Dzień Świętego Patryka – obchody w domu
Dzień świętego Patryka to jedno z najweselszych świąt obchodzonych już na całym świecie. Kolorowe pochody, weseli ludzie ubrani na zielono. Nie bez przyczyny Irlandczycy uważani są za najsympatyczniejszy i najweselszy naród. To właśnie dla kibiców irlandzkich Polacy na rynku poznańskim organizowali flash-mob dziękując za tak liczne przybycie na mecze. Wy też możecie obchodzić Dzień Świętego Patryka na wesoło i to w Polsce ! Pomimo koronawirusa podpowiadamy jak to zrobić nawet w domu !
Mówią, że za pomocą drewnianej laski wypędził węże z Irlandii – wystraszone uciekły do morza. Coś jest na rzeczy bo na wyspie faktycznie nie ma węży. A na przykładzie koniczyny (shamrock) wytłumaczył Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej. Dzień świętego Patryka w Irlandii i w Polsce – za co kochamy zieloną wyspę i jak spędzić wesoło 17 marca.
Dzień świętego Patryka – Patrona zielonej Wyspy – Irlandii – 17 marca obchodzimy Jego święto
Kim był Święty Patryk. Dzień świętego Patryka
Irlandzki biskup urodzony w IV w, pochodził z Walii.
Osiedlił się w Irlandii gdzie najpierw pracował jako pastuch, a potem wstąpił do zakonu. Uzdrawiał ludzi i przywracał wzrok ślepym.
W Lough Derg można odwiedzić tzw. Czyściec św. Patryka – dziurę, do której schodził medytując o grzechach świata – do dziś przyjeżdża tam sporo pielgrzymów.
Święto w Irlandii – dzień świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka w Irlandii jest dniem wolnym od pracy. Pije się wtedy głównie whisky czy poprawnie whiskey (piwo też ale przede wszystkim właśnie whiskey, która pochodzi z Irlandii i miała zostać wynaleziona przez św. Patryka), a w głównych miastach odbywają się parady. Ludzie ubierają się na zielono i podskakują w rytm irlandzkiej muzyki.
Kolor zielony nawiązuje do traw irlandzkich i jest głównym kolorem flagi Wyspy. Niestety wobec epidemii koronowirusa wszystkie imprezy masowe w Irlandii zostały w 2020 roku odwołane.
Uroczystości na świecie – dzień świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka obchodzony jest w różnych miejscach na świecie – w Chicago rzeka jest zabarwiana na kolor zielony, zielona parada przechodzi przez Nowy Jork, symbole miast typu London Eye czy Empire State Buidling podświetlane są na zielono. Nawet fontanna przed Białym Domem zabarwia się na kolor trawy.
A w Polsce jak wygląda dzień świętego Patryka
W Polsce obchody Dnia Świętego Patryka to przede wszystkim picie piwa zabarwionego na zielono. Warszawski Pałac Kultury i Nauki podświetlany jest na zielono. Coraz więcej osób ubiera się na zielono i spotyka się ze znajomymi w pubach irlandzkich.
Polacy polubili to święto chociażby z tego powodu, że imię patrona jest dość popularne u nas, a sporo rodaków mieszka i pracuje w Irlandii przenosząc tamtejsze zwyczaje.
Kilka lat temu w Warszawie na Placu Zamkowym odbył się happening – szukanie czterolistnych koniczyn w specjalnie wyhodowanych zagonach. Irlandczycy wierzą, że znalezienie takiej roślinki w święto przynosi podwójne szczęście.
W tym roku na Dzień Świętego Patryka obchodzony będzie po raz kolejny Festiwal Świętego Patryka w Polsce. Wydarzenie organizowane jest już od 16 lat przez Ambasadę Irlandii w Polsce.
Polskie obchody dnia Świętego Patryka
Kalendarz z wydarzeniami planowanymi w Polsce nie tylko 17 marca znajdziecie tutaj – klik
Jednak ze względu na wirusa pewnie wszystkie wydarzenia gromadzące większe grupy ludzi zostaną odwołane. W Warszawie miał odbyć się np: koncert Clary Rose, z kolei w Krakowie zaplanowano Wind Dancer show w niedzielę 15 marca. A w Łodzi w OFF Piotrkowska sporo imprez związanym z tańcem oraz modą. W Narodowym Muzeum we Wrocławiu obchodzony miał być Dzień dla Rodziny po Irlandzku. W Poznaniu obchody zaplanowano już od 9 marca.
Świętowanie w czasach zarazy
W jaki sposób zatem możemy świętować wesołe irlandzkie święto skoro lepiej nie spotykać się w większych grupach ludzi ? Może spróbujecie zrobić w domu tradycyjne potrawy przygotowywane na Zielonej Wyspie z tej okazji ? Poniżej kilka propozycji:
- Boxty – czyli tak naprawdę ziemniaczane placki z dodatkiem mięsa mielonego w środku – czyli bardzo pożywne danie dla pracujących ciężko rolników 🙂
- chleb z sodą – czyli wypiekany w domu chleb ale zamiast drożdży używa się sody i maślanki,
- ciasto „leśny mech” – czyli z dodatkiem szpinaku świetnie będzie wyglądało do podania w dniu 17 marca
- kawa po irlandzku – czyli z dodatkiem whiskey, bietj śmietany i czasami cukru (głównie tego brązowego)
Kocham Cię jak Irlandię – nie tylko za dzień świętego Patryka
Kobranocka śpiewa wprawdzie o kobietach, a nie o zielonym kraju – ale my też mamy parę powodów, żeby polubić zieloną wyspę:
1. Ryanair
Główna siedziba firmy jest w Swords koło Dublina. Ciekawe jakby wyglądały tanie podróże lotnicze bez firmy Michaela O’Leary ? To ten Pan wykreował modę na tanie latanie, a kreatywny marketing cały czas zmusza konkurencję do pracy nad najlepszymi ofertami !
2. Puby i piwo Guinness
Symbol Irlandii najlepszy ma smak w miejscowych pubach
3. Uśmiech
Pogoda słaba, deszczowo cały rok – wydawałoby się, że gorzej być nie może i Irlandczycy powinni być smutni i zamknięci w sobie. Jest odwrotnie ! Wesołe podejście do życia z odrobiną brytyjskiego humoru ! To właśnie kibice miejscowych klubów piłkarskich zawsze wiernie jeżdżą za swoją drużyną po całym świecie – pomimo, że nie zawsze wracają z pucharami. Pamiętacie Euro 2012 ? Kibice z Irlandii byli jedną z najliczniejszych grup odwiedzających Polskę w tym czasie ! A Poznaniacy w podziękowaniu zorganizowali Flash mob „Stand up for the Boys in Green”
4. Widoki
Nikomu nie trzeba reklamować takich miejsc jak Klify Moher, Kilkenny, Pętla Kerry, Grobla Olbrzyma, tajemnicze Newgrange, Belfast (z nowoczesnym muzeum Titanica, który zbudowano w stoczni Harland and Wolff w Belfaście), Dublin z muzeami (browar Guinnessa).
5. Jedzenie
Tu głodny nie będziesz ! Kaszanka na śniadanie (black pudding) a do niej bekon, fasolka w sosie pomidorowym, pieczarki i placuszki ziemniaczane ! Wszechobecne bary oferujące zawinięte w gazetę fish & chips !
My odwiedziliśmy Irlandię parę lat temu w lutym – niby pogodowo słaba pora – deszczowo, wietrznie… Ale pamiętamy wszechobecny spokój, owce, piwo, piękne widoki i uśmiechniętych ludzi. I powiemy Wam w tajemnicy jedno – chcemy tam wrócić !
A Wy jak zamierzacie świętować ?