Madaba i Góra Nebo – mozaikowe szaleństwo w Jordanii
Madaba i Góra Nebo to mozaikowe szaleństwo – płytki z VI wieku pokazujące mury Jerycha, palmy i pustynię. To cel turystyczny i pielgrzymkowy. Niezapomniany widok na Dolinę Jordanu z Góry Nebo i skromny kościół, w którym modlą się obok siebie Żydzi, Muzułmanie i Chrześcijanie. Ponoć znajduje się tutaj Arka Przymierza. Madaba to też dobra baza na wypady do Ammanu, Dżerasz czy pustynnych zamków.
Madaba i Góra Nebo położone są od siebie 10 km – spokojnie możecie poświęcić jeden dzień na zobaczenie obu miejsc.
Nasze dotychczasowe artykuły o Jordanii:
– Jordania z dziećmi i kuchnia lokalna, ubiór i pamiątki
Co zobaczyć w Jordanii – trasa
Morze Martwe i najniższy punkt na ziemi
Madaba – nie tylko Mapa Ziemi Świętej. Madaba i Góra Nebo
Poza zabytkami miasta (o których poniżej) miasto jest świetną bazą wypadową do Ammanu, zamków pustynnych, Dżerasza i Morza Martwego.
Cerkiew św. Jerzego z Mapą Ziemi Świętej. Madaba i Góra Nebo
Pół kilometra spacerem od naszego hotelu Black Iris docieramy do centrum miasta – wyznaczonego również symbolicznie przez wielki napis #Madaba.
Obok położona jest Cerkiew św. Jerzego z Mapą Ziemi Świętej (wejście 2 JOD/ dorosłego, nie obowiązuje Jordan Pass).
Kościółek jest niezwykle skromny ale wewnątrz poza tradycyjnym wystrojem cerkiewnym (ikony) mieści mozaikową Mapę Ziemi Świętej – główny cel turystów i pielgrzymek do Madaby. Mapa została utworzona w VI wieku (powstawała 6 lat z 2 milionów kawałków) i ma wymiary 16 na 5 m. Częściowo zniszczona i wypłowiała jednak zachowały się szczegóły takie jak pływające łodzie na Morzu, Jerozolima, ryby pływające w rzece, gazele, Jerycho z palmami czy pustynia. Nazwy 150 miejsc (!) podpisane są greką.
Pomimo tego jednak zachwyca dbałość o szczegóły – obejmuje obszar ciągnący się od Libanu na północy po Deltę Nilu na południu, od Morza Śródziemnego na zachodzie po Pustynię Syryjską na wschodzie Jordanii.
Do dzisiaj nie wiadomo kto jest jej autorem. Panowanie dynastii Umajjadów w VIII wieku przyczyniło się do zniszczenia twarzy osób. Miały miejsca pożary, trzęsienia ziemi, została odkryta dopiero pod koniec XIX wieku w czasie budowy obecnej cerkwi.
Park Archeologiczny. Madaba i Góra Nebo
Kawałek dalej odwiedzamy Park Archeologiczny (Madaba Archeological Park) – wejście na Jordan Pass. Zebrano tu mozaiki z kościołów zbudowanych w VII wieku Maryi Dziewicy (Hippolytus Hall z odnowionymi mozaikami Afrodyty i Adonisa), kościoła św. Eljasza i krypty św. Elianusa. Spacerując zobaczycie fragmenty rzymskiej drogi i mozaiki wykonane później w czasach Umajjadów.
Wychodząc z Parku koniecznie zajrzyjcie do Szkoły Mozaik (Madaba Institute for Mosaic Art and Restoration) – zobaczycie na własne oczy jak wygląda proces powstawania mozaik !
Do zobaczenia jest również tzw. Spalony Pałac (Park Archeologiczny II) z kolejnymi mozaikami. Tym razem oglądamy tutaj sceny polowań.
Na te miejsca w Madabie można poświęcić ok. 2-3h.
Madaba informacje praktyczne. Madaba i Góra Nebo
Do Madaby przyjechaliśmy samochodem z Aqaby – nasza trasa znajduje się tutaj – klik
link
W Madabie nocujemy w hotelu Black Iris przyjemnym miejscu z bardzo miłą obsługą. Przy śniadaniu spotykamy prawie samych Polaków !
Koniecznie idźcie na kurczaka z grilla na przepysznych ryżach do Al Mandi, a wieczorem posiedźcie przy miętowej herbacie w Ayola – oba miejsca opisaliśmy tutaj – klik.
W Madabie kwitnie handel dywanami – spacerując pomiędzy centrum a Parkiem Archeologicznym miniecie mnóstwo sklepów z dywanami i pamiątkami.
Góra Nebo. Madaba i Góra Nebo
Wejście 2 JOD/ osobę (nie obowiązuje Jordan Pass).
Położona 30 km od Madaby – wzgórze o wysokości 800 m n.p.m. ze skromnym kościółkiem z pięknymi mozaikami. Z góry rozpościera się przepiękny widok na okolicę – aż po Morze Martwe i położoną 50 km dalej Jerozolimę (rzadko widać ponieważ nad okolicą unosi się mgiełka z soli od Morza Martwego).
To w tym miejscu Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną – wyprowadził lud z niewoli egipskiej i po 40 latach wędrówki po pustyni zobaczył z góry cel pielgrzymki i umarł – nigdy nie docierając do celu.
Obecnie znajduje się tutaj sanktuarium Mojżesza, w którym modlą się obok siebie Żydzi, Chrześcijanie i Muzułmanie. Sam budynek postawiono w VI wieku i mieści bardzo dobrze odnowione mozaiki. Najpiękniejsza z nich położona jest po lewej stronie i przedstawia sceny myśliwskie i związane ze zwierzętami.
Na miejscu znajduje się niewielkie muzeum z wykopaliskami.
Krzyż Wężowy z Brązu symbolizujący laskę Mojżesza został zbudowany na pamiątkę wizyty papieża Jana Pawła II w 2000 roku. Na tarasie widokowym znajduje się również zdjęcie z pobytu naszego rodaka wpatrzonego w widok Ziemi Świętej.
Według legend znajduje się tutaj Arka Przymierza.
Góra Nebo – informacje praktyczne. Madaba i Góra Nebo
Samochodem dotrzecie tutaj w 15 minut z Madaby, taxówką za ok. 5-8 JOD.
Na miejscu znajdziecie toalety i kawiarnię.
Na zwiedzanie można poświęcić ok. 1h.