Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka – nie tylko cachupa
Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka bazuje przede wszystkim na rybach. Soczysty tuńczyk, świeże lobstery i krewetki oraz inne owoce morza. Cabo Verde to przede wszystkim piaszczyste przestrzenie pozbawione możliwości wypasania bydła czy hodowli kur. Tutaj prawdziwym „polem do upraw” jest Ocean Atlantycki – rybacy wracają z połowów praktycznie cały dzień przywożąc świeże owoce morza. Zobaczcie jakie pyszności można jeść i pić na Cabo Verde.
Poza królestwem ryb bez problemu dostaniecie tutaj również hamburgery czy frytki jednak nie po to przyjeżdżamy do zachodniej Afryki, żeby zjeść europejskie dania. Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka – dużym zaskoczeniem są owoce – mango i papaja są dostępne ale reszta jest sprowadzana z dalszych wysp czy nawet z Madery. Przez to większość owoców nie jest aż tak tania jak by nam się wydawało. Na pustynnych wyspach podstawą kuchni jest również cieciorka i fasola, a puszki z europejskim jedzeniem znajdziecie w sklepach spożywczych. Ciekawostką jest, że sklepy prowadzone są przez ….. Chińczyków ! Tak ! Wygląda to niesamowicie – w Afrykańskim państwie zostaniemy obsłużeni przez obywateli Państwa Środka. Co zjeść na Cabo Verde oraz w jakich cenach – dowiecie się poniżej.
Inne nasze artykuły o Wyspach Zielonego Przylądka znajdziecie tutaj – klik – m.in.:
Wyspy Zielonego Przylądka – informacje praktyczne
Cachupa – flagowiec Cabo Verde. Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka
To najbardziej znane danie kuchni kreolskiej zachodniej Afryki. Zjadana przez miejscowych na śniadanie syci na większość dnia. Turyści wolą ją jeść w ramach dań obiadowych gdyż przypomina właśnie bardziej główny posiłek dnia.
Wiecie, że każdy kucharz robi ją na swój sposób i według własnego przepisu ? A bazą jest kukurydza (gatunek hominy corn)/ fasola lub cieciorka. Do tego dodawana jest ryba przykryta często sadzonym jajkiem z plasterkami ostrej kiełbasy. Jako dodatek możecie posypać danie malagueta – ostrymi papryczkami.
Zazwyczaj spotkacie się z trzema wariantami cachupy:
- wersja dla biedaka – sama fasola/ kukurydza/ cieciorka pomieszana z ziemniakami i ziołami
- wzbogacona – z dodatkiem ryby i często również ostrzejszej kiełbaski
- catchupa grelhada – na którą składają się wszelakie możliwe do wyobrażenia składniki – to wersja „mega na bogato”.
Cachupę dostaniecie w formie zbitego stosu wymieszanych i podsmażonych składników z rybą na górze. Porcja cachupy – 200-300 CVE.
Zupa rybna – Caldeirada de peixe. Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka
Mam wrażenie, że każdy kucharz robi ją na swój sposób – na wywarze z warzyw gotowane są różne ryby – klucz według połowu rybackiego danego dnia. Bardzo sycąca – dostaniecie ją prawie w każdej restauracji.
Steki z tuńczyka. Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka
Smakują i wyglądają jak kurczak i są baaardzo soczyste. Tak pysznego tuńczyka nie jedliśmy chyba nigdzie ! To zapewne zasługa świeżo złowionej przez rybaków ryby, która szybko trafia na stół.
Porcja tuńczyka z grilla z ryżem i warzywami kosztuje ok. 900 CVE.
Kanapki z tuńczykiem na śniadanie. Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka
Świeże bagietki przekrojone pół z dodatkiem mięsa z tuńczyka, plastrami pomidorów i sosem jogurtowo-majonezowym. To naprawdę najlepsze możliwe śniadanie uwierzcie ! Tuńczyk nawet jeśli jest z puszki to i tak został wyłowiony niedawno w falach Atlantyku. Nie jest cały w oleju ale bardzo delikatny i soczysty.
Jedna kanapka duża z tuńczykiem (spokojnie się nią najecie) to koszt ok. 200-250 CVE.
Chleb kokosowy. Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka
Paõ de coco – czyli wypiekany chlebek o aromacie kokosa. W Sal można go kupić w lokalnych piekarniach – jedna z nich jest zlokalizowana tuz przy głównym deptaku. Dwie sztuki chlebków kokosowych to wydatek ok. 120 CVE
Owoce i warzywa. Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka
Pokrojone awokado polane sokiem z cytryny to koszt rzędu równowartości 5 Euro. Szklanka soku z mango kosztuje 100 CVE. Warto zajrzeć na lokalne targi – jest tam mnóstwo owoców. Króluje papaja, mango i różne gatunki bananów.
Deser w stylu „Romeo i Julia”. Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka
Danie pochodzi z Ameryki Południowej – a konkretnie Brazylii. Ser kozi (queijo de cabra) polany dżemem z papai (doce de papaya). Składniki przywożone są z wyspy Santo Antão.
Porcja deseru kosztuje równowartość ok. 3 Euro.
Kawa lokalna.
Uprawy kawy prowadzone są na wyspie Fogo, to jedno z miejsc z czynnym wulkanem. Wyspa jest górzysta więc oferuje dobre warunki do uprawy.
Opakowanie lokalnej kawy kosztuje 400-500 CVE.
Kawa latte w kawiarni kosztuje ok. 130 CVE, espresso 80 CVE.
Piwo Strela – proud product of Cabo Verde. Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka
Jeden z nielicznych produktów eksportowanych za granicę (do Gambii) z Cabo Verde – piwo Strela. Produkowane jest na Sal, Santiago i São Vicente
Caipirinha prawie jak w Brazylii.
Na Wyspach Zielonego Przylądka drink sporządzany jest na bazie grogu czyli rumu – inaczej niż w Brazylii, gdzie robiony jest na wódce z trzciny cukrowej. Drink smakuje dobrze i przypomina oryginalną brazylijską cachaça.
Kupicie go w barach nad morzem jak również we wszystkich knajpkach. Sporo miejsc organizuje happy hours, w czasie których można kupić drinka za ok 200 CVE.
Sam grog jednak nie nadaje się za bardzo do picia – przypomina … bimber.
Ponche. Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka
Wyrabiane na miejscu na Wyspach Zielonego Przylądka – poncze. To słodki ale mocny rodzaj likieru. W sklepach i barach zobaczycie mnóstwo gatunków i smaków do wyboru – miodowe, cytrynowe, kawowe, kokosowe etc. Tradycyjny jednak poncz jest robiony na bazie miodu, jest koloru ciemno-miodowego. Miodowy jest najmniej słodki i najlepiej smakuje. Rzadko można go dostać w sklepach – raczej jest wyrabiany przez lokalsów. Dobry smak ma jeszcze poncz tamaryndowy z lekko kwaśnym posmakiem.
Porcja ponczu miodowego w barze kosztuje ok. 150 CVE. Butelka ponczu w sklepie kosztuje 400-550 CVE.
Wino. Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka
Lokalne wina pochodzą ze wspominanej już wyspy Fogo – tam znajdują się uprawy winorośli.
Kieliszek wina w barze – 250 CVE. Pojedyncze butelki lokalnego czerwonego lub białego wina można kupić w sklepach za około 800-900 CVE.
Gdzie jeść – bary i restauracje.
W Santa Maria na Sal polecamy Wam Cafe Criolo ! Miejsce położone nieco z boku ale mnóstwo tu lokalsów, a jedzenie jest naprawdę pyszne i w dobrych cenach. Mnóstwo knajpek, restauracji i barów znajdziecie przy głównym deptaku.
Lokalizacja Cafe Criolo:
Waluta – Escudo (CVE) – 1 Euro = 110 CVE
Podsumowanie – kuchnia Wysp Zielonego Przylądka
Cabo Verde to raj dla vegetarian i amatorów ryb oraz zdrowego odżywiania. Ponadto podawane tu owoce morza czy ryby są bardzo świeże więc smak potraw też jest zdecydowanie lepszy. Sporo dań inspirowanych jest kuchnią brazylijską – możecie przykładowo zjeść tradycyjną feijoada czy napić się capirinhi – wprawdzie na wódce pędzonej lokalnie ale jednak.
Powyżej w artykule znajdziesz linki afiliacyjne, czyli dostajemy mały procent ze sprzedaży. Nic Was to nie kosztuje, a wspieracie Warsztat Podróży – dziękujemy – to nas motywuje do pisania dla Was !