Druskieniki na Litwie – kurort z aquaparkiem i Leninem
Druskieniki na Litwie to miejscowość położona w lasach nad rzeką Niemen. Tereny spacerowe, wodny park z atrakcjami dla całych rodzin, rowery do wynajęcia, a spragnieni białego szaleństwa pojeżdżą cały rok na nartach. W parku Grutas zrobicie sobie zdjęcia z Leninem i zajrzycie do domu partii. Zjecie tradycyjne litewskie cepeliny popijając pysznym kwasem chlebowym. Poniżej te miejsca z praktycznymi mapkami i informacjami co i jak.
Położone raptem 100 km od Augustowa Druskieniki na Litwie to miejscowość wypoczynkowa. Tereny spacerowe nad Niemnem ciągną się kilometrami. Poza tradycyjnymi atrakcjami uzdrowisk takimi jak pijalnie wód pomyślano o aktywnym spędzaniu czasu. Lubiany przez Polaków wodny kompleks oferuje mnóstwo zjeżdżalni, atrakcje wodne ze sztucznymi falami i rzeką oraz kompleks spa z saunami i specjalistycznymi zabiegami. W samym środku miejscowości znajduje się mała ale piękna drewniana cerkiewka, a nad rzeką pijalnia wód. Pod miasteczkiem znajduje się Park Grutas z ogromnymi pomnikami z czasów komunizmu. Chodźcie z nami na spacer po Druskienikach !
Najważniejsze atrakcje w Druskienikach zaznaczyliśmy na poniższej mapce:
Nasze inne artykuły o Litwie:
Druskieniki na Litwie – uzdrowisko nad Niemnem
Druskininkas oznaczają człowieka ważącego sole. Nie bez powodu wybrano taką nazwę właśnie dla uzdrowiska, w którym już w XVIII wieku leczono ludzi zabiegami przy pomocy leczniczej wody. Borowina i sole mineralne do dziś są używane w tutejszych sanatoriach dla kuracjuszy.
Miasto położone jest w lasach tuż nad rzeką Niemen – główne tereny spacerowe i bulwar prowadzą nad rzeką właśnie. Blisko tu do Polski jak i na Białoruś – tereny, które przez lata przechodziły z rąk do rąk. Bywał tu Piłsudski, a kuracjusze przyjeżdżali z całego świata lecząc swoje schorzenia cudowną wodą z tutejszych źródeł.
Budowano drewniane kolorowe domki z tarasami – część z nich zostało odnowionych i są charakterystycznymi atrakcjami miasteczka.
Odnowione i zadbane drewniane domy w sąsiedztwie niszczejących dawnych ogromnych kompleksów hotelowych




Aquapark czyli wodne szaleństwo. Druskienniki na Litwie
Ogromny betonowy budynek skrywa największe sportowe atrakcje Druskienik – wodny park. W środku zdecydowanie lepiej to wygląda niż z zewnątrz !
Znajdziecie tutaj duży basen z jaskinią (do jednej można wpłynąć), mostkami, sztuczną rzeką – to wszystko otoczone zielonymi palmami i leżakami – jak w tropikach ! Koniecznie spróbujcie sztucznych fal na basenie morskim – świetnie unoszą na pontonach ! W części basenowej znajdziecie ogólnodostępną strefę saun – mokrych i parowych. A jeśli macie ochotę na większy wybór zabiegów spa i saun – możecie wykupić dodatkowo wejściówkę do strefy spa.
Największą jednak atrakcją są zjeżdżalnie – jest ich w sumie 6 o różnym stopniu nachylenia i długości. Na większości zjazd odbywa się na jedno lub dwu-osobowych pontonach. Niektóre mają atrakcje w postaci zapalających się lampek czy nagłych spadków wysokości ! Zdecydowanie nasza ulubiona to Bermudai – w pewnym momencie jedzie się w ciemności – świetne uczucie !
Jest też wydzielona strefa dla dzieci do 14 lat z płytką laguną, sznurkowym mostkiem i zjeżdżalniami.
Przy wejściu kupujecie bilety, dostajecie opaski i wchodzicie do szatni. Szafki zamykane są na paski – jest ich bardzo dużo. Na plus jest ogromna liczba pryszniców i suszarek (bardzo szybko suszą !) oraz toalet.
Opisy i znaki są bardzo czytelne i większości również po polsku.









zjeżdżalnie dla najmłodszych
Aquapark – ile to kosztuje. Druskieniki na Litwie
Niestety nie ma pakietów rodzinnych i trzeba płacić osobno za każdego.
Cena różni się w zależności od:
- strefy atrakcji – taniej na atrakcje wodne, drożej kosztuje dostęp dodatkowo do strefy łaźni/ spa,
- dni tygodnia – od poniedziałku do piątku jest nieco taniej niż w weekendy,
- czasu na ile wchodzicie – są pakiety na 2/3/4 h albo cały dzień
Przykładowo – nasz pakiet za 4 osoby (2 dorosłe i 2 dzieci) na 3h kosztował po 13 Euro za osobę dorosłą i po 11 Euro za dzieci – łącznie 48 Euro.
Można płacić kartą. Aktualny cennik znajdziecie na stronie Aquaparku – klik
Aquapark – gdzie zaparkować samochód
Jeśli nie mieszkacie na miejscu w hotelu na terenie Aquaparku albo niedaleko basenu to pewnie będziecie chcieli dotrzeć na baseny autem. Parkowanie przy samym parku wodnym jest dość drogie (parking podziemny). Trudno również znaleźć wolne miejsce na ulicy – szczególnie w sezonie.
Najlepiej jak samochód zostawicie po drugiej stronie rzeki – pół kilometra dalej od wejścia do kompleksu basenowego. Tuż obok baru Dijaras znajduje się ogromny i bezpłatny parking. Stąd w niecałe 10 minut przespacerujecie się do centrum i basenów po drodze przechodząc przez most na Niemnie. Na mapce macie zaznaczoną dokładnie trasę:




Narty cały rok ! Druskieniki na Litwie
Ogromna i wysoka budowla – metalowa konstrukcja piętrzy się przed wjazdem do Druskienik. Snow Arena – to miejsce gdzie możecie zjeżdżać na nartach cały rok – na płaskiej jak stół Litwie to spora atrakcja ! Nie testowaliśmy stoków ale weszliśmy na chwilę, żeby zobaczyć jak to wygląda w środku. Hall wejściowy urządzono na wzór alpejskich domów. Na miejscu wynajmiecie również sprzęt narciarski.
Możecie tu dojechać samochodem (jest ogromny parking) albo gondolą linową, która kursuje pomiędzy Aquaparkiem a Snow Areną właśnie.
Aktualne godziny wejścia i cennik znajdziecie na stronie Snow Arena – klik.


Park Grutas – Lenin wiecznie żywy. Druskieniki na Litwie
Litwa odzyskała w 1990 roku niepodległość. Jako państwo przez wiele lat wchodzące w skład ZSRR na Litwie zgromadzono mnóstwo pomników socjalizmu. Zresztą nie trzeba daleko szukać – w Polsce pomniki Dzierżyńskiego czy Lenina masowo były usuwane w 1989 roku.
Wtedy to Viliumas Malinauskas – milioner litewski wpadł na pomysł zgromadzenia tych wszystkich reliktów komunizmu w jednym miejscu. Poprosił ówczesne władze, żeby przekazywały mu usuwane z przestrzeni publicznej rzeźby i inne socjalistyczne pamiątki. Nie spodziewał się aż tak dużego odzewu ! Pomników było mnóstwo ! Po jakimś czasie pomysłodawca musiał wybierać co ciekawsze monumenty bo nie był w stanie gromadzić wszystkich ! Wiedział co robi – obecnie wystawy prezentujące pomniki socjalizmu cieszą się dużym zainteresowaniem turystów.
W 2001 roku powstał otwarty dla zwiedzających teren o powierzchni 20 hektarów – tuż pod Druskienikami w parku narodowym Dzukija – na ogromnym terenie w lesie witają nas ogromne pomniki Stalina, Dzierżyńskiego czy przodowników pracy.
Powiecie, że widzieliście podobne w Kozłówce – no nie za bardzo ! Muzeum w Kozłówce ma jakieś 5% tutejszych zbiorów !

Ogromny Stalin wśród drzew i pieśni komunistyczne w tle. Druskieniki na Litwie
Grutas to 20 hektarów powierzchni ! To świetne miejsce na 2-3 spacer na świeżym powietrzu z dawką historii współczesnej w tle. Trochę to wszystko wygląda nierealnie – park położony jest przy jeziorze na terenie zalesionym i otoczonym rzeką. Ścieżka do zwiedzania liczy ok. 2 km i prowadzi przez gęsto zadrzewiony las. Po drodze mijamy monumentalne pomniki Stalina, Dzierżyńskiego czy Lenina. W odtworzonych bardzo realistycznie domach partii zebrano popiersia Marksa i Engelsa, flagi z hasłami komunistycznymi czy biblioteczki z dziełami Engelsa.
Wokół parku płynie rzeka, a postawione strażnice sprawiają wrażenie jak byśmy znaleźli się w obozie karnym. Dodatkowo z „kołchoźników” (głośniki z muzyką) rozbrzmiewa muzyka oraz przemowy motywujące do pracy.




Plac zabaw Waszego dzieciństwa i kotlet w gazecie „Pravda”. Druskieniki na Litwie
Wiecie co podobało się najbardziej naszym dzieciom ? Plac zabaw ! Wiadomo ! Ale nie taki zwyczajny ! To jest plac zabaw z zabawkami z epoki. Lata 80-te oferowały proste karuzele, huśtawki czy statki. Do tego piach na ziemi i …. domek na drzewie. My też przy okazji przypomnieliśmy sobie czasy naszego dzieciństwa !
W parku zbudowano również ZOO – można obserwować ptaki, małpy i nawet niedźwiedzia. Jednak największą atrakcją są relikty komunizmu.
Na miejscu funkcjonuje również restauracja – odtworzony styl lat 80-tych i oferuje dania zawinięte w rosyjską gazetę „Prawda” , a kelnerzy ubrani są w stroje z epoki.
Misza czyli miś-celebryta – kto go pamięta ? Druskieniki na Litwie
My ! Dzieci socjalizmu ! Pamiętamy Miszę ! Maskotka igrzysk olimpijskich organizowanych w Moskwie w 1980 roku. Miś się nieźle ustawił bo był praktycznie wszędzie – sztućce, talerze, proporczyki, zabawki. Dumą ZSRR była organizacja imprezy sportowej na skalę światową – stąd tyle wyprodukowano pamiątek z symbolem imprezy.
Na terenie Parku Grutas znajdziecie sklep z pamiątkami, a tam mnóstwo pamiątek z Miszą w roli głównej.


Park Grutas – jak dojechać
Z Druskienik kursują tutaj autobusy – ok. 2 kursy na godzinę. Park położony jest kilka kilometrów od Druskienik – możecie również przyjechać tutaj samochodem parkując bezpłatnie przed wejściem do parku na dużym parkingu.
Dorośli za wejście do parku płacą 7,50 Euro, dzieci 4,00 Euro.
Jeśli wybieracie się dalej – np: do Wilna to zajrzyjcie po przewodnik tutaj – klik.
Gdzie zjeść – Druskieniki na Litwie
Litewska kuchnia jest bardzo smaczna – cepeliny, pielmieni, chłodnik litewski, śledziki pod pierzynką, a do tego kwas chlebowy ! Mniam !
Niestety w Druskienikach nie ma zbyt wielu miejsc, żeby zjeść obiad.
Senasis Nemunas to jedna z dwóch większych knajp oferujących lokalną kuchnię. Podczas sezonu turystycznego bywa tu tłoczno i czasem trzeba poczekać na stolik i na kelnerkę, żeby przyjęła zamówienie – ale warto ! Jedzenie jest pyszne i w cenach podobnych do tych w Polsce. Za obiad dla naszej czwórki z przystawkami i dużą ilością kwasu chlebowego zapłaciliśmy ok. 35 euro.




Na terenie aquaparku zjecie pizze (w cenie 6 Euro) i makarony z widokiem na basen.
Przed wejściem do części basenowej na dole w hotelu jest również restauracja.


Na głównym deptaku z kolei jest trochę knajpek z kuchnią międzynarodową – chińską czy włoską.
Wieczorem mało jest miejsc otwartych, żeby posiedzieć przy ciastku z herbatą. W dalszej części od deptaku znajduje się kilka nowoczesnych kawiarni z piwem i przekąskami.
Gdzie nocować – Druskieniki na Litwie
Możecie zarezerwować pokój w kompleksie basenowym Aqua Center Apartments – to wygodna opcja z dostępem do basenu na miejscu. Hotel oferuje pakiety pobytowe – pokój + basen. Nie musicie się wtedy martwić o czas przebywania w kompleksie basenowym i o przebieralnie – szlafroczki w pokojach są w cenie. Kilka lat temu korzystaliśmy z tej opcji. Jednak obecnie ta opcja wydaje się dość droga.
Wybraliśmy nocleg w wynajętym mieszkaniu przez Booking.com
Jest mnóstwo takich miejsc w Druskienikach – mieszkanie z aneksem kuchennym, łazienką i dwoma pokojami w cenie ok. 130-180 PLN wychodzi zwyczajnie najtaniej. Do tego rano możecie przygotować na miejscu swoje ulubione śniadanie.
Jak dojechać – Druskieniki na Litwie
Z Augustowa do Druskienik jest około 100 km – dobra odległość, żeby będąc w Augustowie wyjechać na Litwę nawet tylko na jeden dzień. Podobna odległość dzieli nas od Suwałk.
Oczywiście na granicy nie ma kontroli – jesteśmy w strefie Schengen więc po prostu granicę przejeżdżacie bez zatrzymywania się.
Jeśli będziecie jechać z Warszawy to obecnie dobrą trasą jest droga na Białystok – jedziemy dwupasmówką bardzo wygodnie od samej stolicy, a przed Tykocinem skręcamy na Augustów – skąd mamy ok. 80 km malowniczymi drogami polskimi.
Za Augustowem do samej granicy droga prowadzi przez piękne lasy Suwalszczyzny i lekko pagórkowaty teren bardzo rzadko zaludniony.
Abro – czyli litewskie jedzenie pod Augustowem
Jeśli zgłodniejecie i macie ochotę na litewskie przysmaki jeszcze na terenie Polski – gorąco polecamy Wam kultowy bar Abro to bar i zarazem hotel. Restauracja jest w tradycyjnym stylu – zamawiamy dania przy barze. Chłodnik litewski, kartacze, babka ziemniaczana czy grillowane ryby – wszystko jest bardzo świeże i smaczne !
Uwaga na wycieczki autokarowe, które często się tu zatrzymują – robi się wtedy bardzo tłoczno.
Bar zlokalizowany jest kilka kilometrów za Augustowem w Szczebra.
Innym miejscem godnym polecenia jest restauracja litewska „Ruta” w Puńsku – głównym ośrodku mniejszości litewskiej w Polsce.
bar, restauracja i hotel tuż za Augustowem – Abro




