Kiszyniów – tygiel cywilizacyjny i kulturowy
Kiszyniów – jedno z najbardziej zielonych miast Europy – sporo tu parków i drzew. Wystarczy skręcić w boczną uliczkę od Stefan cel Mare, żeby poczuć się jak w niedużym miasteczku. Niskie, zdobione domy nie przypominają typowych dla stolic drapaczy chmur. Spotkacie tu prawdziwy tygiel kulturowy – Mołdawian, Rumunów, Rosjan czy Żydów. Miasto rozdarte jest pomiędzy nowoczesne knajpki i kawiarnie a biedną i mniej zadbaną infrastrukturę. Wszystko co jest w rękach publicznych – transport, ulice, budynki przypomina nieco czasy socjalistyczne ale jest pomału remontowane. Prywatna inicjatywa budzi się do życia i biznes próbuje swoich sił w markowych sklepach.
Kiszyniów położony jest w samym centrum kraju. Nazwa stolicy Mołdawii – Kiszyniów Chișinău została wzięta ze starorumuńskiego słowa chișla – czyli „źródło” oraz nouă czyli „nowy”. Miasto bowiem zostało zbudowane wokół źródła wody (obecne skrzyżowanie ulic Puszkina i Albișoara. Na pewno nie jest to smutne i wiejące pustką miejsce. Parki, tętniące życiem ulice oraz zakorkowane miasto. Ciekawe jak się potoczą losy tego kraju rozdartego nieco pomiędzy Rosję a UE ?
Pozostałe nasze artykuły o Mołdawii znajdziecie tutaj – klik
Niełatwa historia Kiszyniowa – czyli od Turków po Rosjan
Oczywiście historia miasta zaczyna się od Stefana Wielkiego. Stefan cel Mare dał wieś Chisinau wujowi – bojarowi Vlaicu w 1466 roku.
Hospodarstwo Mołdawskie w XV i XVI wieku dostało się pod zwierzchnictwo Turcji.
W połowie XVII wieku Kiszyniów stał się majątkiem kościelnym – stąd też był wielokrotnie najeżdżany przez Tatarów i Imperium Osmańskie.
Po podboju kraju przez Imperium Rosyjskie w 1812 roku chciano nawet przenieść stolicę do Bander albo Orchei. Jednak nadal został nią Kiszyniów. Zjeżdżało się tutaj coraz więcej mieszkańców i pod koniec XIX wielu Kiszyniów liczył już 100 tys. mieszkańców.
Na początku XX wieku w Kiszyniowie miał miejsce pogrom Żydów – jeden z największych w historii. Ogniwem zapalnym była ludność Rosyjska chcąca wyplenić większą część rdzennej ludności Kiszyniowa.
W 1918 roku Besarabia zostaje przyłączona do Rumuni.
Z kolei w 1940 roku stolica z całym obszarem Besarabii została zaanektowana przez ZSRR.
Od 1991 roku Mołdawia stała się niepodległym krajem.
Zwiedzanie Kiszyniowa
Miasto zwidzicie na piechotę w ciągu jednego dnia-kliku godzin. Jeśli macie samochód zaparkujcie w centrum w okolicach katedry.
Główna ulica – Stefan cel Mare – Kiszyniów
Główna ulica miasta – w zasadzie jej oś centralna. To przy niej są budynki administracji publicznej i główne zabytki miasta.
Łuk Triumfalny czyli prawie jak w Paryżu w Kiszyniowie
Bardzo charakterystyczne miejsce stolicy Mołdawii. To tak zwane Święte Wrota. Budowla ma upamiętniać zwycięstwo Imperium Rosyjskiego nad Osmańskim w latach 1828-1829 z rozkazu generała Woroncowa. Zbudowano go w 1840, a odrestaurowano w 1973 roku. Ponoć zawieszony tutaj dzwon wytopiony został z armat wojennych podarowanych przez Mikołaja I. Pierwotnie dzwony miały zawisnąć w tutejszej katedrze, jednak ich wielkość była za duża i trzeba było specjalnie dla nich wybudować właśnie łuk.
Katedra w Kiszyniowie
Obok budynku katedry stoi dzwonnica – to w niej pierwotnie miał się mieścić dzwon zawieszony obecnie w łuku. Pierwotny budynek dzwonnicy został zresztą w 1962 roku wysadzony w powietrze. Tak zażyczyły sobie ówczesne władze komunistycznego reżimu. Zresztą w tych czasach kościół został zamieniony na obiekt wystaw aż do 1996 roku. Wtedy to katedrę odnowiono, a budynek dzwonnicy zbudowano praktycznie na nowo. Sama katedra prezentuje styl neoklasycystyczny, zaprojektowany przez Abrahama Melnikova.
Pomnik Stefana Wielkiego
Usytuowany na placu Stefan cel Mare obok ulicy Mitropolit Gabriel Banulescu upamiętnia słynnego władcę Mołdawii w latach 1457-1504. Stefan Wielki skutecznie odparł wielokrotne ataki Osmańskiego Imperium jak również …. Króla Polski Jana Olbrachta i Węgrów. Do dzisiaj władca jest bardzo doceniany – Jego wizerunek noszą wszystkie lokalne banknoty.
Rzeźba mołdawskiego słynnego hospodara została wykonana w 1928 roku i aż dwa razy była wywożona do Rumunii.
Park Stefana cel Mare – zieleń i poeci Kiszyniowa
Miejsce spacerów i wypoczynku mieszkańców. Pośrodku parku znajdziecie Aleję Klasyków Mołdawskiej i Rumuńskiej Literatury. To tutaj znajdziemy również Pomnik Puszkina. Rosyjski poeta jest znany i lubiany w Mołdawii. Mieszkał zresztą w Kiszyniowie przez trzy lata pomiędzy 1820 a 1823 rokiem.
Siedziba Prezydenta
To jeden z najbardziej nowoczesnych budynków Kiszyniowa. Szklany i nowoczesny budynek jest nowoczesny z lekko złotym połyskiem.
Budynek rządu
Naprzeciwko budowli Łuku Triumfalnego zlokalizowana jest siedziba rządu – budynek pochodzi z lat 60- tych.
Siedziba Parlamentu
To ogromny gmach zbudowany w typowo socjalistycznym stylu lat 70-tych.
Muzeum Etnograficzne – Kiszyniów
Warto zajrzeć w bok głównej ulicy i przejść się kawałek po mniejszych bocznych uliczkach. Panuje tu niska zabudowa – zupełnie nie przypominająca stolicę kraju. W ten sposób docieramy do Muzeum Etnograficznego. Budynek jest bardzo ciekawej architektury – pochodzi z końca XIX wieku (1899 rok). Stylem przypomina budowle typowo mauretańskie. Warto zajrzeć do muzeum do środka – wprawdzie nie znajdziecie tutaj interaktywnych wystaw i nowoczesnych komputerów z grami – raczej zakurzone rodem z lat 80- tych wystawy. Jednak wnętrze jest ciekawe – szczególnie hol główny ze szklaną kolorową kopułą.
Cena wejścia – 10 lejów.
Informacje praktyczne – Kiszyniów
Kiszyniów jest centralnie położonym miastem Mołdawii – stanowi więc dobrą bazę wypadową na wycieczki do winnic takich jak Cricova i Milesti Mici – klik
Ze stolicy kraju również blisko jest do Orcheiul Vechi – klik
Gdzie spać – Kiszyniów
W Kiszyniowie jest kilka hoteli. Jednak jak to w krajach bloku wschodniego często są one w typowo „starym socjalistycznym” stylu i są dość drogie jak na oferowany standard. Popularnych sieciówek znanych z zachodniej Europy nie znajdziecie w Kiszyniowie.
Prywatny biznes jednak nie próżnuje – rośnie rynek wynajmowanych mieszkań w centrum mołdawskiej stolicy.
My korzystaliśmy z wynajętego apartamentu Stefan cel Mare Lux 2 Rooms apartment centre Chisinau – klik
– bardzo wygodne mieszkanie urządzone w nowoczesnym stylu. Dwie sypialnie i kuchnia oraz spora łazienka. Czysto i w samym centrum w cenie 120 PLN/ za nocleg. W okolicy jest gdzie zaparkować. Gospodarz mówi po angielsku. Namiary macie tutaj – klik
Gdzie jeść
Na obiad bardzo polecamy Wam Restautrację Placinta – menu i namiary znajdziecie tutaj – klik
Na śniadanie bardzo Wam polecamy Le Mamuca – namiary tutaj – klik
Jak dojechać do Kiszyniowa
W osobnym artykule opiszemy dla Was różne sposoby jak dotrzeć do Mołdawii.
Podsumowanie – Kiszyniów
Przyjazd do Mołdawii, żeby zwiedzić stolice nie ma sensu. Znacznie więcej ciekawszych miejsc znajdziecie poza stolicą – chociażby znane na całym świecie winnice. Jednak będąc w Mołdawii warto zajrzeć do stolicy – choćby na pół dnia – żeby zrozumieć rozterki tego państwa.
Powyżej w artykule znajdziesz linki afiliacyjne, czyli dostajemy mały procent ze sprzedaży. Nic Was to nie kosztuje, a wspieracie Warsztat Podróży – dziękujemy – to nas motywuje do pisania dla Was !