpisaliśmy numer rejestracyjny auta ! Wyobraźcie sobie, że pomyliliśmy jedną literkę wpisując informację do aplikacji ! Wracając do auta zobaczyliśmy czerwoną karteczkę z mandatem za wycieraczką…. Mandat.
Jednak po powrocie napisaliśmy mejla na podany adres – podesłaliśmy screeny info, że opłaciliśmy postój i po 2 tygodniach dostaliśmy odpowiedź drogą mejlową (!), że nasza reklamacja została rozpatrzona pozytywnie. Do mejla załączono nawet decyzję urzędu miejskiego – po łotewsku i angielsku (!). Wszystko rozpatrzono elektronicznie ! Można ? Można ! Nie bez powodu Łotwa (w mniejszym zakresie) i Estonia to jedne z najbardziej nowoczesnych krajów pod kątem dostępności do e-urzędów. Przetestowane na własnej skórze 🙂 W końcu np. Estonia to kolebka Skypa !
Ryga – gdzie jeść. Ryga zwiedzanie
Kwas chlebowy, pielmieni, cepeliny – same pyszności. Gdzie zjeść w Rydze najsmaczniej i nie wydać fortuny ?
Otóż awaryjna opcja to kawiarnie – tak kawiarnie ! To taki styl rosyjski ! jeśli byliście w Rosji czy innych krajach byłego ZSRR będziecie wiedzieć o co chodzi. Nawet w barze z kawą mogą zaserwować Wam zupę (np: solianka) i śledzia na przekąskę – głodni nie będziecie ! A o smakach krajów nadbałtyckich pisaliśmy tutaj – klik
Pielmieni na wagę na starówce
Malutkie pierożki gotowane w rosole są niezwykle soczyste – prawie jak gruzińskie chinkali. Do tego kwaśna śmietana lub ocet.
Najlepsze miejsce w Rydze, żeby spróbować pielmieni z różnym nadzieniem mięsnym (drób, jagnięcina, wołowina czy warzywa) to restauracja XL Pelmeni. W samym centrum starówki ryskiej jest samoobsługowy bar – nakładacie sobie różne gatunki pielmeni, do tego sałatki (ziemniaczana – pyyyycha) – ważycie i płacicie. Za kilogram pielmeni zapłacicie 12 Euro. Nam wyszło 25 Euro łącznie za jedzenie dla naszej czwórki. To kto ma ochotę na soczyste pierożki prosto z rosołu ?
A knajpka jest tutaj:
Centraltirgus – hale z barami w kształcie zeppelinów
Ogromne stare hangary przemysłowe służące kiedyś do przetrzymywania zeppelinów zostały wykorzystane m. in. na targowiska z produktami oraz miejsca dla lokalnych restauracyjek i barów. Znajdziecie tu kuchnie z całego świata – międzynarodową ale również lokalne zupy i pierożki. To miejsce przypomina trochę warszawską Halę Koszyki ale w mniej ekstrawaganckim stylu. Duży wybór lokalnego piwa, do tego długie stoły do biesiadowania.
Miejsce robi wrażenie również z zewnątrz – 5 ogromnych hal w oryginalnym kształcie – zobaczcie zresztą sami jak się ładnie prezentują te hale na poniższych zdjęciach.
Lokalizacja hal jest zaznaczona na poniższej mapce:
Manufaktury czekolady Laima.
Może nie są tak okazałe jak te manufaktury czekolady we Lwowie – klik ale również mają swoje kawiarenki i sklepiki z dużym asortymentem słodyczy.
Sama firma Laima została założona już w 1870 roku. Od kilku lat istnieje w Rydze Muzeum Czekolady właśnie tej marki. Spacerując uliczkami Rygi znajdziecie nie jeden sklep firmy Laima. Nowocześnie wyposażone – mają małą część kawiarnianą, w której można napić się kawy czy ciepłej czekolady. Większość miejsca zajmują półki z wyrobami czekoladowymi.
Balsam na serce – czyli czarny balsam ryski !
Kiedyś był tylko jeden – ziołowy i bardzo mocny. W charakterystycznej ciemnej i ciężkiej butelce. Obecnie możecie spróbować również porzeczkowego – nieco słabszego i słodszego oraz wiśniowego.
Pół litra trunku kosztuje ok. 10 Euro. Z kolei kieliszek w barze czy restauracji – 2-3 Euro. To również bardzo dobry prezent do przywiezienia z Rygi. Nam bardziej smakował niż słodki estoński Vana Tallinn.
Kawa w Rydze
Jeśli lubicie kawę (tak jak my) i nie możecie bez niej żyć w Rydze nie zginiecie. Ponieważ jest tu mnóstwo kawiarni serwujących kawę. Do tego bardzo popularne są spotykane na każdym kroku automaty z kawą Lavazza – awaryjnie można skorzystać nawet spiesząc się w dalszą podróż !
Gdzie nocować w Rydze. Ryga zwiedzanie
Noclegi w stolicy Łotwy do najtańszych nie należą. Hotele, a nawet hostele liczą sobie sporo za nocleg. My skorzystaliśmy z Hostelu Maestro – klik – mieliśmy dwa połączone ze sobą pokoje za 48 Euro. Hostel usytuowany jest w starej kamienicy obok centrum w dużym mieszkaniu. Jest wspólna kuchnia z lodówką i mikrofalą oraz miejscem, żeby zjeść. Łazienki są również wspólne. Bardzo czysto. Wspólna cześć – hall ma część wypoczynkową z pianinem. Nie musicie się przejmować godziną odebrania kluczy – dlatego, że kody dostępu do domofonu oraz kolejnych kłódek z kluczami do pokoju dostaniecie w rezerwacji. A więc nie musicie się nawet widzieć z właścicielami. Spacerem dostaniecie się stąd na Stare Miasto.
Pamiątki z Rygi – co przywieść. Ryga zwiedzanie
Ze stolicy Łotwy przywieść możecie na pewno ozdoby i biżuterię z bursztynu. Podobnie zresztą jak z Litwy (no i Polski). Ponadto typowe dla krajów post-radzieckich matrioszki. Mnóstwo tu również pamiątek z drewna – Łotwa to przede wszystkim lasy więc ten surowiec jest tu bardzo popularny. Pamiątkowe magnesy nawiązują do kotów – symbolu Rygi oraz elementów związanych z art nouveau.
Powyżej w artykule znajdziesz linki afiliacyjne, czyli dostajemy mały procent ze sprzedaży. Nic Was to nie kosztuje, a wspieracie Warsztat Podróży – dziękujemy – to nas motywuje do pisania dla Was !